Reklama

Sandomierz

Cudowne dzieci

Niedziela sandomierska 44/2011

Festiwal „Muzyka w Sandomierzu”, wyróżnia się spośród innych festiwali muzycznych w Polsce promowaniem najbardziej uzdolnionej muzycznie młodzieży oraz dzieci. Zasługa to dyrektora artystycznego festiwalu Wojciecha Mrozka, któremu rozwój talentów muzycznych młodego pokolenia leży szczególnie na sercu. W ramach sandomierskiego festiwalu, każdego roku w październiku, odbywa się koncert zatytułowany „Cudowne dzieci”. Podobnie w tym roku, na zakończenie 21. edycji sandomierskiego festiwalu muzycznego, 9 października br., w Sali Rycerskiej Kazimierzowskiego Zamku dzieła m. in. Antoniego Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha, Karola Marii Webera, Ludwika van Beethovena, Henryka Wieniawskiego oraz Wojciecha Mrozka można było usłyszeć w wykonaniu młodych artystów z całego kraju, laureatów wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, wzbudzając entuzjazm publiczności. Szczególnie podobał się występ Sebastiana Kozuba, ucznia piątej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie, grającego na wiolonczeli. Gry na tym instrumencie uczy się pod kierunkiem ojca i jest laureatem kilkunastu konkursów wiolonczelowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Bierze udział w koncertach na Zamku Królewskim oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Filharmonii Lubelskiej, a także na festiwalu „Talenty Europy” w Kownie na Litwie. Podziwiano też grę na klarnecie Jana Tomaszuka z Warszawy, który z orkiestrą wykonał cały koncert muzyczny oraz Mariannę Bednarską z Warszawy, brawurowo grającą na marimbie. Zdaniem dyrektora Wojciecha Mrozka, mimo młodego wieku, należy ona do najznakomitszych wykonawców gry na tym rzadkim instrumencie w świecie. Za swoje szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium MKiDN „Młoda Polska” oraz Stypendium dla Artystów Estrady. Od 2006 r. Marianna jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Młoda artystka wystąpiła też w duecie z klarnecistą Julianem Paprockim z Warszawy, który dostał się na studia muzyczne do prestiżowej uczelni paryskiej, a znany jest sandomierskiej publiczności, gdyż w koncercie „Cudowne dzieci” występował od dziecka.
Młodym artystom towarzyszyła Sandomierska Orkiestra Festiwalowa oraz Tarnowska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Wojciecha Mrozka, który już zaprosił publiczność na festiwal muzyczny w Sandomierzu w przyszłym roku, zapewniając, że będzie równie ciekawy i wyjątkowy, jak był tegoroczny.
Organizatorem sandomierskiego festiwalu był Urząd Miasta w Sandomierzu, a także Sandomierskie Centrum Kultury oraz Agencja AVIP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję