Reklama

Jasna Góra

O wspólnocie i pojednaniu - rekolekcje dla wszystkich już od dziś na Jasnej Górze

O wspólnocie i pojednaniu, prawdzie i dobru, miłości i heroizmie mowa będzie na Jasnej Górze. Dziś rozpoczynają się internetowe rekolekcje dla wszystkich. To wspólna modlitwa, konferencje i rozważania a także debata „Podzieleni/połączeni” adresowana przede wszystkim do młodych.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pomysłodawcy, paulini i przedstawiciele Rady KEP ds. apostolstwa świeckich, mają nadzieję, że inicjatywa będzie wsparciem do podjęcia skutecznych działań na rzecz przywrócenia pokoju w Polsce i nowych społecznych inicjatyw mających na celu dobro kobiety i każdego ludzkiego życia.

- Będą to rekolekcje, a właściwie katecheza Kościoła, która ma nam pomóc wrócić do naszych chrześcijańskich źródeł, zobaczyć fundamenty naszej wiary, zgłębić je i się nimi rozradować - mówi o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Reklama

- Niezależnie od tego czy dziś Kościół krytykujemy czy się za niego modlimy, czy czujemy się silnie związani ze wspólnotą naszej wiary czy może mamy szereg wątpliwości w obliczu kryzysu Kościoła, chcemy poszukać wspólnego fundamentu, żeby promować życie. Kościół zawsze promuje życie, i to doczesne i to wieczne. To będzie wielkie wołanie o promocję życia każdego kto żyje na polskiej ziemi - podkreśla jasnogórski przeor.

W programie jasnogórskich rekolekcji dla wszystkich codziennie, od 11 do 13 listopada, o godz.12.00 konferencja on-line, o godz.20.00 w kaplicy Matki Bożej Msza Św. ze specjalną homilią, a o 21.00 Apel Jasnogórski z tematycznymi rozważaniami.

Podziel się cytatem

11 listopada podjęty zostanie temat „ Wspólnota i pojednanie”, 12 listopada „Prawda i dobro” a 13 - „Miłość i heroizm”. Wśród głoszących słowo: abp Wojciech Polak, abp Grzegorz Ryś, abp Wacław Depo, bp Andrzej Czaja, bp Edward Dajczak, bp Adrian Galbas SAC i bp Andrzej Przybylski.

Reklama

12 listopada o 21.30 na Sali Rycerskiej (streaming on-line) odbędzie się debata „Podzieleni/połączeni”. Wśród jej uczestników Ida Nowakowska – dziennikarka, s. Tymoteusza Gil - dominikanka z Domu Dla Chłopców w Bronowicach, ks. Wojciech Węgrzyniak – teolog, duszpasterz. Organizatorzy mają też nadzieję na udział w niej internautów.

- Nie poprzestańmy na biernym wysłuchaniu konferencji rekolekcyjnych, ale wprowadzajmy realne zmiany do naszego życia, naszej postawy - zachęca o. Waldemar Pastusiak, kustosz Sanktuarium. - Zachęcamy do włączenia się w tę modlitwę, także do podejmowania różnych aktów wyrzeczeń, które będą wspierały zarówno księży biskupów, którzy będą prowadzili te rekolekcje, ale także by to ziarno padało na podatny grunt, by zmieniało nasze serca, bo ostatnie wydarzenia pokazały, że wiele w nas trzeba zmienić - mówi kustosz.

- W wyjątkowo trudnym dla Polaków momencie, gdy głębokie podziały dotknęły naszych relacji społecznych, naszych rodzin i naszych sumień, potrzebujemy pojednania, uleczenia ran i przypomnienia wartości, które nas na nowo do siebie zbliżą: wzajemnej miłości, szacunku, troski. Na Jasnej Górze (która jest szpitalem polowym naszego Narodu) jest to możliwe, bo tu od wieków czcimy wizerunek Kobiety głęboko zranionej, a jednak niosącej chrześcijańską nadzieję. Dlatego zapraszamy wszystkich na rekolekcje, których sensem będzie pojednanie, wybaczenie, miłosierdzie - stwierdzają organizatorzy.

Portale internetowe, stacje radiowe i telewizyjne zaproszone są do transmisji i retransmisji.

2020-11-11 11:14

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: drugi dzień rekolekcji polskich biskupów

[ TEMATY ]

rekolekcje

Bożena Sztajner

Pod hasłem „Obleczcie się w serdeczne miłosierdzie” na Jasnej Górze drugi dzień trwają rekolekcje Episkopatu Polski. Uczestniczą w nich niemal wszyscy polscy pasterze. Jak podkreślają, jest to dla nich bardzo ważny czas przede wszystkim do „odnowy ducha”, ale również ze względu na braterskie spotkanie.

- Przeżywanie tego czasu we wspólnocie biskupów jest szczególnym darem łaski – twierdzi bp Artur Miziński. Sekretarz generalny Episkopatu Polski podkreśla, że „dzięki Bogu biskupi mają ten czas, kilku dni, by spotkać się w sercu Kościoła, który jest w Polsce, nie administracyjnie, ale w tym duchu, który należy do istoty pasterzy: trwać na modlitwie, zjednoczeni, we wspólnocie, czując się jednym Kościołem, który tu w naszej Ojczyźnie, został powierzony duszpasterskiej trosce biskupów”.

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję