Reklama

Być (świętym), albo nie być? Oto jest pytanie

Pełnia człowieczeństwa, czyli świętość

„Taki duży, taki mały może świętym być, taki gruby, taki chudy może świętym być, taki ja i taki ty, może świętym być” - przekonują nas dzieci z zespołu „Arka Noego”. Właściwie każdy może być święty. Może. Tylko czy chce?

Niedziela rzeszowska 44/2011

Często świętość kojarzy się raczej z czymś, czego należałoby się wstydzić. Ze świętoszkowatością, z dewocją, z jakimś oderwaniem od świata, z byciem „niedzisiejszym”. Niektórych świętość przeraża, odstrasza, jakby miała być dla „nadludzi”. Kojarzona jest z cudami, z umartwieniami ponad ludzkie siły, z dokonywaniem wielkich dzieł i z mocami nie z tego świata. Wtedy pojawia się myśl: to nie dla mnie! Ja jestem normalnym człowiekiem.
Dobrze, że Pan Bóg dał nam bł. Jana Pawła II. Dobrze, że Jan Paweł II podczas swego pontyfikatu tylu ludzi ogłosił świętymi i błogosławionymi. Tak ich wielu, że, jak niektórzy uważają, nie mieszczą się na ołtarzach. Może właśnie o to chodziło. Aby świętość sprowadzić z wysokich ołtarzy i postawić między nami, bo jeszcze niedawno święci żyli pośród nas. Jak się okazuje, świętości nie przeszkadzają tytuły profesorskie ani żadne godności. Można urodzić się na Podkarpaciu, w Korczynie i zostać świętym jak Józef Sebastian Pelczar. Można też być prostą wiejską dziewczyną i żyć zaledwie kilkanaście lat jak Karolina Kózka. Można być zwykłym proboszczem jak ks. Władysław Findysz, albo rektorem seminarium duchownego jak ks. Jan Balicki, albo ks. Roman Sitko. Można być księdzem zakonnym jak ks. Józef Kowalski albo osobą świecką jak Natalia Tułasiewicz czy Stanisław Starowieyski. Każdy może być święty, bo świętość nie jest przeznaczona tylko dla ludzi wielkich. A ci „wielcy” zostali święci, gdyż potrafili być „mali” jak Jan Paweł II - papież, „który pozostał człowiekiem” i umiał rozmawiać z każdym i dostrzec nawet tych „najmniejszych”. Świętość nie jest zaprzeczeniem tego, co ludzkie, nie jest czymś nadludzkim, ale jest pełnią człowieczeństwa. Być świętym to znaczy być w pełni człowiekiem, być w pełni sobą.
Świętość jest darem Boga, który doskonali ludzką naturę, który prowadzi człowieka po drogach wolności do osiągnięcia pełnego zrealizowania, spełnienia, do prawdziwego szczęścia. Świętość nie polega więc na dokonywaniu rzeczy niezwykłych, lecz na niezwykłym podejściu do rzeczy zwykłych i codziennych. Drogi świętości pokrywają się ze ścieżkami zwykłego ludzkiego życia: „Szukajcie świętości w codziennym życiu” - mówił Papież Polak w 1996 r., w homilii w Mariborze.
Poszukiwanie świętości to poszukiwanie ostatecznego przeznaczenia człowieka, to dążenie do realizacji maksimum tego, co człowiek w ogóle jest w stanie osiągnąć, czyli do absolutnej pełni szczęścia. Prawdziwa świętość jest piękna. Trudna, ale piękna. Realizacja świętości nigdy nie przychodzi lekko, bo wielkie rzeczy zawsze rodzą się w trudzie. Ale w życiu nie powinno chodzić o to, by było łatwo, ale o to by nie zagubić tego, co najważniejsze - szczęścia, aby nie zagubić siebie.
Może niełatwo być świętym, ale warto, bo jak napisał ks. Jan Twardowski, święci
nie mają i dlatego rozdają
tak słabi że przenoszą góry
potrafią żyć i nie dziwić się odchodzącym
potrafią umierać i nie odchodzić
i…
można o nich o wiele mądrzej pisać ale po co.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję