Reklama

Kard. William Levada na inauguracji nowego roku akademickiego

Niedziela toruńska 44/2011

12 października br. odbyła się jubileuszowa, dziesiąta inauguracja roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Inaugurację swoją obecnością zaszczycili m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada, rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego bp prof. Enrico dal Covolo oraz ks. prof. dr Felix Maria Arocena Solano z Uniwersytetu Navarra w Pampelunie.
Zgromadzonych licznie gości oraz pracowników i studentów wydziału przywitał dziekan ks. prof. dr hab. Jan Perszon. Swoje wystąpienie rozpoczął słowami Jana Pawła II zaczerpniętymi z preambuły encykliki „Fides et ratio”. - Wiara i rozum pozwalają na kontemplację prawdy. Wydział Teologiczny, którego spiritus movens był bp Andrzej Suski, prowadzi młodych ludzi do odkrycia prawdy, którą jest Chrystus - powiedział ks. Perszon. Po słowie wprowadzającym nastąpiła immatrykulacja studentów pierwszego roku, którym wręczono listy gratulacyjne.
Wykład inauguracyjny wygłosił ks. kard. William Levada. W swoim wystąpieniu kard. Levada skupił się na prezentacji dokumentów Kongregacji Nauki Wiary, która troszczy się o czystość wiary w świecie rozdartym przez błędne i niebezpieczne ideologie. - Należy podjąć konieczną i rzetelną reformę Kościoła. Reforma w Kościele i reforma Kościoła musi jednak zachować integralność z jego Tradycją i nie może być oderwana od wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego - powiedział kard. Levada. Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że Kościół potrzebuje reform, aby dotrzeć z przesłaniem Ewangelii do współczesnego człowieka. W tym dziele szczególne miejsce zajmują wydziały teologiczne. - Teolog ma pomagać w przyswajaniu prawdy pochodzącej od Boga - powiedział kardynał.
Z okazji 10. rocznicy utworzenia wydziału oraz 25. rocznicy sakry bp. Andrzeja Suskiego wręczono mu księgę pamiątkową jako Wielkiemu Kanclerzowi Wydziału Teologicznego UMK. W księdze pamiątkowej znajdują się artykuły naukowe pracowników i współpracowników wydziału z Polski i zagranicy. Na zakończenie inauguracji odbyła się sesja naukowa podczas, której uczestnicy wysłuchali wykładów bp. prof. Enrico Dal Covolo, rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, oraz ks. prof. dr. Felixa Marii Arocena Solano z Uniwersytetu Navarra.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję