Reklama

Wiadomości

Rząd: kolejny pakiet 10 działań antykryzysowych dla polskich firm

W związku z nowymi obostrzeniami, rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców; branżom z restrykcjami sanitarnymi dofinansowane zostaną koszty stałe, umorzone będą subwencje z Tarczy Finansowej PFR, przedłużone będzie postojowe oraz zwolnienia ze składek na ZUS.

Premier przedstawił w piątek na konferencji prasowej 10 działań antykryzysowych dla firm.

Rząd podkreśla, że chce kontynuować pomoc dla przedsiębiorców, którzy są dotknięci kryzysem wywołanym przez COVID-19. "Tak jak na wiosnę, celem jest ratowanie firm i ochrona Polaków przed bezrobociem. Wsparcie polegać będzie na długoterminowych pożyczkach, dofinansowaniu do zatrudnienia, przedłużeniu postojowego czy zwolnieniu ze składek na ZUS" - informuje rząd.

Podziel się cytatem

W przypadku branż objętych restrykcjami sanitarnymi rząd proponuje dofinansowanie kosztów stałych dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Chodzi o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r. Planowany termin realizacji do połowy grudnia, a planowany start styczeń 2021 r.

Kolejne rozwiązanie to umorzenie subwencji finansowych z PFR dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc. Planowany termin umorzenia to I połowa 2021 r.

Reklama

Dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi rząd proponuje przedłużenie postojowego, zwolnienie ze składek na ZUS, a także dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes. W tym przypadku zwiększona zostanie kwota dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia.

Następnym rozwiązaniem przeznaczonym dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi jest dofinansowanie do zatrudnienia. W tym przypadku będzie kontynuowana dopłata do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.

Pożyczki długoterminowe z gwarancją - to kolejne rozwiązanie dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi, a także dla wszystkich branż. Tutaj rząd będzie kontynuował gwarancje de minimis dla MŚP oraz gwarancje płynnościowe dla dużych firm. Rząd z Komisją Europejską będzie konsultować możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami.

W przypadku dużych firm i dużych MŚP oraz wszystkich branż rząd chce wydłużyć program Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty). Zmienione mają zostać zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych – z obecnego: marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r. Wdrożona ma być także szybka ścieżka dla dużych MŚP. Planowany termin to do połowy grudnia.

Rząd proponuje także politykę drugiej szansy dla firm w restrukturyzacji. Agencja Rozwoju Przemysłu będzie dofinansowywała koszty związane z restrukturyzacją przedsiębiorstw.

Ostatnie rozwiązanie to dofinansowanie leasingu; jego koszty będzie pokrywała Agencja Rozwoju Przemysłu.

Rząd podkreślił, że dotychczasowa pomoc dla polskiej gospodarki przekroczyła 150 mld zł. Do tej pory uratowano ponad 5 mln miejsc pracy.

Reklama

Rząd wskazał, że najnowsze prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej przewidują dla Polski łagodny spadek PKB na tle pozostałych państw UE.

"Według szacunków, Polska znajdzie się na 4. miejscu wśród unijnych krajów, z wynikiem -3,6 proc PKB. Dla przykładu, PKB Niemiec ma wynieść ponad -5 proc. PKB, a Hiszpanii ponad -12 proc. PKB" - czytamy w komunikacie.

Podziel się cytatem

Jak podkreślono, Polska odnotowuje także drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. We wrześniu 2020 r. wynosi ono 3,1 proc.; we Francji bezrobocie kształtuje się na poziomie ok. 8 proc., a w Hiszpanii ponad 16 proc. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

2020-11-06 14:27

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: decyzja o przekazaniu śmigłowców Ukrainie leży dziś w rękach NATO i USA

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

inwazja na Ukrainę

Mateusz Morawiecki/Facebook.com

Decyzja o przekazaniu śmigłowców MiG-29 Ukrainie leży dziś w rękach NATO i Stanów Zjednoczonych - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że decyzja ws. przekazania samolotów musi zostać podjęta jednomyślnie przez cały Pakt Północnoatlantycki.

Szef polskiego rządu, który w środę spotkał się w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem, został zapytany na konferencji o odrzucenie przez stronę amerykańską polskiej propozycji przekazania do bazy w niemieckim Ramstein samolotów MiG-29. Pentagon ocenił tę propozycję jako "budzącą poważne obawy".

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję