Reklama

Od stuleci związani z Chrystusem

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kiełczewicach przeżywała czas wizytacji kanonicznej. Przeprowadził ją bp Artur Miziński

Niedziela lubelska 44/2011

Kiełczewicka parafia należy do najstarszych w archidiecezji lubelskiej, a jej historia sięga 1431 r. Wierni i duszpasterze z proboszczem ks. Zbigniewem Szcześniakiem, dumni ze swojej niemalże 600-letniej historii, dokładają wielu starań, by duchowe i materialne oblicze parafii było odzwierciedleniem bogatych tradycji i spłatą długu wdzięczności wobec tych, którzy przez wieki wyznaczali drogę do Boga.
25 września, zgromadzeni wokół świątyni, „która jest bramą do Boga i szkołą wiary”, od wczesnych godzin oczekiwali na przyjazd bp. Artura, by wspólnie z nim dziękować i prosić o Boże błogosławieństwo dla całej parafii. W progach kościoła serdecznie powitali gościa na „kiełczewickiej ziemi, od stuleci tak mocno związanej z Kościołem Chrystusowym”. - Każda matka i każdy ojciec pragną szczęścia dla swoich dzieci. Jako rodzice wiemy, że nasze dzieci pełne szczęście mogą znaleźć tylko w Bogu. To jest najmocniejszy fundament, jaki możemy przekazać młodemu pokoleniu, od którego będzie zależała przyszłość naszej ojczyzny - podkreślali przedstawiciele rodzin, prosząc równocześnie o modlitwę i pasterskie pouczenie.
- Przybywasz do nas, aby dokonać wizytacji kanonicznej, aby zobaczyć z bliska, jak żyjemy, jak pracujemy, jak się modlimy. Przybywasz od nas w szczególnym czasie, kiedy Kościół w Polsce trwa w dziękczynieniu za błogosławione życie Jana Pawła II, którego papież Benedykt XVI wyniósł do chwały ołtarzy. Przybywasz do nas, kiedy nasza wspólnota przeżywa jubileusz 580-lecia istnienia parafii. Tak doniosły jubileusz skłania nas do refleksji i zadumy nad pokoleniami naszych rodaków, którzy na przestrzeni dziejów mocno trwali w Chrystusie, przy krzyżu i Ewangelii, pomimo różnych burz dziejowych - mówił ks. Zbigniew Szcześniak, witając bp. Mizińskiego. Prosząc, by Bóg przez „modlitwę i pasterskie dłonie ks. Biskupa udzielał wszelkich łask do budowania królestwa Chrystusowego na kiełczewickiej ziemi”, ks. proboszcz zapewniał: - Oto staje przed tobą obecne pokolenie parafian, które chce zachować dziedzictwo pokoleń i budować swoje życie na fundamencie wiary Chrystusowej.
Witając zgromadzonych, bp Artur Miziński podkreślał, że „czas wizytacji jest dniem radości, poczucia więzi z Chrystusem i przynależności do Kościoła”. - W tej sztafecie pokoleń jedności i wiary jesteśmy wezwani do tego, by nad wiarą się zastanawiać - mówił ks. Biskup. - Chcemy, by to spotkanie przyczyniło się do pogłębienia wiary, wzrastania we wzajemnej miłości do Boga i względem siebie; by pozwoliło nam jeszcze bardziej umiłować Krzyż i zasady Ewangelii, na których będziemy opierać całe nasze życie - podkreślał Pasterz.
Na program wizytacji złożyły się Msze św. celebrowane w kościele parafialnym oraz w kaplicy dojazdowej w Strzyżewicach, spotkania z członkami różnych grup modlitewnych i formacyjnych (w parafii działa m.in. Rada Duszpasterska, chór parafialny, Liturgiczna Służba Ołtarza, kółka różańcowe, koło misyjne, młodzieżowa orkiestra dęta, klub seniora, grupa charytatywna Caritas oraz Ochotnicza Straż Pożarna), modlitwa na cmentarzu za zmarłych, a także spotkanie ze wspólnotą sióstr Sług Jezusa i ich podopiecznymi z Domu Pomocy Społecznej dla dzieci. Podczas pierwszej Mszy św. proboszcz przedstawił sprawozdanie. Przypomniał w nim o bogatych dziejach parafii, która obecnie liczy ok. 2400 wiernych. Największą część wspólnoty stanowią rolnicy, których - jak zapewniał ks. Z. Szcześniak, „życie chrześcijańskie oparte jest na wierze ojców, przywiązaniu do Ewangelii, Kościoła i Chrystusowego krzyża”. Przed ks. Biskupem proboszcz chwalił swoich parafian za umiłowanie Eucharystii i dziękował za zaangażowanie w sprawy materialne Kościoła.
Dziękując kapłanom i świeckim za troskę o wspólnotę parafialną, ks. Biskup zachęcał wszystkich do tego, by na swoje życie zawsze patrzeć oczyma wiary, w świetle słowa Bożego, najpełniej objawionego w Jezusie Chrystusie. - Bóg, kochający Ojciec, zaprasza nas ciągle do otwarcia swojego serca, byśmy nie słowem, ale czynem, przykładem życia uczciwego, opartego na Bożych przykazaniach, na miłości Boga i bliźniego, opartego na Ewangelii, która jest słowem życia, przyczyniali się do budowania Królestwa Bożego na ziemi - przypominał bp Artur Miziński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję