Reklama

Dziękczynienie za Kościół

Liturgiczna celebracja Eucharystii i uroczysta sesja w Bielskim Centrum Kultury złożyły się na program obchodów 20-lecia powołania do istnienia bielsko-żywieckiej diecezji

Mszy św. w katedrze św. Mikołaja przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy razem z biskupem seniorem Januszem Zimniakiem i pomocniczym bp. Piotrem Gregerem. Eucharystię celebrowała ponad setka kapłanów. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci stowarzyszeń i wspólnot katolickich działających na terenie naszej diecezji, poczty sztandarowe wielu organizacji społecznych.
W homilii biskup ordynariusz przypomniał okoliczności powstania naszego partykularnego Kościoła oraz najważniejsze wydarzenia dwudziestoletniej historii.
- Na ten powstający wówczas Kościół lokalny patrzymy oczyma wiary, jako na znak szczególnej miłości Boga bogatego w miłosierdzie, który w nieskończonych swoich wyrokach postanowił, aby pośród nas w osobliwy sposób zamieszkać i być z nami i dla nas blisko, także w osobie biskupa i jego współpracowników tworzących prezbiterium tego Kościoła.
Bp Rakoczy podziękował także osobom zaangażowanym w tworzenie struktur i materialnego zaplecza. - Ze wzruszeniem i wdzięcznością wobec Boga i ludzi patrzę dziś na organizowanie tej nowej diecezji. Był to wynik współpracy z bp. Januszem Zimniakiem, zaangażowania kapłanów, zakonników i zakonnic, katechetów i wiernych pełnych ducha Bożego, żarliwej miłości, niespożytych sił, dobrej woli, szerokich horyzontów w myśleniu, kompetentnych w realizacji zadań, a przede wszystkim otwartych na działanie Ducha Świętego i Jego charyzmaty - mówił.
Przypominając postaci patronów naszej diecezji oraz świętych naszej ziemi podkreślił, że każdy z nich posiada szczególną wymowę ewangelicznej prawdy i każdy odsłania szczególną hierarchię wartości. Zdaniem biskupa, decyzja Ojca Świętego ustanawiająca patronów była gestem proroczym, wytyczającym młodemu Kościołowi bielsko-żywieckiemu drogę do realizacji jego zbawczych zadań w oparciu o przykazanie miłości Boga i bliźniego.
Biskup przypomniał także, że nasz diecezjalny Kościół charakteryzuje twórcze i budujące przenikanie dwóch tradycji kulturowych i kościelnych: krakowskiej i Śląska Cieszyńskiego. - Ta wielość w jedności stanowi ogromne bogactwo duchowe całego naszego regionu. Potrafimy umiejętnie z tych zasobów czerpać, a także ciągle jednoczyć je i pomnażać. Wymiana darów duchowych niewątpliwie przyczynia się do rozwoju i pogłębienia naszego życia chrześcijańskiego - zaznaczył bielsko-żywiecki ordynariusz.
Druga część rocznicowych uroczystości odbyła się w Bielskim Centrum Kultury. Podczas sobotniej sesji wykłady wygłosili: bp Piotr Greger i ks. prof. Edward Staniek. Wikariusz Generalny naszej diecezji przywołał nauczanie bp. Tadeusza Rakoczego odnośnie do świętych naszej diecezji, z kolei krakowski patrolog, znany kaznodzieja i wieloletni rektor seminarium duchownego, ks. Staniek, zwrócił uwagę na dynamizm wiary w kontekście ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary.
Z okazji jubileuszu 20-lecia diecezji bp Tadeusz Rakoczy otrzymał od samorządowców miasta i powiatu bielskiego unikatowy medal, zaprojektowany przez europejskiej sławy rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa. Pierwszy z kilkunastu egzemplarzy medalu bielsko-żywieckiemu ordynariuszowi wręczyli prezydent J. Krywult i starosta bielski A. Płonka.
Przypomnijmy, że Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z dnia 25 marca 1992 r. - z wydzielonego terenu archidiecezji krakowskiej i diecezji katowickiej - utworzył diecezję bielsko-żywiecką. Równocześnie Ojciec Święty mianował biskupa ordynariusza nowo powstałej diecezji - ks. prał. Tadeusza Rakoczego. Biskupem pomocniczym papież mianował bp. Janusza Zimniaka. Po przejściu hierarchy na emeryturę posługę tę pełni biskup pomocniczy Piotr Greger. Jego nominację ogłoszono 22 października ubiegłego roku - w dniu, kiedy po raz pierwszy Kościół obchodził liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.
Dziś diecezja liczy 207 parafii oraz 2 ośrodki duszpasterskie, zorganizowane w 22 dekanaty. W ciągu 20 lat istnienia biskup konsekrował 68 świątyń. W tym czasie wzniesiono budynki Kurii diecezjalnej, Instytutu Teologicznego i Domu Księży Emerytów. Ponad połowa wszystkich księży diecezjalnych to kapłani, którzy przyjęli święcenia już po utworzeniu bielsko-żywieckiego Kościoła lokalnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję