Reklama

Kościół

Modlitwa o pokój w przemyskiej archikatedrze

Z inicjatywy metropolity przemyskiego 31 października br. W archikatedrze przemyskiej podjęto modlitwę o pokój i o ustanie epidemii. Modlitwie przewodniczył abp Adam Szal, który wygłosił także okoliczną homilię.

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita przemyski zauważył, że współczesne czasy naznaczone są niepokojem i lękiem: „Jakże brakuje nam pokoju wewnętrznego. Niepokoje nasze wewnętrzne dotyczą spraw doczesnych: zdrowia, bezpieczeństwa, pokoju, ale dotyczą także życia duchowego i religijnego. Skąd się wzięły te usterki skąd niepewność poczucie opuszczenia i niewoli? Odpowiedź wydaje się w perspektywie wiary jedna: bo brakuje nam zaufania Panu Bogu, bo sami chcemy wszystko rozwiązać, sami chcemy znaleźć środki zaradcze. Jakże często człowiek współczesny chce wejść w miejsce Pana Boga a Chrystus przecież uczy nas o potrzebie zaufania o potrzebie która jest jedynym sposobem wyjścia” – wskazywał Ordynariusz przemyski.

Metropolita przemyski odwołał się także do aktualnych wydarzeń społecznych i dziękował wszystkim, szczególnie kapłanom, którzy zaangażowali się w pomoc chorym i potrzebującym. „Chciałbym wyrazić wdzięczność za trwanie we wspólnocie Kościoła. To trwanie we wspólnocie Kościoła jest szczególnie ważne teraz w tym czasie kiedy mają miejsce bezprzykładne ataki na wiarę, na kościół, na kapłanów i na ludzi kościoła, na nasze ideały, które są tak bardzo bliskie. Bardzo dziękuję braciom kapłanom za solidarność kapłańską okazywano współbraciom chorym, cierpiącym, będącym w potrzebie. Zwłaszcza pomoc w trudnych sytuacjach jest bardzo ważna. Te zastępstwa w przypadku choroby. Pomoc, nawet i telefon czy pomoc w dochodzeniu do zdrowia są bardzo ważne – mówił abp Szal.

Reklama

Hierarcha wezwał także do ciągłej modlitwy i zaangażowania: „Nie opuszczajmy rąk! Ubolewamy nad sytuacją, która panuje w naszej ojczyźnie i tak jak mówił Prymas Tysiąclecia: „my nie jesteśmy ludźmi, którzy opuszczają ręce”. Zwracając się do kapłanów prosił także o zaangażowanie w życie duszpasterskie wspólnot parafialnych: „Zapraszajmy drodzy bracia w powołaniu kapłańskim naszych wiernych, by wracali do Eucharystii. Wiem, że bardzo trudno jest organizować spotkania formacyjne, może zaproszenie specjalnych grup na mszę świętą w określone dni tygodnia będzie taką namiastką pracy formacyjnej i sposobem na dotarcie także do ludzi młodych” – apelował arcybiskup.

Zwracając się do członków ruchów i wspólnot katolickich, szczególnie zrzeszonych we wspólnotach młodzieżowych wołał: Oddziaływujcie na rówieśników, bądźcie apostołami wyposażonymi, tak jak życzył tego sobie święty Paweł w pancerz sprawiedliwości, tarcze ochronną czyli wiarę, w pancerz zbawienia, w miecz Bożego słowa. Posługujemy się wszyscy modlitwą intensywną modlitwą, która jest otwarta dla każdego człowieka i módlmy się o pokój – zakończył abp Szal.

Na zakończenie metropolita przemyski odmówił modlitwę o pokój zaproponowaną przez Rade Stałą KEP, a po niej udzielił wszystkim obecnym w archikatedrze oraz łączącym się duchowo błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

2020-11-01 19:55

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sercański jubileusz

Niedziela przemyska 27/2018, str. I-II

[ TEMATY ]

jubileusz

zgromadzenie

abp Adam Szal

zakonnice

Archiwum Zgromadzenia

Jubileuszowej Eucharystii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczy abp Adam Szal

Jubileuszowej Eucharystii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczy abp Adam Szal

Ten wyjazd, ta uroczystość były jak podróż w przeszłość, nie tak dawną, ale jednak. Kiedy koperta ze znaczkiem Citta Del Vaticano znalazła się w moich rękach, a w niej zaproszenie do Krakowa na jubileusz 25-lecia profesji zakonnej jednej z sióstr ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego to nie było wątpliwości – 16 czerwca trzeba koniecznie stawić się na ul. Gancarskiej 24 w Krakowie. Piękna, wzruszająca uroczystość z mnóstwem wspomnień.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję