Reklama

Diecezjalne Forum Młodych

W pierwszych dniach listopada br. rusza Diecezjalne Forum Młodych. Spotkaniem młodych przedstawicieli parafii 5 listopada w bielskim Teatrze zostanie zainaugurowane Diecezjalne Jubileuszowe Forum Młodych. Projekt ten ma na celu zdynamizować duszpasterstwo młodzieży w naszej diecezji, także w związku z jubileuszem jego powstania w 1992 r.

Jednym z elementów inicjatywy Diecezjalnego Forum Młodych jest Akademia Liderów. - Chcielibyśmy, by życie w ramach duszpasterstwa młodzieży kreowali nie tylko księża duszpasterze, ale także zespół młodych koordynatorów. Młodzi mają swoją własną wrażliwość, szczególne spojrzenie na różne sprawy. My - kapłani - mamy nad tym oczywiście czuwać, ale to oni mają entuzjazm, w nich jest dynamika działania - tłumaczy ks. Mirosław Szewieczek, pomysłodawca i inicjator Diecezjalnego Forum Młodych.
Akademia Liderów będzie obejmowała pięć spotkań, w ramach których zgłoszeni na forum delegaci poznawać będą różnego rodzaju zagadnienia pomocne w animowaniu życia religijnego, społecznego i kulturalnego młodzieży. Pojawi się m.in. tematyka wartości w życiu młodego człowieka, relacji rodzinnych, konieczności nieustannej pracy nad sobą warunkującej rozwój osoby, czy wreszcie podejmowania misji, do której powołuje nas Pan Bóg. Delegaci forum uczyć się będą sztuki autoprezentacji i tworzenia własnego wizerunku, zarządzania czasem i organizacji pracy oraz prawideł komunikacji interpersonalnej, poznają także cechy kreatywnego lidera i nauczą się wyznaczania życiowych celów.
W związku z Diecezjalnym Forum Młodych stworzono internetową witrynę, na której znajdują się informacje dotyczące aktywności młodych działających w różnych parafiach, grupach i wspólnotach naszej diecezji. Powstaje także wspólny ogólnodiecezjalny kalendarz wydarzeń. - Ważne jest także, aby wszystkie wspólnoty młodzieżowe w naszej diecezji mogły gromadzić informacje w jednym miejscu na temat różnych spotkań, inicjatyw. To będzie jakaś płaszczyzna wzajemnej komunikacji i przepływu informacji - tłumaczy ks. Szewieczek.
Kolejnym owocem Diecezjalnego Forum Młodych ma być przygotowanie diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową 2012 oraz Święta Młodych w Skoczowie w przeddzień uroczystości ku czci św. Jana Sarkandra na Kaplicówce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję