Reklama

Temat tygodnia

Nie ociągajmy się z miłością

Chyba wszyscy znamy słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”... Czas Wszystkich Świętych. Czas refleksji nad ludzkim życiem, czas wspomnień. Człowiek zauważa wówczas, jak wielu spośród nas odeszło. Choć czasem i przy innych okazjach możemy być tym mocno zaskoczeni. Tak było kiedyś i z naszym rocznikiem księży broniących swych rozpraw doktorskich na KUL-u, kiedy wydawało nam się, że kolega broniący jako ostatni nie zaprosił na naszą wspólną Mszę św. naszych profesorów. Okazało się, że żyje ich już tylko trzech...
Tak, zbyt szybko odchodzą. Stwierdzamy to także my, kapłani obchodzący swoje kapłańskie jubileusze. Z biegiem czasu zaczyna się wokół nas pojawiać pustka, wielu naszych kolegów nie ma już wśród nas.
Wszystko przemija, zmienia się człowiek, przyroda, tylko Bóg jest ten sam i trwa, bo do Jego istoty należy bycie - jest Tym, Który Jest. Wszyscy jesteśmy bytami przygodnymi, dziś jesteśmy, a jutro może nas nie być, a Bóg był, jest i będzie. To jest znacząca różnica miedzy Bogiem a człowiekiem.
W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych wybiegamy myślami do ojców naszej diecezji. Chcę wspomnieć serdecznie pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę (1908-1951), założyciela „Niedzieli”, którego prochy spoczywają w archikatedrze częstochowskiej. Z wielkim zamyśleniem wspominam bp. Zdzisława Golińskiego (1880-1963), który wyświęcał mnie na kapłana w 1961 r. I trzeci ordynariusz częstochowski - bp Stefan Bareła (1916-1984), za którego rządów rozpoczynałem swoją pracę duszpasterską i który wywarł na mnie największy wpływ. 8 października 2011 r. w Kodrębiu, rodzinnej miejscowości bp. Stefana został odsłonięty jego pomnik.
Przywołuję naszej pamięci piękne postaci biskupów pomocniczych: bp. Antoniego Zimniaka (1878-1943), którego szczątki spoczywają na cmentarzu św. Rocha, bp. Stanisława Czajkę (1897-1965), pochowanego w archikatedrze, biskupów, których dobrze znaliśmy - Tadeusza Szwagrzyka (1923-1992), Franciszka Musiela (1915-1992), Miłosława Kołodziejczyka (1928-1994)... Mieliśmy wspaniałych biskupów, mieliśmy także setki gorliwych kapłanów.
W kalendarzach liturgicznych wszystkich diecezji (zw. rubrycela), w każdym dniu wymieniani są księża, którzy tego dnia odeszli do Pana. W częstochowskiej rubryceli to setki nazwisk (ok. 600 kapłanów), którzy w ciągu 86 istnienia diecezji pracowali w tym lokalnym Kościele. Nie mogę też nie wspomnieć wspaniałych redaktorów „Niedzieli”: ks. Wojciecha Mondrego (1887-1969), pierwszego redaktora, ks. Antoniego Marchewkę (1890-1973), ks. Stanisława Gałązkę (1907-1963), ks. Władysława Sobonia (1911-2008), ks. Mariana Rzeszewskiego (1911-1982) oraz wielu znakomitych ludzi, którzy współpracowali z „Niedzielą”, m.in. Zofię Kossak-Szczucką. To także wspaniali częstochowscy nauczyciele, inżynierowie, lekarze...
Czas Wszystkich Świętych to także czas, który uświadamia nam, że trzeba „śpieszyć się” z naszą miłością do ludzi - przede wszystkim tych, którzy są wokół nas, a których w naszym zabieganiu jakoś pomijamy, których miłość okazywaną nam w konkrecie na co dzień bagatelizujemy lub których po prostu nie doceniamy. Za chwilę będzie za późno i na nic się zda nasz żal, najlepsze, ale niezrealizowane intencje.
Niech więc światło nagrobnej lampki obudzi nas z letargu i pobudzi do życia - bo taki jest zapewne cel uroczystości Wszystkich Świętych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję