Msza św., konferencja, spotkania w szkołach, konkursy - to tylko niektóre punkty programu uroczystości upamiętniającej tragiczne wydarzenia 1981 r. w Głogowie. Smutna rocznica 30-lecia wprowadzenia stanu wojennego stała się okazją do oddania hołdu bohaterom tamtych czasów oraz do przeżycia prawdziwej obywatelskiej lekcji historii.
Uroczyste wspomnienie ofiar stanu wojennego i uczczenie wszystkich walczących o niepodległość Rzeczypospolitej w trudnych latach osiemdziesiątych XX wieku. rozpoczęła o godz. 12.30 Msza św. koncelebrowana w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na osiedlu Kopernik. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Ryszard Dobrołowicz, a homilię wygłosił ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz. Słowo wstępne i powitanie skierował do przybyłych proboszcz parafii ks. kan. Witold Pietsch. W Najświętszej Ofierze uczestniczyli m.in.: internowani, którzy w stanie wojennym byli więzieni w głogowskim zakładzie karnym, działacze opozycyjni i związkowcy, władze miasta na czele z prezydentem miasta Głogowa Janem Zubowskim, delegacje i poczty sztandarowe instytucji, służb mundurowych, szkół i organizacji społecznych oraz wierni z parafii i ziemi głogowskiej.
Ks. Eugeniusz Jankiewicz w poruszającym kazaniu podzielił się niezwykłym świadectwem swojej duszpasterskiej pracy wśród robotników w dramatycznym czasie stanu wojennego i pacyfikacji kopalń. Przypomniał ponadto najgłębsze rozumienie słów symboli „solidarność” i „patriotyzm”. Odwołując się do słów bł. Jan Pawła II, z całą mocą podkreślił, że także współcześnie „nie ma solidarności bez miłości!”. Na zakończenie Mszy św. odmówiona została modlitwa za ojczyznę ks. Piotra Skargi i zaśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”.
Po południu w ratuszu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego autorstwa Marii Perlak, poświęconego ofiarom stanu wojennego przetrzymywanym w Zakładzie Karnym w Głogowie. Natomiast o godz. 18 w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert barda „Solidarności” Przemysława Gintrowskiego. Zabrzmiały piosenki skomponowane m.in. do wierszy Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego. I tak niedzielny wieczór przepełniły pełna uczuć muzyka oraz poezja, które z jednej strony zachwycały, a z drugiej zmuszały do stawiania sobie najtrudniejszych pytań. „Co postanowisz niech się ziści. Niechaj się wola Twoja stanie. Ale zbaw mnie od nienawiści. Ocal mnie od pogardy, Panie” - te słowa zapewne ponownie zabrzmiały szczególnie mocno - niczym swoiste echo - wszystkim wychodzącym po koncercie Gintrowskiego, gdy przed budynkiem MOK-u czekał na nich uzbrojony oddział ZOMO. Grupa rekonstrukcyjna z Warszawy, która specjalizuje się w odtwarzaniu wydarzeń z czasów PRL-u, nie tylko zrobiła wrażenie, zaskakując publiczność, ale wzbudziła też wiele emocji. Oczywiście „zomowcy”, tworząc klimat 1981 r., pozowali jedynie do zdjęć…
W poniedziałek 12 grudnia w głogowskich szkołach zorganizowane zostały spotkania osób internowanych w stanie wojennym z uczniami. Po tej niezwykłej lekcji historii odbyła się w Sali Rajców głogowskiego ratusza konferencja naukowa zatytułowana: „Głogów w latach 1945-90. Z dziejów najnowszych miasta” zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Gminę Miejską Głogów oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Obchody zakończyły się uroczystością patriotyczną przy tablicy pamiątkowej poświęconej osobom represjonowanym przy głogowskim Zakładzie Karnym. W uroczystości tej uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych i państwowych, organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta. Patronat nad całością wymienionych przedsięwzięć upamiętniających ofiary stanu wojennego sprawował prezydent miasta Głogowa Jan Zubowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu