Reklama

Wiadomości

W Dzień Zaduszny publikacja orzeczenia Trybunału

W Dzień Zaduszny 2 listopada przypada ostateczny termin publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Aby zmienić prawo środowiska proaborcyjne będą musiały zmienić Konstytucję.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wbrew oczekiwaniom opozycji i środowisk skrajnie lewicowych protesty tzw. "Strajku Kobiet" wyróżniały się jedynie wulgarnością, a nie frekwencją czy determinacją. Protesty były o wiele mniejsze niż w 2016 roku, a zamiast kobiet przyciągnęły raczej znudzone siedzeniem w domu dzieci i młodzież. W dużych miastach urządzono im bowiem dyskoteki pod gołym niebem. Największy piątkowy protesty gromadziły kilkadziesiąt tysięcy osób i były dalekie od zapowiadanego sukcesu.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego według niektórych prawników obowiązuje od 22 października, a inni twierdzą, że obowiązuje wraz z dniem publikacji. Według informacji Rządowego Centrum Legislacji orzeczenie jest gotowe do publikacji w poniedziałek 2 listopada. A więc od tego dnia w polskich szpitalach nie może być przeprowadzona żadna aborcja eugeniczna. Troje dzieci zostanie ocalonych każdego dnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyrok Trybunału jest ostateczny i powinien zamknąć całą dyskusje nt. eugeniki w Polsce. Tak się jednak nie stało, bo najpierw wicepremier Jarosław Gowin, a kilka dni później także prezydent Andrzej Duda wyszedł ze swoją inicjatywą. Najpierw udzielił dwóch głośnych wywiadów w mediach, a w piątek złożył projekt ustawy proponując aborcję tzw. wad letalnych.

Nie byłoby to aż tak bardzo zaskakujące, gdyby nie wcześniejsze deklaracje Andrzeja Dudy, że jest za życiem i podpisze ustawę znoszącą aborcję eugeniczną. Mówił także, że czeka na orzeczenie Trybunału, a gdy ono stało się faktem rzecznik prezydenta odniósł się do sędziów z uznaniem.

Inicjatywa prezydenta jest również zdumiewająca z jeszcze jednego powodu. Andrzej Duda wielokrotnie deklarował się jako katolik wierny nauczaniu św. Jana Pawła II. Gdy jednak sięgniemy do nauczania Papieża Polaka w Encyklice Evangelium Vitae jasno wskazane jest, że katolicki polityk nie może głosować ani postulować zmian, które będą pogarszać stan prawny ochrony życia dzieci nienarodzonych. Natomiast ustawa prezydenta bez wątpienia pogarsza ochronę prawną dzieci nienarodzonych.

Reklama

Propozycja jest więc bardzo kontrowersyjna z punktu widzenia nauczania Kościoła, ale także wydaje się być sprzeczna z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. W projekcie czytamy, że zabicie dziecka będzie możliwe, gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne".

W starej i uchylonej przez Trybunał przesłance eugenicznej, aborcja była możliwa, gdy istniało "duże prawdopodobieństwo" wady lub choroby dziecka. W projekcie prezydenckim jest zapis o "wysokim prawdopodobieństwie". Nie wiem, czym ten nowy zapis różni się od poprzedniego, ale zapewne może stać się polem do nadużyć. Co więcej, zapis o "prawdopodobieństwie" także został uznany za sprzeczny z konstytucją podczas uzasadnienia orzeczenia 22 października. - Rozstrzygniecie ( prawne przyp. red) nie powinno brać pod uwagę okoliczności związanych ze stanem zdrowia płodu. Ustawa o planowaniu rodziny wskazuje jako przesłankę nie stan diagnostycznej pewności, lecz jedynie dużego prawdopodobieństwa (...). Sam fakt upośledzania płodu lub i nieuleczalnej choroby nie może samodzielnie przesądzać o przerywaniu ciąży w perspektywie konstytucyjnej - mówił w uzasadnieniu prof. Justyn Piskorski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego uzasadniając orzeczenie. Sędzia sprawozdawca wskazał także, że zdarzenie, które może się ziścić z dużym prawdopodobieństwem, nie może dawać podstawy do działań związanych z przerwaniem życia.

Prezydent kilka razy mówił, że chodzi mu o zabezpieczanie zdrowia psychicznego kobiety. Tyle, że takie zabezpieczanie odnosi się do innej nadal zgodnej z prawem przesłanki. Ale same stwierdzenia takie są niebezpieczne, bo za chwilę będziemy mieli aborcje ze względu na depresje, czy bezsenność. Po za tym jest wystarczająco wiele badań naukowych, które jednoznacznie wskazują, że to właśnie aborcja jest zbrodnią na psychice kobiety. Aborcja jest o wiele bardziej niebezpieczna dla zdrowia kobiety, niż urodzenie chorego, czy umierającego dziecka.

Reklama

Inicjatywę można traktować jako próbę wytrącenia argumentów zwolennikom aborcji i opozycji. Oznacza to, że prezydent chce szczegółowego podziału na dzieci, które będzie można zabić przed narodzeniem i te, których życie będzie chronione. Teoretycznie można byłoby ją interpretować etycznie, jako swoiste odstąpienie od uporczywej terapii, jednak w fazie życia płodowego jest to prawie niemożliwe.

Praktycznie nigdy nie ma 100 proc. pewności ws. wad letalnych, a prawdopodobieństwo diagnozy wzrasta dopiero wraz z wiekiem dziecka. Bioetycy wskazują, że znów lekarze musieliby dokonywać tzw. późnych aborcji po 24 tyg. życia. Niebezpieczne jest również rozszerzanie przesłanki "zdrowia i życia" na zdrowie psychiczne kobiety, bo praktyka w innych państwach pokazuje, że w ten sposób można uzasadnić wszystkie aborcje. Psychologia paliatywna jednoznacznie wskazuje, że dla zdrowia psychicznego kobiety o wiele zdrowszy jest poród i pożegnanie dziecka, niż jego zabicie.

Wybitny ekspert od medycyny paliatywnej dzieci prof. Tomasz Dangel od lat wskazuje jeszcze na cierpienie dziecka. - Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem pacjenta naszego hospicjum, któremu nie potrafiłbym pomóc. Dlatego twierdzenie, że należy zabić nienarodzone dziecko, bo po urodzeniu będzie cierpiało, uważam za fałszywe i demagogiczne - mówił w wywiadzie profesor. Dziecko poddane np. aborcji farmakologicznej odczuwa duszność, tak długo jak jeszcze żyje, np. kilka godzin. Duszność jest znacznie trudniejsza do wytrzymania niż ból.

Reklama

Każdy prawnik, który interesuje sie orzecznictwem konstytucyjnym ws. ochrony życia doskonale wiedział, że wyrok ws. aborcji eugenicznej mógł być tylko jeden. Od prawie 24 lat wszystkie orzeczenia różnych składów sędziowskich w tej sprawie były jednoznaczne. Konstytucja chroni życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci. Intencją projektu prezydenckiego zapewne było uspokojenie sytuacji na ulicach, ale te niepokoje i tak by ustały, bo były bezcelowe i daremne. Na ulicy nie da się bowiem zmienić konstytucji.

Jeśli ktoś myślał, że proaborcyjne środowiska będą szanować konstytucję, to się myli. Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk już zapowiedziała zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem zezwalającym na aborcję na życzenie. Projekt nie ma jakichkolwiek szans, bo przecież potrzebna jest zmiana konstytucji, a do tego lewica musi uzbierać aż 307 posłów z 460 zasiadających w polskim Sejmie.

2020-11-02 09:42

Ocena: +14 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II nt. aborcji: Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej!

[ TEMATY ]

aborcja

św. Jan Paweł II

prolife

Grzegorz Gałązka

- Każda ludzka istota ma prawo do absolutnego poszanowania podstawowego dobra, jakim jest życie, a uznanie tego prawa stanowi fundament współistnienia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej - przypominał Jan Paweł II w encyklice "Evangelium vitae".

Wedle Katechizmu Kościoła Katolickiego, przyjętego w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II i za jego aprobatą: „Życie ludzkie od chwili poczęcia powinno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby, wśród nich nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty do życia” (KKK 2270). A zatem „bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym” (2271) i pociąga za sobą kanoniczną karę ekskomuniki. Mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1314, że „kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa”.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję