Reklama

Św. Józef odwiedzi parafie

„Ze św. Józefem o wiarę potwierdzoną życiem” - to motto, jakie będzie towarzyszyło peregrynacji obrazu św. Józefa, która rozpocznie się 1 maja. Obraz św. Józefa (jednego z patronów naszej diecezji) odwiedzi wszystkie parafie. W kościołach odprawiane będą Msze św., nabożeństwa oraz modlitwy za wstawiennictwem Oblubieńca NMP i Opiekuna Zbawiciela. Peregrynacja ta ma na celu ukazanie św. Józefa, jako wzoru człowieka zawierzenia i modlitwy, jako doskonałego męża i głowy rodziny. To postać na nasze czasy, która ma nam przypomnieć o najważniejszych wartościach naszego życia.

Niedziela legnicka 10/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. WALDEMAR WESOŁOWSKI: - Jakie są najważniejsze ustalenia związane z planowaną peregrynacją obrazu św. Józefa?

KS. BOGUSŁAW WOLAŃSKI: - Pierwszy krok, jaki został podjęty przez Biskupa Legnickiego, to powołanie komitetu organizacyjnego. Jego zadaniem jest opracowanie inicjatyw, programu peregrynacji. Jedną z pierwszych decyzji zdefiniowanie hasła peregrynacji. Czyli co chcielibyśmy przez tę peregrynację pokazać naszym wiernym, na co zwrócić ich uwagę. Hasło brzmi: „Ze św. Józefem o wiarę potwierdzoną życiem”. Kiedy to hasło się rodziło, a było to pod koniec ubiegłego roku, nie wiedzieliśmy jeszcze, że papież Benedykt XVI zapowie rok 2012 Rokiem Wiary. Ku naszej radości okazało się, że nasza peregrynacja wpisze się doskonale w ten papieski plan. Wiara potrzebuje przewodnika, a my stawiamy za wzór właśnie św. Józefa - patrona Kościoła, patrona rodzin, jednego z patronów naszej diecezji.

- Kolejna rzecz to inicjatywy duszpasterskie dotyczące peregrynacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pierwszą inicjatywą duszpasterską, która miała na celu przygotowanie wiernych do tego wydarzenia była wizyta kolędowa. Zaproponowaliśmy księżom, aby podczas kolędy rozdawali obrazki z wizerunkiem św. Józefa, który będzie wędrował po naszych parafiach wraz z modlitwą do św. Józefa. Takich obrazków zostało rozdanych ponad 120 tys. Więc pierwsze kroki zostały poczynione. Takim bezpośrednim przygotowaniem do odwiedzin obrazu będzie nowenna do św. Józefa, którą rozpoczniemy 9 dni przed 1 maja. W każdym kościele będzie ona odprawiana z prośbą o dobre owoce tej peregrynacji. Jest już ukończony modlitewnik do św. Józefa zawierający modlitwy, litanie, pieśni. Ten modlitewnik będzie dostępny w parafiach. Będzie go można wykorzystać podczas obecności obrazu w parafii, jak i potem, kiedy będziemy już indywidualnie pogłębiać pobożność józefową. Jest też przygotowywany podręcznik do peregrynacji przeznaczony dla księży, zawierający konkretne propozycje nabożeństw, katechez, spotkań tematycznych, jakie będzie można odprawić podczas wizyty obrazu w parafii. Peregrynacja ma też swoją pieśń napisaną i skomponowaną przez ks. Andrzeja Białka, która z pewnością będzie uczona w naszych wspólnotach.

- Jak peregrynacja będzie przebiegać?

- Została już ustalona trasa. Peregrynacja rozpocznie się 1 maja. W katedrze legnickiej biskup Stefan Cichy będzie przewodniczył Mszy św. inauguracyjnej, następnie obraz powędruje do parafii św. Jana Chrzciciela, gdzie rozpocznie się wizyta obrazu. W każdej parafii obraz pozostanie 3,5 dnia. Rozpocznie się od parafii legnickich. Peregrynacja będzie trwała ponad trzy lata. Zakończy się w parafii katedralnej 25 października 2015 r. Ta inicjatywa została zapowiedziana w 1 niedzielę Wielkiego Postu. We wszystkich parafiach został odczytany list pasterski Biskupa Legnickiego dotyczący właśnie peregrynacji.

Reklama

- Jakie znaczenie ma taka forma religijności, jaką jest peregrynacja obrazu św. Józefa?

- Dzisiaj wielu z nas poszukuje jakichś wzorców życia. Takich punktów odniesienia. Jako ludzie wierzący myślimy też o tym, jak zdobywać świętość w dzisiejszych czasach. Z drugiej strony widzimy, jaki jest ten świat, doświadczamy tego na co dzień. Wokół nas jest wiele bałaganu, chaosu, dlatego potrzebujemy wzorców. Dlatego uznaliśmy, że skoro w 1992 r. Jan Paweł II, ustanawiając diecezję legnicką, dał jej jako jednego z patronów właśnie św. Józefa, to po zakończeniu I Synodu Diecezji Legnickiej warto przyjrzeć się tej postaci. Warto wpatrzeć się w jego oblicze. W oblicze człowieka, który wiele przeszedł. Św. Józef był człowiekiem, który milczał. Przecież ewangeliści nie podają właściwie żadnego słowa wypowiedzianego przez św. Józefa. Dlatego nazywany jest „świętym milczącym”. Ale był człowiekiem, który umiał słuchać, słuchał zwłaszcza Boga. Dzięki temu wsłuchiwaniu się w głos Boga, ratował życie Zbawiciela, ratował swoje małżeństwo. Wiele rzeczy, które działy się w jego życiu zaskakiwały go, były wielką niespodzianką. Słuchanie Boga i posłuszeństwo Bogu przynosiło owoce.

- Co Księdza szczególnie zafascynowało w tej postaci?

- Dla mnie osobiście w osobie św. Józefa ważne jest to, że był nazywany człowiekiem sprawiedliwym. Tłumaczy się, że ta sprawiedliwość jest ściśle związana z jego pobożnością. A zatem takiego wzorca dzisiaj potrzebujemy. Żyjemy w świecie zaganiania, chaosu, odrzucania wartości, człowiekowi tak bardzo brakuje ciszy, spokoju, jest taki pęd za pieniądzem, karierą, za wartościami materialnymi, dlatego człowiek coraz częściej zastanawia się, czy da się w takich warunkach żyć, jak przeżyć? Zastanawiamy się, co będzie z Europą, ze światem? My chcemy powiedzieć: zatrzymajmy się, bądźmy spokojni. Wpatrzmy się w oblicze tego człowieka sprawiedliwego, pobożnego, który wygrał swoje życie. A przecież zmagał się z wieloma problemami. Problemem było jego małżeństwo, kiedy dowiedział się, że Maryja jest w stanie błogosławionym, że Jezus począł się z Ducha Świętego. Musiał to wszystko zrozumieć, przemyśleć. Potem musiał uciekać do Egiptu. To są rzeczy, które są tak odległe, a przecież tak bardzo bliskie naszemu życiu, naszym kłopotom, lękom. One wpisują się również w naszą rzeczywistość. Dzięki swojej sprawiedliwości i pobożności Józef to wszystko przeżył, przetrwał. Doszedł do szczytów świętości i bardzo pięknie wychował Jezusa. Dlatego chcemy, wpatrując się w Jego oblicze, przekonać ludzi, że i my możemy wygrać nasze życie. Chcemy, by wierni pogłębiali swoją wiarę, swoją modlitwę, by wypraszali potrzebne łaski za wstawiennictwem św. Józefa. Chcemy też zwrócić uwagę na rolę rodziny w naszej diecezji i w naszym społeczeństwie, by Święta Rodzina, której głową był św. Józef, była dla naszych rodzin wzorem. Chcemy też uświadomić wszystkim, jak ważną rolę we wspólnocie Kościoła odgrywa laikat, który powinien coraz bardziej angażować się w życie Kościoła i czuć się odpowiedzialny za Kościół.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy warto wziąć udział w wyborach do Europarlamentu? Odpowiada dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

2024-04-27 07:04

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Witold Naturski

YouTube

Rozmowa z Witoldem Naturskim

Rozmowa z Witoldem Naturskim

Już po raz piąty Polacy będą wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. To o tyle ważne, że ta instytucja uchwala większość przepisów regulujących nasze życie.

Polska jest piątym największym krajem spośród 27 państw Unii Europejskiej, stąd nasz udział w Europarlamencie jest znaczny. W tym roku Polacy wybiorą 53 europosłów, a kraje członkowskie łącznie 720.

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję