Reklama

Aktualności

Papież proponuje ekonomię, która włącza najsłabszych

Okoliczności związane z pandemią sprawiły, że spotkanie „Ekonomia Franciszka”, które z udziałem papieża miało się odbyć wiosną w Asyżu, przybierze formę on-line od 19 do 21 listopada. Celem inicjatywy jest przedstawienie zmian potrzebnych w ekonomii i gospodarce, aby bardziej zwróciły się w stronę ludzi i nie zapominały o najsłabszych.

[ TEMATY ]

Franciszek

Adobe Stock

Luigino Bruni, profesor ekonomii politycznej na rzymskim uniwersytecie LUMSA i dyrektor naukowy „Ekonomii Franciszka” uważa, że jest to obecnie największy ruch młodych ekonomistów i przedsiębiorców na świecie. Zwraca uwagę, że nie można ekonomii dłużej uzależniać jedynie od dóbr zewnętrznych, ale trzeba uwzględnić wartości moralne i relacyjne. Podkreśla, że przedsiębiorstwom najbardziej brakuje dzisiaj „kapitału duchowego”. Istnieje pilna potrzeba włączania ubogich, kluczowej roli młodych oraz rozwijania życia duchowego.

Z kolei s. Alessandra Smerilli, profesor ekonomii politycznej oraz członki komitetu naukowego „Ekonomii Franciszka” zwraca uwagę, że niemożność fizycznego bycia na tym wydarzeniu zrodziła inicjatywy, które przekształciły zaplanowane wcześniej na dwa dni spotkanie w dziewięciomiesięczny proces wymiany, pogłębienia i propozycji. Podkreśla, że „organizatorzy pragną wsłuchać się w głos młodych ludzi, pozwolić rozwinąć się ich wizji, bo to oni w obecnej sytuacji pierwsi zrozumieli, że nikt nie ratuje się sam”.

Reklama

„Ekonomia Franciszka oznacza przede wszystkim młodość, nadzieję i konkretność. Nie zachęca młodych ludzi do rozpowszechniania przesłania, ale prosi ich o pomoc w jego tworzeniu – podkreśla s. Smerilli. – Taki jest sens wezwania papieża i jego zaproszenia do spotkania w Asyżu. W świecie chorym na krótkowzroczne myślenie i brak wizji przyszłości, udzielenie głosu młodym ludziom oznacza właśnie rozpoczęcie budowania mostów ku przyszłości”.

Podziel się cytatem

Podczas listopadowego spotkania zabrzmi także głos Asyżu, dzięki adwokat Francesce Di Maolo, która jest członkiem komitetu organizacyjnego „Ekonomii Franciszka” i przewodniczącą Instytutu Serafickiego. Jest to ośrodek zdrowia, który od prawie 150 lat opiekuje się niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą. Zostanie zaprezentowany film o ukrytym marzeniu, które młodzi noszą w duszy. W rzeczywistości bez marzeń nie ma przyszłości, która będzie broniła najbardziej kruchego życia w obliczu nierówności społecznych oraz polityki odrzucającej najsłabszych.

„Instytut przyłączył się do tej inicjatywy, chcąc być rzecznikiem wielu oczekiwań najbardziej wrażliwych osób na świecie. Zajmujemy się dziećmi i młodzieżą z bardzo poważną niepełnosprawnością, jesteśmy bowiem ośrodkiem zdrowia, ale chcemy też dać głos wszystkim poranionym znajdującym się na poboczu drogi – podkreśliła di Maolo. – Nie mamy gotowych odpowiedzi, stawiamy pytania, wnosimy o pilną potrzebę zmian. Któż inny może to uczynić, jak nie młodzi ludzie. Młodzi, którzy wciąż potrafią marzyć o jutrze wolnym od wojen i od wykluczenia, ale marzyć także o nowej ekonomii, która wie, jak włączać oraz jak przywracać każdego do pełnego uczestniczenia w życiu”.

Wydarzenie „Ekonomia Franciszka” będzie dostępne w sieci na portalu francescoeconomy.org. Do jego uczestników specjalne przesłanie skieruje Ojciec Święty.

2020-11-16 14:44

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Główny rabin Rzymu o Franciszku, Piusie XII i antysemityzmie

[ TEMATY ]

Rzym

Żydzi

Franciszek

YouTube.com

Papież Franciszek nie posługuje się więcej przykładem faryzeuszy, by mówić o ludziach fałszywych i wiarołomnych, bo prosił go to główny rabin Rzymu. Ujawnia to sam Riccardo Di Segni w długim wywiadzie dla mediolańskiego „Corriere della Sera”.

Na pytanie o Franciszka, żydowski duchowny odpowiada następująco: „To papież, który potrafi słuchać. Prosiłem go, by nie cytował więcej faryzeuszy jako negatywnego paradygmatu, skoro judaizm rabinacki bierze od nich początek, i tak uczynił. Prosiłem go też, by nie popadał w marcjonim i odnoszę wrażenie, że na to uważa”. Marcjonizm, wyjaśnia dziennikarzowi rabin Di Segni, to przeciwstawianie Boga Starego Testamentu, „sprawiedliwego i surowego”, Bogu Nowego Testamentu, „dobremu i kochającemu”. „Bóg jest jeden i ten sam. I jest zarazem Bogiem miłości i Bogiem sprawiedliwym. Bogiem, który przebacza i Bogiem zastępów” - precyzuje główny rabin Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Dwie z tych osób poniosły śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję