Reklama

Wiadomości

Zakończyła się Konferencja Ministerialna na rzecz wolności religii lub przekonań

We wtorek zakończyła się dwudniowa, przeprowadzona wirtualnie, Konferencja Ministerialna na rzecz wolności religii lub przekonań organizowana w tym roku przez Polskę. W wydarzeniu wzięli udział m.in. szef MSZ Zbigniew Rau i amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

[ TEMATY ]

konferencja

wolność religijna

wnp.pl

Konferencja Ministerialna na rzecz wolności religii lub przekonań

Konferencja Ministerialna na rzecz wolności religii lub przekonań

Trzecia edycja konferencji, z powodu trwającej pandemii koronawirusa, odbyła się w formie wirtualnej. Konferencję zainaugurowały wystąpienia sekretarza stanu USA i szefa polskiej dyplomacji.

Podczas konferencji szef polskiego MSZ wskazywał m.in. na ochronę osób prześladowanych ze względu na religię jako na obszar szczególnego zaangażowania Polski na arenie międzynarodowej, w którym rząd zamierza kontynuować aktywne działania. Przypomniał, że to z inicjatywy Polski dzień 22 sierpnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień upamiętniający ofiary aktów przemocy na tle religijnym, który został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Reklama

W drugim dniu konferencji wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk zwracał uwagę na rolę organizacji pozarządowych w walce na rzecz ochrony prawa do wolności religii lub przekonań.

Drugiego dnia odbyły się trzy sesje poświęcone: ochronie wolności religii lub przekonań w dobie pandemii COVID – 19, relacji pomiędzy wolnością religii lub przekonań a zrównoważonym rozwojem oraz związkom pomiędzy zapewnieniem wolności religii lub przekonań a bezpieczeństwem.

W sesjach wzięli udział m.in. przedstawiciele ONZ, amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej, eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, OBWE.

Reklama

Dyskusje obserwowali również przedstawiciele ponad 3000 organizacji z całego świata.

Konferencja na rzecz wolności religijnej odbywa się od 2018 r. Poprzednia edycja miała miejsce w lipcu ubiegłego roku w Waszyngtonie.

Tegoroczna edycja początkowo miała odbyć się w dniach 14-16 lipca, jednak została przesunięta z powodu pandemii koronawirusa.

Celem tego wydarzenia, które od dwóch lat wspierają administracje amerykańska i polska, jest m.in. poprawa jakości życia prześladowanych i dyskryminowanych społeczności, promowanie dialogu społecznego i walka z prześladowaniami na tle religii lub wyzwania w skali globalnej. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mok/

2020-11-17 19:52

Ocena: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Laboratorium Wolności Religijnej

Przy toruńskim Wydziale Teologicznym UMK działa Laboratorium Wolności Religijnej.

CZYTAJ DALEJ

List katolików do ojca Szustaka: Skoro ojciec głosi naukę jedności, to czemu ciągle musi przepraszać?

2021-06-23 08:59

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

Youtube.com

„Żal nam młodych wiernych, langustowiczów, którzy poznają naukę Jezusa, wracają do Kościoła dzięki ojcu, a potem brną w nieprawdziwy przekaz” – piszą katolicy w liście skierowanym do o. Adama Szustaka.

Ojciec Szustak posługuje się bardzo osobliwym językiem, „obrazowym i lekkim”, łącznie z tym, że nie jest mu obce wplatanie wulgaryzmów w wypowiedzi o charakterze kaznodziejskim. W języku tym mamy do czynienia ze skrzyżowaniem treści teologicznych z mową bardzo potoczną, a nawet slangiem młodzieżowo-medialnym. Są tacy, zwłaszcza ludzie młodsi, którym się to podoba, i tacy, którzy wyłączają się po pierwszym zdaniu. Nie wszyscy są entuzjastami tego stylu – pisał w naszym tygodniku ks. Janusz Królikowski.

CZYTAJ DALEJ

Dekret dla redaktora Aspektów

2021-06-23 15:36

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Adrian Put, redaktor odpowiedzialny Aspektów - Niedzieli Zielonogórsko-Gorzowskiej przyjął 23 czerwca dekret z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego.

Ks. Adrian Put dotychczas był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, gdzie znajduje się redakcja Aspektów. Od sierpnia zostanie proboszczem parafii konkatedralnej św. Jadwigi w Zielonej Górze. Zmiany te nie wpłyną na jego pracę redakcyjną. Ks. Put pozostaje na stanowisku redaktora odpowiedzialnego Niedzieli Zielonogórsko-Gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję