Reklama

Kościół

Dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Polsce: stawajmy się głosem prześladowanego Kościoła

W XII Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym Mszę św. w intencji prześladowanych chrześcijan odprawił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Stawajmy się poprzez naszą modlitwę, zainteresowanie i wsparcie materialne głosem Kościoła prześladowanego w świecie - mówił w wygłoszonej homilii ks. Waldemar Wcisło.

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

materiał prasowy

Duchowny na wstępie podziękował za wsparcie duchowe i materialne, które w ubiegłym roku Polacy okazali Sudanowi Południowemu - krajowi, o którym papież Franciszek powiedział, że pokój jest podstawowym warunkiem, by jego mieszkańcy nie cierpieli.

- Na wszystko tam brakuje pieniędzy - na żywność, na leki. Dzięki waszej pomocy wsparliśmy działania Kościoła w tym państwie kwotą 4 mln złotych. Dzięki Wam tysiące dzieci mogły uczęszczać do szkoły i nie było głodnych, bo nasi misjonarze dawali im posiłki. To Wasza zasługa - powiedział ks. Cisło.

Podziel się cytatem

Reklama

Dodał, że w tym roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Polsce pochyla się nad Republiką Środkowej Afryki, często nazywanej sercem Czarnego Lądu. - To, co go charakteryzuje, to okropna korupcja, które nie pozwala mieszkańcom korzystać z dostępnych zasobów naturalnych kraju. Do tego dochodzą różne bojówki, które powodują niepokoje i cierpienia - wymienił, zaznaczając, że wszystkim tym problemom stara się zaradzić Kościół misyjny.

Ks. Cisło wskazał, że z powodu panujących rebelii i konfliktów w RŚA najbardziej cierpią najsłabsi. - Około 60% dzieci nie ma możliwości regularnego uczęszczania do szkoły, czego konsekwencją jest stawanie się łatwym łupem dla różnych band, które na siłę wcielają je do swoich armii jako żołnierzy przymusowych. Często taki młody człowiek jest prowadzony do swojej wioski z lufą karabinu przystawioną do skroni - musi kogoś zabić albo sam zostanie zastrzelony - mówił duchowny.

Ks. Cisło wskazywał, że ogromnym problemem RŚA jest analfabetyzm. Wśród mężczyzn w wieku 16-24 lat wskaźnik alfabetyzacji wynosi około 70%, a wśród kobiet jest o 10% niższy. Odpowiednie nauczanie może również zapewnić tworzenie więzi w szkolnych ławkach między różnymi religiami, co może także pomóc opanowywać późniejsze kryzysy.

Reklama

Kapłan podkreślił, że solidarność z prześladowanymi braćmi i siostrami w wierze jest obowiązkiem każdego chrześcijanina. - Oni dzisiaj doświadczają krzyża. Często nawet fizycznie, gdyż zdarzało się, że na Bliskim Wschodzie krzyżowano ich za wiarę. Stawajmy się więc poprzez naszą modlitwę, zainteresowanie i wsparcie materialne głosem Kościoła prześladowanego w świecie - wezwał ks. Cisło.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany corocznie w drugą niedzielę listopada przez Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z Konferencją Episkopatu Polski.

Co roku, jako przewodni motyw obchodów, wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy Kirche in Not – Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. z inicjatywy papieża Piusa XII pochodzący z Holandii norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Podziel się cytatem

Jako fundacja na prawie papieskim, dzieło wspiera pracę duszpasterską tam, gdzie Kościół poddawany jest uciskowi, pomagając szczególnie prześladowanym i zagrożonym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Pragnie w ten sposób pomóc przetrwać wspólnotom chrześcijańskim i przywrócić do normalnego stanu ich życie w tym regionie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie realizuje rocznie pięć tysięcy projektów w 140 krajach świata. Swoje biura krajowe ma w 23 krajach, w tym od stycznia 2006 r. także w Polsce (w Warszawie). Pieniądze pochodzą z ofiar ponad 600 tys. darczyńców z krajów, w których działają placówki Kościoła w Potrzebie.

2020-11-08 10:02

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prześladowania chrześcijan: gorzej w Chinach, terroryści migrują

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

prześladowania

Chiny

raport

terroryzm

chrześcinie

Vatican News

Mapa prześladowania chrześcijan

Mapa prześladowania chrześcijan

Prześladowania chrześcijan w świecie bynajmniej nie słabną. Pomimo podpisanych porozumień komunistyczne Chiny zaostrzają politykę względem wyznawców Chrystusa. Islamscy terroryści pokonani w Syrii i Iraku migrują do innych krajów. Mapa prześladowań poszerza się o nowe regiony. Dziś niemal 300 mln chrześcijan żyje w krajach, gdzie ich wiara jest prześladowana.

Dane te zostały zawarte w najnowszym raporcie papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Obejmuje on trzy ostatnie lata poczynając od 2017 r. Chrześcijanie nadal pozostają najbardziej prześladowaną grupą społeczną na świecie. Strategie mające poprawić ich sytuację nie przyniosły dobrych rezultatów – podkreślono na dzisiejszej prezentacji raportu w rzymskim sanktuarium nowych męczenników, czyli bazylice świętych Bartłomieja i Wojciecha w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Duszpasterze Akademiccy na rekolekcjach

2021-09-22 14:36

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Blisko 30 duchownych z całej Polski uczestniczy w dorocznych rekolekcjach dla duszpasterzy akademickich, które odbywają się w Ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach k. Łodzi Trzydniowe skupienie prowadzi ks. Mirosław Tykfer z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję