Reklama

Skarb Kościoła powierzony człowiekowi

Niedziela lubelska 15/2012

Podczas Mszy św., sprawowanej 24 marca w katedrze lubelskiej, abp Stanisław Budzik udzielił pełnomocnictwa do pełnienia posługi w Kościele nowym nadzwyczajnym szafarzom Komunii św.
Podczas Eucharystii nowych szafarzy Komunii św. wspierali modlitwą księża proboszczowie z rodzimych parafii, rodziny i wspólnoty zakonne. Liturgia była zwieńczeniem przygotowania, jakie przebyli pod opieką ks. kan. Macieja Staszaka, ceremoniarza archidiecezjalnego. Dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. formacja jest niezbędna, „by mogli swoje zadanie wykonywać w sposób świadomy, umiejętny i pilny”. Nawiązał do tego Metropolita Lubelski, który, zwracając się do nich, podkreślał: „dzisiaj Kościół chce powierzyć waszym dłoniom swój największy skarb, jakim jest Eucharystia. Będziecie mogli brać do ręki Chleb Życia i podawać Go ludziom. Niech słowa, które będziecie przy tym wymawiać: Ciało Chrystusa - nigdy nie staną się pustą formułą, ale będą zawsze gorącym wyznaniem wiary w prawdziwą obecność Chrystusa. Od niej zapala się wiara tych, którzy będą przyjmować Ciało Chrystusa. Dajcie im czas, aby mogli odpowiedzieć: Amen, a tym samym, by się mogli podpisać pod wyznaniem wiary Kościoła. Starajcie się przyświecać innym przykładem chrześcijańskiego życia, żywą wiarą i dobrymi obyczajami, gorliwie korzystając z tej tajemnicy jedności i miłości. Udzielając innym Komunii św. ukazujcie życiem braterską miłość”.
Zanim abp Budzik prosił Boga o błogosławieństwo dla szafarzy oraz zawierzył ich Matce Bożej - Niewieście Eucharystii, przypomniał prawdę o Eucharystii. - Msza św. odprawia się nieustannie na ołtarzach całego świata. Nie ma takiego momentu, w którym by nie była gdzieś sprawowana Najświętsza Ofiara, by usta kapłana nie wypowiadały w imieniu Chrystusa: „To jest Moje Ciało. To jest Krew Moja”. I nie ma chwili, by gdzieś na świecie nie brzmiała w jakimś języku odpowiedź ludu Bożego pełna zdumienia: Oto wielka tajemnica wiary. Głosimy śmierć Twoją Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale - mówił Pasterz. Nawiązując do słów bł. Jana Pawła II, że w Eucharystii Chrystus spełnił najdoskonalej swoją obietnicę pozostania z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata, wskazał, iż „Bóg codziennie przychodzi na ołtarz, czuwa w tabernakulum i czeka na spotkanie z nami, gotów natychmiast podjąć rozmowę o najważniejszych sprawach naszej egzystencji”. Jednak - jak podkreślił ks. Arcybiskup - „Chrystus w swojej miłości idzie dalej. Nie wystarcza Mu, że jest Emmanuelem - Bogiem z nami. Aby stać się «Bogiem w nas», przyjął postać chleba, byśmy mogli Go przyjąć, aby się mógł z nami zjednoczyć w naszej wędrówce przez życie”. Dlatego, „przyjmując Komunię św. jednoczymy się w sposób szczególny i jedyny z Chrystusem, a tego zjednoczenia wynika wezwanie do jedności między siostrami i braćmi”.
Pasterz, prosząc nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. o świadectwo żywej wiary, przypomnał, że „Eucharystia powinna kształtować i przemieniać nasze codzienne życie oraz uczyć eucharystycznej postawy”. Jest bowiem „uobecnieniem ofiary krzyża, największego objawienia miłości Boga wobec człowieka”. Z Eucharystii płynie wezwanie do miłości we wszystkich jej przejawach, do Boga i ludzi, stąd „jest ona sposobem życia, który chrześcijanin przyjmuje od Chrystusa, aby przez nie promieniować w społeczeństwie, na kulturę i na środowisko, w którym żyje i pracuje”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję