Reklama

Wieniec oznacza również zwieńczenie pracy rolnika

Niedziela podlaska 44/2011

Tradycją już stały się obchodzone uroczyście parafialne dziękczynienia za plony rolne w Narwi. W tym roku w dożynki parafialne zostało włączone również dekanalne święto chleba. Oprócz wieńców i chlebów z Narwi zostały przyniesione wieńce z parafii z dekanatu hajnowskiego, a także z archidiecezji białostockiej. W niedzielne południe 18 września do Narwi przybył m.in. ks. Grzegorz Kułakowski z Narewki wraz ze swoimi parafianami i wieńcem dożynkowym. Obecni byli księża z dekanatu oraz przedstawiciele Kurii Diecezjalnej i Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i wygłosił kazanie kanclerz Kurii ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski, współkoncelebrowali: ks. prał. prof. Tadeusz Syczewski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego oraz ks. Dariusz Frydrych z Drohiczyna. Obecni byli: senator Jan Dobrzyński, wojewódzki konserwator zabytków Andrzej Nowakowski, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Kombatantów Polskich w Anglii Marek Straczyński z małżonką, komendant policji z Hajnówki dr Janusz Mikitin i jego zastępca Adam Mojsa oraz Wojciech Rutkowski z Bieska Podlaskiego, inni goście, a przede wszystkim parafianie narewscy i licznie przybyli rolnicy. W spotkaniu wziął też udział współorganizator spotkania Sergiusz Martyniuk z małżonką, prezes firmy Pronar.
Uroczysta Liturgia rozpoczęła się od powitania gości przez gospodarza spotkania ks. prał. Zbigniewa Niemyjskiego - dziekana hajnowskiego i proboszcza w Narwi, następnie starostowie tegorocznych dożynek: Stanisław Ojdana z Nowoberezowa (żonaty, ma dwóch synów, od 1993 r. prowadzi kilkusethektarowe gospodarstwo rolne, zajmuje się produkcją trzody chlewnej) oraz Ewa Hryniewicka z Trześcianki (od 2001 r. prowadzi wraz mężem kilkusethektarowe gospodarstwo rolne, gdzie zajmują się hodowlą kur i bydła mięsnego oraz agroturystyką) poprosili w imieniu wszystkich rolników z dekanatu oraz obecnych na Liturgii o poświęcenie wieńców i chlebów. Uroczystego poświęcenia dokonał Ksiądz Kanclerz. Kazanie dożynkowe stało się okazją do wytłumaczenia słowa „wieniec”, które oznacza również zwieńczenie pracy na roli. Kościół jako winnica jest wzorem dobrego gospodarowania darami Bożymi. Czytanie mszalne odczytał Krzysztof Kurianiuk - dyrektor programowy Radia Białystok. W Liturgii uczestniczył też poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej z Narwi. Strażacy włączyli się również aktywnie w organizację uroczystości.
Po Mszy św. nastąpił piękny obrzęd przełamania się chlebem.
Drugi etap świętowania miał miejsce przy plebanii parafialnej. Można było skosztować regionalnych potraw oraz chleba z piekarni Andrzeja Borowika z Hajnówki.
Jak mówi Ksiądz Proboszcz, „do tej pory organizowaliśmy dziękczynienie za plony w ramach naszej parafii, natomiast w tym roku poszerzyliśmy zakres dożynek na cały dekanat oraz okoliczne parafie z archidiecezji białostockiej. Jest to szczególna okazja, żeby wspólnie podziękować za tegoroczne plony ziemi. W tym roku mamy za co dziękować, wszak nie był to łatwy rok dla rolników, ale udało się zebrać plony i nie brakuje chleba na stołach. Już dzisiaj zapraszam wszystkich za rok, aby wspólnie dziękować za przyszłoroczne plony, ale i zintegrować nasze lokalne wspólnoty”.
Oprawę muzyczną i śpiewy podczas drugiej części uroczystości zapewnił Marek Skomorowski wraz z zespołem muzycznym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję