Reklama

Sterdyń

Odeszła najstarsza parafianka

Niedziela podlaska 15/2012

Śp. Marianna Wrzosek, najstarsza osoba w parafii pw. św. Anny w Sterdyni, 15 marca 2012 r. skończyła pielgrzymkę życia w wieku 106 lat.
Urodziła się 20 listopada 1906 r. w Rytelach Wszołkach, ale ostatnio mieszkała w miejscowości Kolonia Seroczyn. W pamięci parafian pozostała jako pogodna osoba, która nigdy nie narzekała na życie. Mimo wielu przykrych doświadczeń potrafiła sprostać codziennym problemom. Od dzieciństwa przeżywała tragiczne dzieje Ojczyzny. Jako małe dziecko przeżyła I wojnę światową, ciągłe zagrożenie życia. Następnie cieszyła się radością pokoleń Polaków, którzy wywalczyli sobie niepodległość w 1918 r. Rodzina śp. Marianny doświadczyła biedy i niedostatku, gdy przyszedł kryzys gospodarczy lat 30. XX wieku. W jej domu rósł niepokój, gdy do władzy dochodzili w Europie ludzie o skrajnych poglądach. Straszne były dzieje II wojny światowej. Wspominała często o wydarzeniach, które miały miejsce w pobliskim Paulinowie, gdzie wymordowano ludzi pomagających Żydom. Opowiadała o czasach wojny i pobliskim obozie w Treblince. Gdy przyszedł czas panowania komunizmu powojennego, uciekała w cichą przestrzeń kościoła parafialnego, aby się modlić. Zawierzyła siebie i całą rodzinę Matce Bożej Szkaplerznej, której obraz od wieków czczono w tej świątyni. W swym małżeństwie straciła dziecko, a mąż wcześniej zmarł w 1996 r., mając 90 lat. Nie straciła nigdy wiary w Boga. Nie pasowała do dzisiejszego świata, bo tutaj dla wielu liczy się tylko pieniądz, liczą się wygoda życia, dobra posada, a dla niej najważniejszy był człowiek. Była wzorem dla swoich bliskich, jak przedkładać powinności i trud nad wygody życia. Pozostała w pamięci bliskich jako kochana ciocia, która potrafiła pożartować, zawsze coś zaśpiewać. Gdy przyszło zwracać uwagę, karcić, to też czyniła to z miłością.
Siły fizyczne słabły z wiekiem, nie mogła przychodzić do kościoła na Mszę św. Zapraszała więc kapłanów, aby w pierwsze piątki mogła przystąpić do spowiedzi św. i przyjąć Komunię św. Śp. Marianna tworzyła w domu atmosferę modlitwy, gromadziła wokół siebie najbliższych. Wcześniej należała do III Zakonu św. Franciszka. Była pomocna dla duszpasterzy, biorąc udział w przygotowaniach uroczystości kościelnych. Jej dobroć i miłość do Kościoła wyrażały się w trosce o piękne szaty liturgiczne, ofiarowała też do kościoła parafialnego w Sterdyni piękny kielich, w którym sprawowane są Msze św. Ostatnie dziesięciolecie przebywała tylko w domu, ale sercem była zawsze obecna w świątyni parafialnej.
17 marca pożegnaliśmy drogą osobę, człowieka, który spokojnie przechodził przez zgiełk i pośpiech życia, jakby zawsze pamiętała o wartości ciszy. Przebywając sama w domu, często rozmyślała. Żyła w przyjaźni ze wszystkimi, nikomu nie dokuczała, nikogo nie skrzywdziła, nigdy nie narzekała, chociaż nieraz ból rozrywał jej serce. W każdym spotkanym człowieku starała się odnaleźć coś dobrego. Choć często powtarzała, że „Bóg o mnie zapomniał”, to nie jest to prawda. Nie zostawiła testamentu, ale ważnym przesłaniem było jej życie w dzisiejszym świecie, gdzie liczy się „tu i teraz”. Pożegnali ją bliscy z rodzin: Maliszewskich, Choromańskich, Chmielewskich, Oładakowskich, Wojewódzkich, Wrzosków i Zembrowskich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję