Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Andrzej Przybylski: Kocham Kościół!

Ja sam mam różne doświadczenia z Kościołem. W młodości traktowałem Kościół jako coś formalnego i uczęszczałem do niego, bo tak kazali rodzice, bo tak robiła większość ludzi wokół mnie. Dopiero po nawróceniu, w czasie studiów, po decyzji na potraktowanie Pana Boga i wiary na serio, odkryłem tajemnicę Kościoła - pisze bp Andrzej Przybylski w swoim słowie skierowanym do młodych ludzi.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

#KochamKościół to akcja polegająca na pozytywnym przekazie treści o Kościele, powrocie młodych do pierwszych chwil przy Bogu w Kościele, do odnowienia relacji i uświadomienia sobie, że nawet jeśli dziś z czymś się nie zgadzają, czy czegoś nie rozumieją - to jednak kochają Kościół i nie chcą z niego tak szybko odchodzić!

Podziel się cytatem
.

A Ty kochasz Kościoł?
Napisz do nas
Mamy dla Was książki bp. Andrzeja Przybylskiego z jego autografem. Wsród osób, które podzielą się swoim świadectwem wybierzemy 5, które otrzymają nagrodę.

"Drodzy, Młodzi Przyjaciele,

Każdy z nas ma jakieś własne doświadczenie Kościoła. Większość z Was jest związana z Nim dzięki tradycji i sakramentom świętym. W Kościele przyjmowaliśmy chrzest, byliśmy u pierwszej Komunii świętej, u bierzmowania, przystępowaliśmy do spowiedzi, czy też byliśmy świadkami pięknych ceremonii ślubnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część z Was zaangażowała się w życie Kościoła jeszcze mocniej. Przez udział w różnych grupach oraz inicjatywach dla młodych mogliście poznać Kościół jako wspólnotę przyjaciół, wspólnie uwielbiając Pana Boga i dzieląc się życiem. Wchodząc do wnętrza Kościoła spotkaliście pewnie dobrych księży, którzy stali się Waszymi przyjaciółmi i przewodnikami.

Z pewnością są i tacy, którzy mają przykre doświadczenie Kościoła, noszą w sobie rany spowodowane grzechami nas, księży, czy też innych ludzi związanych z Kościołem. Myślę, że największa część z Was czerpie wiedzę o Kościele od innych, szczególnie z telewizji, gazet czy Internetu. To ciekawe, że choć mamy tak różne doświadczenie Kościoła, jest on jednym z najważniejszych tematów naszych rozmów, ocen i sporów. To dowód na to, że Kościół nie jest jakąś zwykłą instytucją czy organizacją. Jedni protestują przeciw Kościołowi, a inni Go odważnie bronią. Taki spór o Kościół to dowód, że jest On naprawdę czymś bardzo ważnym, bo o coś mało istotnego nikt się nie spiera, ani nikt nie walczy.

Ja sam mam różne doświadczenia z Kościołem. W młodości traktowałem Kościół jako coś formalnego i uczęszczałem do niego, bo tak kazali rodzice, bo tak robiła większość ludzi wokół mnie. Dopiero po nawróceniu, w czasie studiów, po decyzji na potraktowanie Pana Boga i wiary na serio, odkryłem tajemnicę Kościoła. Zrozumiałem, że jeśli chcę być naprawdę blisko Boga mogę Go spotkać najpełniej w Kościele, bo to sam Bóg zdecydował, żeby w nim zamieszkać. A kiedy odważyłem się zaangażować w życie Kościoła, odkryłem jego prawdziwe piękno, poznałem wspaniałych księży i cudownych ludzi żyjących wiarą na co dzień. W moim życiu doświadczyłem czegoś podobnego do doświadczenia świętego Pawła. Pamiętacie, że św. Paweł przed swoim nawróceniem „siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Chrystusa” (Dz 9,1), a kiedy przeżył osobiste spotkanie z Jezusem, nie tylko stał się zwolennikiem Kościoła, ale kimś najbardziej zaangażowanym w jego życie i działanie.

Reklama

Dziś, jako biskup, dziękuję Bogu, że tylu tysiącom młodych, może nawet komuś z Was, udzieliłem sakramentu bierzmowania. Kiedy bierzmuję młodych widzę dobrze, że każdy z Was jest inny i inaczej przeżywa wiarę. Razem z Wami czuję, że macie różne doświadczenie Kościoła w swoich parafiach, od doświadczenia żywej wspólnoty po doświadczenie Kościoła, który stał się może zbyt formalny i urzędowy.

Chciałem się z Wami podzielić nie tylko swoimi osobistymi doświadczeniami z Kościołem, ale wyznać Wam bardzo szczerze, że kocham Kościół. Wiem, że to wyznanie możecie odebrać, jako wyznanie kogoś, kto w tym Kościele pełni ważne funkcje, z tego Kościoła żyje i nawet w tym Kościele pracuje. Kocham Kościół, choć znam więcej niż wy, słabości ludzi Kościoła i jego doczesnych błędów, ale najważniejszym powodem, dla którego tak bardzo kocham Kościół jest przekonanie, że Bóg ten Kościół kocha jeszcze bardziej niż ja i całkowicie się z nim utożsamia.

Podziel się cytatem

Reklama

W czasie protestów przed katedrą w Częstochowie, jakiś młody chłopak wykrzyczał dziwne pytanie: „Po której stronie jest Bóg, po stronie Kościoła, czy po naszej stronie?” Bóg nie buduje stronnictw i nie jest przeciwko komuś. To diabeł, przeciwnik Boga, robi wszystko, żeby ludzi podzielić i skłócić. Jeśli Bóg jest po jakiejś stronie to tylko po stronie życia, prawdy, dobra i miłości. Chcę Was bardzo poprosić, żebyście spróbowali popatrzeć na Kościół tak, jak patrzy na niego Jezus, a nie jak podpowiadają Wam inni ludzie. Spróbujecie pomyśleć, co to znaczy, że Jezus nazywa Kościół swoją Oblubienicą i swoim Ciałem? Przypomnijcie sobie, ile darów w Kościele otrzymaliście od Pana Boga. Tylu ludzi, również młodych, rzuca dziś kamieniami w Kościół, wypisuje przykre rzeczy na murach świątyni, a nawet wchodzi do środka kościoła, żeby przeszkadzać innym w modlitwie. Bardziej niż my, ludzie, cierpi z tego powodu sam Jezus, bo przecież On tak bardzo kocha swój Kościół.

Reklama

Ten dziwny czas zamętu to czas wezwania do świadectwa, szczególnie dla Was, młodych. Św. Jan Paweł II tyle razy mówił, że młodzi są wielką miłością Boga i Kościoła. Tak, bez względu na to, co myślicie o Kościele, jesteście wielką miłością i nadzieją Kościoła. Kościół liczy na Was również w czasach, kiedy tę miłość trzeba odważnie wyznać i kiedy trzeba stanąć w obronie wiary.

Reklama


Podziel się cytatem

Reklama

Razem z przyjaciółmi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu „Światło-Życie”, z Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, razem ze studentami z duszpasterstwa akademickiego i całą Służbą Liturgiczną Ołtarza, z przedstawicielami innych wspólnot młodzieżowych zapraszam Was do włączenia się w inicjatywę „Kocham Kościół”.

Reklama

Przesyłając swoje świadectwa i zdjęcia ze spotkań w waszych wspólnotach i świątyniach parafialnych, opowiedzcie rówieśnikom o swoim odkrywaniu prawdy o Kościele, o swoich nawróceniach, uzdrowieniach i doświadczeniu przyjaźni z Bogiem we wspólnocie Kościoła.


Podziel się cytatem
Tym, którzy może mają jakieś powody do lęku przed Kościołem i tym, którzy dali się spontanicznie ponieść zbiorowej fali niechęci do Kościoła, powiedzcie z miłością i radością, że Kościół nie tylko nikomu nie zagraża, ale że jest i może być miejscem głębokiej przygody młodego człowieka z Bogiem i prawdziwych przyjaźni między ludźmi. Wasze świadectwo może nie tylko odmienić wizerunek Kościoła u tych, którzy są daleko od niego, ale jest również potrzebne tym, którzy w Kościele stoją na progu, nie wiedząc, czy odejść, czy wejść do jego wnętrza.

Reklama

Z darem modlitwy za każdą i każdego z Was, z zapewnieniem przyjaźni, pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i proszę, żebyście swoim świadectwem o miłości do Kościoła stanęli w Jego obronie i w ten sposób odważnie zareagowali na tyle przykrych i smutnych słów rzucanych w stronę Kościoła. Jeśli naprawdę wierzycie w Boga i Go kochacie nie bądźcie obojętni na zorganizowane zło, ale zareagujecie na nie zorganizowanym dobrem poprzez wspólne świadectwo o miłości do Kościoła – Oblubienicy Chrystusa.

Biskup Andrzej"

Napisz świadectwo

Najnowsze wpisy

2022-04-29 09:59
Agata
Po prostu kocham!

2022-04-22 20:56
Magda (Kraków )
Kocham bo tam spotkałam Chrystusa.

2020-11-01 19:50

Ocena: +21 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski w Dniu Ubogich: nie ma kultu miłosierdzia bez konkretnych czynów

[ TEMATY ]

bezdomni

bp Andrzej Przybylski

Marian Florek

3.Światowy Dzień Ubogich w Częstochowie to przede wszystkim wielkie świętowanie. Pallotyni z częstochowskiej Doliny Miłosierdzia, którzy już od wielu lat prowadzą kuchnię dla bezdomnych zorganizowali tego dnia, 17 listopada, dwudaniowy mięsny obiad, konsultacje lekarskie, opiekę pielęgniarską i usługi fryzjerskie oraz punkt wydawania śpiworów, termosów i odzieży zimowej. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego obiadu z bp. Andrzejem Przybylskim, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej oraz wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

- Tak naprawdę, nie ma czegoś takiego, jak kult miłosierdzia bez tej praktycznej otwartości na ludzi ubogich. To nawet u s. Faustyny w „Dzienniczku” można wyczytać, że Jezus mówi, że oprócz koronki, obrazu, święta, to miłosierdzie ma być po prostu czynne, ma być konkretne – wyjaśnia bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa "W obronie państwa prawa"

2024-05-08 13:21

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Mat.prasowy

Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP” w Krakowie i Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zapraszają na konferencję naukową W OBRONIE PAŃSTWA PRAWA.

Toruń, 25 maja (sobota) 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję