Reklama

Nagrobkom na ratunek

Od 1993 r. w Kielcach odbywa się kwesta na ratowanie nagrobków Cmentarza Starego, Nowego i - sukcesywnie - innych kieleckich nekropolii, na Piaskach, Cedzynie, w Białogonie. Za ofiary zebrane w 2010 r. do puszek kwestarzy (plus pomoc Miasta i innych instytucjonalnych sponsorów), uratowano w ostatnim roku 18 zabytkowych nagrobków. Przed nami kolejna, rozłożona aż na pięć dni kwesta i kolejne rzeźby nagrobne, oczekujące pilnie na renowację. Gdy zapadają się w ziemię nagrobki, niknie pamięć o ludziach zasłużonych dla rozwoju Kielc i regionu

Niedziela kielecka 44/2011

Cmentarz Stary ginie na naszych oczach. Rozpadają się nagrobki, rdzewieją żeliwne krzyże, kruszeją grobowce. Szybkiemu niszczeniu ulegają zabytki XIX-wiecznej rzeźby nagrobnej - apelują członkowie Stowarzyszenia Dziedzictwa Narodowego, organizujący, jak co roku - kwestę.
W tym roku kwesta rozpoczyna się 29 października i potrwa do 2 listopada. - Potrzeba ok. 300 dorosłych, kwestujących osób i 600 uczniów. W organizację kwesty musi być zaangażowane minimum 10 osób - uważa (i wciąż zaprasza do współpracy) Stanisław Szrek, przewodniczący stowarzyszenia.
W 2011 r. kielczanie wrzucili do puszek 75 tys. zł. Urząd Miasta dołożył drugie 75 tys. zł, Urząd Marszałkowski - 4 tys. zł, wojewódzki konserwator zabytków - 6 tys. zł. Za uzyskane pieniądze wyremontowano 18 zabytkowych nagrobków z charakterystycznymi dla Kielc elementami żeliwnymi.
- Od początku kwesty w Kielcach, czyli od 1993 r. zgromadziliśmy łącznie sumę 850 tys. zł, z czego bezpośrednio z kwest na cmentarzach pochodzi 503 tys. zł - reszta to dotacje, głównie od Rady Miasta, ale i Urzędu Marszałkowskiego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków. Efektem wieloletniej kwesty jest kompleksowa renowacja i konserwacja 258 zabytkowych nagrobków - wyjaśnia Stanisław Szrek. Nagrobki po konserwacji są specjalnie oznakowane.
Z kwest za ubiegły rok wyremontowano m.in. żeliwny nagrobek Dezyderiusza Śliwińskiego (ps. „Junosza”, 1780-1864, weteran napoleoński) i Gracjana Czarneckiego (1827-89, nauczyciel gimnazjum kieleckiego). - Nagrobki Zofii Saskiej i Stanisława Bogackiego były zapadnięte na metr, po rekonstrukcji fundamentów i cokołu zupełnie inaczej prezentują się w przestrzeni - opowiadają członkowie komisji opieki nad cmentarzami ze SODN. Ciekawostką ekumeniczną jest z kolei remontowany nagrobek prawosławny Olgi Mładnieniec zlokalizowany na Cmentarzu Starym, z żeliwnym, prawosławnym krzyżem.
Do dzisiaj na cmentarzu Starym w Kielcach zachowało się ok. 1000 nagrobków pochodzących sprzed 1939 r. Specyfiką są nagrobki i ogrodzenia żeliwne (ok. 70), odlewane w pobliskim Białogonie oraz w innych odlewniach nad Kamienną.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję