Reklama

Parafia mężnych ludzi

Tuż za Wieluniem, przy DK 8 prowadzącej m.in. do Wrocławia, usytuowana jest miejscowość Dąbrowa, z której pochodził słynny rycerz króla Władysława Jagiełły - Jan Mężyk. Tutejszy zabytkowy kościół nosi wezwanie św. Wawrzyńca, diakona i męczennika. 30 października zaś tutejszą wspólnotę parafialną nawiedzają relikwie Krzyża Świętego

Parafia została powołana do istnienia w styczniu 1969 r. przez bp. Stefana Barełę. Oczywiście, wcześniej był tu dzisiejszy kościół, ale nie było parafii - wyjaśnia ks. kan. Stanisław Pawlik, który jest tu proboszczem od 1999 r. - Moi parafianie to bardzo dobrzy, ofiarni i uczynni ludzie - Ksiądz Proboszcz chwali wiernych uczęszczających regularnie do kościoła. Spośród ponad tysiąca parafian, ok. jedna trzecia jest zawsze obecna na niedzielnych i świątecznych Eucharystiach. Ludność jest bardzo zróżnicowana. Są wśród nich m.in. rolnicy i rzemieślnicy. Nie brakuje też tzw. inteligencji oraz biznesmenów. - W każdym razie, spotykam się z wielką życzliwością, m.in. ze strony strażaków, jak i zarządzających oraz pracowników tutejszej mleczarni. Dobrze układa się też współpraca z tutejszymi władzami - precyzuje Ksiądz Kanonik.

Życie parafialne

Reklama

W dąbrowieckiej parafii prężnie działa Liturgiczna Służba Ołtarza, schola, Rada Parafialna, Akcja Katolicka (od 2002 r.), Żywy Różaniec i Zespół Charytatywny (od 2002 r.). - Jestem z niego bardzo zadowolony. Z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy przygotowuje on paczki dla najbiedniejszych parafian. Dzięki temu mogą oni godnie przeżyć święta - mówi „Niedzieli” Ksiądz Kanonik. - Moi parafianie dają datki nie tylko na cele parafialne, ale włączają się np. w akcje naszej Caritas, która przecież pomaga tak wielu potrzebującym. Wspieramy także seminarzystów płodami rolnymi - dopowiada ks. Pawlik.
Ksiądz Proboszcz dba o katechizowanie młodych ludzi. Dlatego też prowadzi m.in. bardzo rzeczowe i konkretne katechezy dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kończą się one poważnym egzaminem z katechizmu religii katolickiej. Ponadto osoby pragnące zawrzeć sakramentalny związek małżeński też muszą zdać podobny egzamin. Trzeba bowiem dobrze znać i rozumieć wyznawane prawdy wiary.
- Poza normalną pracą duszpasterską w parafii organizujemy również pielgrzymki, np. do Lichenia, Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej czy na Górę św. Anny. Cieszą się one sporą popularnością - dopowiada nasz rozmówca.

Parafialne inwestycje

W Dąbrowie istnieje Parafialny Komitet Renowacji Kościoła. - Ludzie są ofiarni, jeśli chodzi o remonty i rewitalizację kościoła czy też innych budynków parafialnych - opowiada Ksiądz Kanonik. - Nie sposób wymienić wszystkich prac, które zostały wykonane - mówi tutejszy duszpasterz. - Ważniejsze z nich to: renowacja ołtarza, zabytkowych figur z XVIII i XIX wieku, remont dzwonnicy, więźby dachowej, renowacja zewnętrzna i wewnętrzna świątyni, całkowita wymiana instalacji elektrycznej, zagospodarowanie otoczenia kościoła, remont organów, nowe meble w zakrystii, nowy baldachim, nowe tabernakulum… - wylicza Ksiądz Proboszcz.
- W sierpniu 2010 r. ks. inf. Ireneusz Skubiś poświęcił tablicę upamiętniającą najbardziej znanego mieszkańca Dąbrowy. Był nim słynny Jan Mężyk (zm. w 1437 r.) herbu Wadwicz, który m.in. należał do najbliższych doradców i przyjaciół króla Władysława Jagiełły. Brał też udział w bitwie pod Grunwaldem, mając własną chorągiew. Był w grupie wojów bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo monarchy. Tłumaczył też królowi słowa posłów krzyżackich, którzy przywieźli dwa nagie miecze dla Jagiełły i Witolda, wielkiego księcia litewskiego - relacjonuje ks. Stanisław.

Teraźniejszość i historia

Misje Ewangelizacyjne odbyły się od 2 do 7 października. Przeprowadził je pallotyn - ks. Władysław Nadybał. Uroczystościom zaś peregrynacyjnym przewodniczył bp Jan Wątroba.
Kościół pw. św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, został zbudowany w połowie XIV wieku i jest obecnie najstarszą zachowaną świątynią gotycką na ziemi wieluńskiej. Jest to budowla z wyodrębnionym prezbiterium, nieco węższym od nawy, i masywną wieżą-dzwonnicą. Jest tam piętnastowieczny dzwon. Kościół został zbudowany z kamienia. Górna część wieży, nadbudowana w XV stuleciu, jest z cegły. Najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni jest barokowy krucyfiks w ostrołukowej tęczy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję