Reklama

XI Dzień Papieski

Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naszej trudnej epoce szczególnie potrzebna jest modlitwa. Jeśli na przestrzeni dziejów - w przeszłości i teraz - wielu ludzi, mężczyzn i kobiet, dawało świadectwo ważności modlitwy, poświęcając się na chwałę Boga i oddając życiu modlitwy przede wszystkim w klasztorach, z wielkim pożytkiem dla Kościoła, to w ostatnich latach zwiększyła się również liczba osób, które w obrębie rosnących ciągle ruchów i grup, na miejscu naczelnym stawiają modlitwę i w niej szukają odnowy życia duchowego. Jest to objaw znamienny i pocieszający, gdyż doświadczenie takie wpływa skutecznie na ożywienie modlitwy wśród wiernych, co dopomaga im lepiej dostrzegać w Duchu Świętym Tego, który budzi w sercu głębokie pragnienie świętości” (Jan Paweł II, Dominum et Vivificantem nr 65).
Myślimy o nim, jak o kimś bardzo bliskim. Najchętniej przypominamy sobie jego wizerunek z fotografii, na których jest młody i uśmiechnięty, wśród ludzi, a także - kiedy jest sam - zapatrzony w otaczający świat. Takie chwile uwiecznione przez fotografów pokazują go często na tle przyrody, zamyślonego… Jest nam tak bliski, kiedy nawet na nas nie patrzy; jakoś do nas przemawia, choć bez słów. Nie zawsze rozumiemy, co jest takiego w tej postawie, oddalonym spojrzeniu czy może tym czymś, co się dostrzega na jego twarzy. Bo na pewno coś jest - ledwie dostrzegalny uśmiech skierowany w przestrzeń, pozwalający nam myśleć o tajemnicy, której on był bliżej. Na pewno bliżej… I to jest jak modlitwa. Każdy krok pieszych wędrówek po górach, każde zamyślenie, zachwyt - wydają się jego osobistą rozmową ze Stwórcą.

Taki był

O modlitwie mówił i pisał często; jego niezwykła pokora przejawiała się także w postawie klęczącej wobec Boskiego Majestatu. Pamiętamy go z tylu miejsc, które odwiedzał, by wspólnie z innymi zanosić prośby, błagania, ale i wielkie dziękczynienia Bogu. Czcił Matkę Jezusa, oddając Jej w opiekę siebie i wszystkich ludzi, nawet tych, którzy sami nie mogli lub nie chcieli upominać się o jakiekolwiek wstawiennictwo. Swoim istnieniem dotykał każdego, o nikim nie zapominał…
Tak go widzimy i przypominamy sobie o tym zawsze, ilekroć spoglądamy na jego wizerunek, czy kierujemy ku niemu swoje myśli. Kochany Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwa

Taka prosta, zwyczajna, po dziecięcemu ufna, pozostała w nim na zawsze, bo sprawdziła się w najmłodszych latach, czemu więc i później miałaby stracić sens… Na doświadczanie Bożego ojcostwa każdy moment życia jest odpowiedni. Ten, kiedy można patrzeć na swoich rodziców z pokorą codziennie klękających do modlitwy, czuć czułą dłoń, która zawsze wie, jak mocno uchwycić, by zapobiec upadkowi. Modlitwa bywa ukojeniem, gdy dzieje się coś nieodwracalnego, gdy ból przybija i zabiera spokój. Przyjaźń Jana Pawła II z modlitwą rozpoczęła się w rodzinnym domu, o czym mogliśmy od niego usłyszeć. Wspominał matkę i ojca, dla których modlitwa była codziennością, mówił o ojcu, który prowadzał go do kościoła i właśnie modlitwą wskazywał prostą drogę w trudnych chwilach. W jego sercu była Maryja, której się powierzył, i był krzyż, na którym się oparł także jako Papież z taką samą jak dawniej dziecięcą ufnością.

Dzień Papieski

Obchodzimy go od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Ten dzień pomaga skierować myśli i działania w stronę człowieka, który pozostawił niezatarty ślad w naszym życiu i ciągle na nie oddziałuje. Na terenie całej Polski organizowane są seminaria naukowe i panele dyskusyjne, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Ich celem jest przybliżenie i zatrzymanie się nad życiem i nauczania Ojca Świętego, a także przypominanie jego pontyfikatu. Do obchodów włączają się polskie parafie i Polonia m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kazachstanu. Więź duchową tworzy wspólna modlitwa o tej samej porze we wszystkich diecezjach. Uroczystościom towarzyszą imprezy kulturalne. W przeddzień święta na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wręcza jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - nagrody TOTUS. Podczas Dnia Papieskiego odbywają się także inne duże wydarzenia artystyczne, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski na Placu Zamkowym w Warszawie.
Prócz intelektualnego, duchowego i artystycznego wymiaru obchody mają także wymiar charytatywny. Tego dnia odbywa się publiczna zbiórka pieniędzy w polskich i zagranicznych parafiach, a także na ulicach miast. Każdego roku bierze w niej udział blisko 100 tys. wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” Janowi Pawłowi II.

Reklama

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Program stypendialny powstał 11 lat temu. Jego celem jest wyrównywanie edukacyjnych szans młodych ludzi, którzy pochodzą z mniejszych miejscowości. W tym roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” obejmie pomocą młodzież z 42 diecezji Polski. Przyglądając się liczbie stypendystów wspieranych przez Fundację, można zaobserwować tendencję wzrostową. Pozwala to mieć nadzieję, że i w tym roku przekroczy ona liczbę z poprzedniej edycji. O powodzeniu Dzieła świadczą jednak nie tylko kolumny cyfr, lecz przede wszystkim ci, którym ta inicjatywa pomogła spojrzeć na życie z innej perspektywy. Program stypendialny obejmuje pomoc finansową, to jednak nie jedyny jej sens; dużą wagę przykłada do formacji, duchowego rozwoju uczestników. Stypendyści co roku spotykają się na letnim obozie formacyjno-integracyjnym w jednym z największych miast Polski. odwiedzili Toruń, Kołobrzeg, Ełk, Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Aglomerację Śląską, Łódź. W ubiegłym roku Fundacja obchodziła jubileusz 10-lecia istnienia. Ż tej racji 2 tys. stypendystów i ich rodzin oraz Przyjaciół Fundacji udało się na czterodniową (19-22 lipca) pielgrzymkę na Jasną Górę. W lipcu tego roku planowany jest wyjazd do Bydgoszczy. Każdego roku organizowane są osobne obozy dla studentów, maturzystów, absolwentów szkół średnich, a także językowe. By móc ubiegać się o stypendium Fundacji, należy zgłosić się do księdza koordynatora, który dysponuje formularzami wniosków o stypendium i poprowadzi przez wszystkie formalności (za: www.dzielo.pl).

W tym roku

Inicjatywa powstała zgodnie z wolą Ojca Świętego. To on był naszym Świadkiem Nadziei, Apostołem Jedności, Orędownikiem Prawdy, Sługą Miłosierdzia, Pielgrzymem czy Obrońcą Godności Człowieka… Określenia jego osoby pozwalają każdego roku przyjrzeć mu się z innej perspektywy, zobaczyć go w działaniu, wysłuchać jego słów. XI Dzień Papieski przypomina Jana Pawła II jako człowieku modlitwy i nad tym, jakże ważnym aspektem jego życia każe się zastanowić. Czym modlitwa była dla niego, co o niej mówił, co w tej materii zostawił jako swoisty testament - to pytania, na które odpowiedzi szukają organizatorzy i uczestnicy tegorocznych obchodów.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję