Reklama

Przychodźcie tutaj 13. dnia miesiąca

Takim maryjnym wezwaniem przywitał licznie zebranych w sanktuarium maryjnym w Szczecinie kustosz ks. kan. Henryk Silko wieczorem 13 października na zakończenie kolejnej rocznicy objawień fatimskich. Matka Najświętsza wybrała 13. dzień miesiąca jako najbardziej poświęcony Jej, dlatego prosi, aby w tym dniu gromadzono się w kościołach na modlitwie różańcowej.
Eucharystię sprawowali księża z dekanatu wraz z ks. dr. Zygmuntem Wichrowskim, rektorem Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego, pod przewodnictwem wikariusza biskupiego ks. kan. Dariusza Knapika. Byli też alumni z seminarium oraz setki świeckich czcicieli Niepokalanego Serca Maryi, która na os. Słonecznym króluje już ćwierć wieku. Maryjną oprawę śpiewną dał parafialny chór, co miało szczególne brzmienie w tym domu Bożym.
Kustosz sanktuarium powitał bardzo serdecznie niezwykłego gościa z Fatimy, 79-letniego ks. prał. Luciano Guerra, który przez 35 lat (1973-2008) był rektorem sanktuarium maryjnego w 10-tysięcznej Fatimie. Ten duchowny głosił w dniach 11-13 października okolicznościowe homilie, podkreślając w nich ciągle aktualne życzenie Maryi, by odmawiać Różaniec i żyć zgodnie z Dekalogiem, a wtedy zachowa się spokój wewnętrzny i zewnętrzny pokój w świecie. Te z charyzmą przekazywane słowa emerytowanego kustosza z Fatimy cierpliwie tłumaczyła s. Miriam, sama zakochana od lat w Niepokalanym Sercu Maryi.
Dostojny kaznodzieja wyraził wdzięczność Polsce za przywiązanie do Maryi, czego dowodem są liczne sanktuaria ku Jej czci, w tym także - po zamachu na Papieża - świątynie, wota za uratowanie życia. Wprawdzie w objawieniach fatimskich nie ma nic o Polsce, ale są słowa o naszym sąsiedzie: „Przybędę, by prosić o poświęcenie Rosji Memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty. Jeżeli Moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój”.
Ks. Guerra zachęcał zebranych do oddania się Niepokalanemu Sercu Maryi, częstego korzystania z łask sakramentów pojednania i Eucharystii oraz zaprosił do udziału w odprawianiu pierwszych sobót miesiąca zgodnie z pragnieniem Matki Bożej. Wskazał na zasadniczy błąd skupiania się współcześnie żyjących na teraźniejszości, zamiast pomyśleć o przeszłości i przyszłości, które pozwolą człowiekowi wszechstronnie rozwinąć się i przybliżyć do Boga. Wreszcie fatimski kustosz, który nie pierwszy raz jest w Polsce, a jego babcia była bezpośrednim świadkiem widocznych zmian na niebie w czasie objawień maryjnych w 1917 r., podkreślił, iż z orędzia fatimskiego wynikają podstawowe prawdy chrześcijańskie: wieczność, miłosierdzie, wezwanie do pokuty i nawrócenia.
Po tej uroczystej Mszy św., w czasie której wielu skorzystało z Komunii św., miała miejsce procesja fatimska. Panie niosły przepiękną, oświetloną figurę Niepokalanego Serca Maryi otoczoną księżmi. W trakcie przemarszu maryjnego orszaku ulicami os. Słonecznego odmawiana była część druga Różańca św. - tajemnice światła. Wdzięczność należy się też policji, która delikatnie i z szacunkiem pilotowała procesję na tym osiedlu.
- Jesteśmy wdzięczni Maryi, że na terenie Prawobrzeża mamy takie wspaniałe miejsce modlitewne ku czci Matki Bożej Różańcowej - z niemałym wzruszeniem wyznało mi małżeństwo z Dąbia, które w momencie mijania się z jaśniejącą figurą Matki Bożej Fatimskiej padło na kolana. - Nikt nie wie, ile łask modlący się tutaj ludzie uzyskali za Jej pośrednictwem. My też dzięki Niej mamy zdrowie i szczęście w naszej rodzinie. Ona jest nam Matką na trudne czasy.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję