Reklama

Wspólnota, którą łączy modlitwa

Społeczność parafialna w Łaskowicach liczy około 450 osób. Ta niezbyt duża wspólnota aktywnie uczestniczy w życiu religijnym. Wierni przybywają do kościoła parafialnego na Msze św. i nabożeństwa, przystępują do spowiedzi i Komunii św. W środy po wieczornej Mszy św. biorą udział w nowennie do Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, a w piątki o tej samej porze modlą się słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego. Przy parafii istnieją dwa koła Żywej Róży oraz Wieczernik, czyli grupa osób, które w wyznaczone dni tygodnia modlą się w intencji kapłanów i o święte powołania do służby w Kościele. Należy również wspomnieć o takich formach duszpasterstwa, jak ministranci, asysta procesyjna, scholanki.

Z historii parafii i kościoła

Reklama

Kiedyś Łaskowice były wsią należącą do parafii pw. św. Mateusza w Pabianicach. Od stycznia 1988 r. włączono je w obszar Łodzi i stały się jedną z ulic miasta. Warto wiedzieć, że po raz pierwszy nazwa Łaskowice pojawiła się już w XIV wieku, w akcie erekcyjnym parafii św. Mateusza wydanym przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Dobrogosta z Nowego Dworu.
Ze względu na odległe (ok. 8 km) położenie kościoła parafialnego, mieszkańcy Łaskowic zabiegali o to, by w ich miejscowości została wzniesiona świątynia. Proboszcz parafii św. Mateusza - ks. inf. Stanisław Świerczek, wychodząc naprzeciw dążeniom wiernych, rozpoczął działania na rzecz budowy kościoła w Łaskowicach.
W roku 1984 zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Kościoła. Wkrótce znaleźli się dobroczyńcy, którzy podarowali plac, z czasem stanęła tu świątynia. Budowę, jeszcze przed jej rozpoczęciem, wsparli nie tylko mieszkańcy Łaskowic, ale także wierni z Chocianowic, Gorzewa, Rypułtowic, Woli Zaradzyńskiej i Gadki. Pomocy finansowej udzielili także kapłani: ks. inf. Stanisław Świerczek i ks. inf. Lucjan Jaroszka.
Budowa nowego kościoła, zaprojektowanego przez warszawskiego architekta Jerzego Stanisławskiego, rozpoczęła się w maju 1985 r. Techniczny projekt wykonawczy nieodpłatnie opracowała mgr inż. Lucyna Śmiechowicz, mieszkanka Łaskowic. Dzięki gorliwości i ofiarności parafian część prac budowlanych wykonana została przy ich bezinteresownej pomocy. Głównym organizatorem budowy był śp. ks. inf. Stanisław Świerczek, którego wspierał Wojciech Kulikowski. Kamień węgielny pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas historycznej Mszy św., którą sprawował 13 czerwca 1987 r. na łódzkim lotnisku Lublinek.
Wspólne dążenie, aby w Łaskowicach został wzniesiony dom Boży, spełniło się w 1987 r. Niewielka, ale jakże piękna świątynia stanęła w stanie surowym. W tym czasie wykończono również parter budynku katechetycznego przylegającego do kościoła. Dzięki temu można było naukę religii przenieść z prywatnych mieszkań do sal katechetycznych.
Poświęcenie nowego kościoła, które miało miejsce 25 października 1987 r., połączono z wmurowaniem kamienia węgielnego. Uroczystościom przewodniczył bp Władysław Ziółek. 22 maja 1988 r. podczas odpustu ku czci Zesłania Ducha Świętego, Pasterz Kościoła łódzkiego poświęcił drewniany ołtarz i ambonkę, które wykonał miejscowy stolarz Karol Kołacz. Poświęcił także tabernakulum - swój osobisty dar dla łaskowickiego kościoła. W czerwcu 1989 r. ks. inf. Stanisław Świerczek zakończył pracę proboszcza w pabianickiej parafii św. Mateusza i przeszedł na emeryturę. W tym czasie na kościele w Łaskowicach postawiono wieżyczkę, a nieopodal świątyni wybudowano dzwonnicę, w której zawieszono dzwon - dar ks. inf. Stanisława Świerczka. W 10. rocznicę poświęcenia kościoła przy jego głównym wejściu stanął krzyż.
1 września 2000 r. abp Władysław Ziółek erygował w Łaskowicach parafię pw. Zesłania Ducha Świętego. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Andrzej Chmielecki. Z pomocą parafian, w krótkim czasie zrealizował on bardzo potrzebne inwestycje - mieszkanie dla proboszcza, budynek gospodarczy, nagłośnienie w kościele, salę z zapleczem kuchennym w podziemiach kościoła. Drewniany ołtarz i ambonkę zastąpiono ołtarzem marmurowym i amboną, które wykonał Jan Tomaszewski. Jest on także wykonawcą chrzcielnicy zaprojektowanej przez Lucynę Śmiechowicz.
Kościół w Łaskowicach konsekrował abp Władysław Ziółek 15 czerwca 2003 r. Ksiądz Arcybiskup poświęcił wówczas ołtarz, ambonę i pamiątkową tablicę umieszczoną na frontowej ścianie kościoła. Po konsekracji świątynię ogrodzono, wymalowano jej wnętrze, a w części okien zamontowano witraże.

Nowi duszpasterze

Na mocy dekretu abp. Władysława Ziółka z dnia 4 sierpnia 2007 r., proboszczem parafii w Łaskowicach został ks. dr Tomasz Falak. Kontynuował on prace zapoczątkowane przez ks. Andrzeja Chmieleckiego. W czasie posługi duszpasterskiej ks. Falaka obchodzono 20. rocznicę poświęcenia kościoła. W trakcie wspomnianych uroczystości bp Adam Lepa poświęcił trzy wspaniałe obrazy ozdabiające ścianę ołtarzową oraz witraże w oknach świątyni.
Ponadto zostały zrealizowane inne inwestycje zwiększające estetykę i funkcjonalność kościoła oraz terenu wokół niego. Dokończono m.in. montaż witraży (z ofiar darczyńców), wykonano nowe ławki, zakupiono krzesła do prezbiterium. Zabezpieczono strych nad kościołem, wykonano prace dekarskie na dachu świątyni i plebanii, zmodernizowano system centralnego ogrzewania w całym obiekcie. Wyremontowane zostały schody wejściowe, a teren wokół kościoła wyłożono kostką brukową, uporządkowano zieleń okalającą świątynię.
W sierpniu tego roku ks. dr Tomasz Falak otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi. Nowym proboszczem w Łaskowicach abp Władysław Ziółek mianował ks. Mariusza Wojturskiego - redaktora edycji łódzkiej „Niedzieli”.

Wizyta redaktorów „Niedzieli Łódzkiej”

Niedawno w Łaskowicach gościł zespół redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”, na czele z ks. prał. Waldemarem Kulbatem, redaktorem odpowiedzialnym za edycję łódzką. Ksiądz Prałat sprawował Mszę św. w intencji lokalnej wspólnoty parafialnej, wygłosił także kazanie o ważnej roli mediów katolickich w życiu chrześcijanina. W Liturgii uczestniczyli liczni parafianie, wśród nich było wiele osób systematycznie czytających „Niedzielę”, jeden z najciekawszych tygodników katolickich w Polsce. Modlitwą obejmowano również ważną sprawę, jaką dzisiaj jest czytelnictwo prasy katolickiej w naszej Ojczyźnie.
Na łamach „Niedzieli” można przeczytać artykuły autorstwa znakomitych dziennikarzy zarówno księży, jak i świeckich. Poruszają oni w swych tekstach problematykę religijną, społeczną, polityczną. Wiele artykułów ukazuje życie Kościoła w Polsce, Europie i w świecie. „Niedziela” stwarza czytelnikom możliwość poszerzenia wiedzy religijnej i umożliwia im głębszą refleksję nad naszą polską i europejską rzeczywistością. Ciekawie prezentuje się również „Niedziela Łódzka”, w której można znaleźć teksty mówiące o ważnych uroczystościach religijnych, patriotycznych oraz wydarzeniach kulturalnych.
Wizyta redaktorów „Niedzieli Łódzkiej” umocniła w rodzinie parafialnej z Łaskowic świadomość wielkiej odpowiedzialności ludzi wierzących za dzieło ewangelizacji. Ponadto utwierdziła przekonanie, że systematyczne obcowanie z prasą katolicką przyczynia się do rozwoju duchowego człowieka, do szerzenia kultury i ideałów chrześcijańskich oraz wzrostu odpowiedzialności ludzi wierzących za wspólnotę Kościoła, którą tworzą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję