Reklama

Kościół

Bp Piotrowski do Rycerzy Kolumba: ziarno wydało plon

Ziarno wrzucone w ziemię wydało obfity plon – mówił dzisiaj do Rycerzy Kolumba bp Jan Piotrowski podczas uroczystej Mszy św. w kieleckiej bazylice, sprawowanej w dniu beatyfikacji założyciela – sł. Bożego Michaela McGiwneya.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Przypominając postać kapłana, biskup zwrócił uwagę na jego rodzinne wychowanie w licznej irlandzkiej rodzinie w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. - W rodzinie uczył się wiary, życiowej mądrości i ofiary i tam – w ewangeliczny sposób służył potrzebującym – mówił. Zauważył szczególny czas posługi ks. McGiwneya - tuż po wojnie secesyjnej, czas, który „domagał się odnowy duchowej i moralnej w wielokulturowej i wielonarodowościowej społeczności amerykańskiej”.

Przypomniał, że kapłan „żył Chrystusem” i chciał się nim dzielić. - Kierowany duchem Bożych Przykazań i Słowem Bożym na wszelkie sposoby głosił Chrystusa światu w jakim żył, a tym światem była parafia oraz potrzeby jej wiernych. Sam żyjąc Chrystusem na co dzień, zwłaszcza dzięki Eucharystii, odczuwał naglącą potrzebę dzielenia się z Chrystusem z innymi w myśl prawdy, że wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – mówił bp Piotrowski.

Reklama

Założone przez McGiwneya stowarzyszenie było odpowiedzią na potrzeby mężczyzn wykonujących ciężką pracę, na antykatolickie uprzedzenia społeczeństwa amerykańskiego i panującą biedę.

– Założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba, świecką organizację katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin. Oprócz opieki duszpasterskiej, pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w więzieniu i z wielkim oddaniem promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu – przypomniał biskup Jan Piotrowski. Zwrócił także uwagę na służebność postawy kapłana, który nie „szukał dla siebie pierwszego miejsca”.

Liczące obecnie na świecie 2 mln członków stowarzyszenie biskup nazwał „potężną grupą świadectwa wiary”.

Reklama

- Oby mężczyźnie naszej diecezji zrzeszeni w 9. Radach byli solą ziemi i światłem świata przez swoje apostolstwo - mówił dziękując blisko 400 członkom RK z diecezji kieleckiej. – Jesteście zaproszeni do walki duchowej, do świadectwa wiary – apelował bp Jan Piotrowski.

W diecezji kieleckiej Rycerze Kolumba rozwijają swoją działalność w dziewięciu Radach zrzeszających 359 rycerzy.

Zakon Rycerzy Kolumba został zalegalizowany w Stanach Zjednoczonych 29 marca 1882 r. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują różne dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin. W Polsce rozpoczęli swą działalność w 2005 roku.

W diecezji kieleckiej Rady Rycerzy Kolumba istnieją w: kieleckiej parafii św. Jadwigi Królowej, w Domaszowicach, Chęcinach, Włoszczowie, Łosieniu, Rembieszycach, Złotnikach, Szczaworyżu i Chmielniku, a każda z nich liczy od ponad 20 do ponad 40 członków. Każda z nich ma także swojego kapelana.

Dziś Zakon skupia w Polsce 6 tys. członków, działających w 105 radach na terenie 28 diecezji.

2020-10-31 18:13

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Rycerze Kolumba

Marian Florek/Niedziela TV

W dniach 5-6 października odbyła się na Jasnej Górze Ogólnopolska Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Uczestniczył w niej w przybyły z USA Najwyższy Rycerz Carl Anderson z małżonką.

Podczas konferencji w Auli o. A. Kordeckiego przedstawiono dzieła prowadzone prze Rycerzy Kolumba w Polsce oraz rozwój tej organizacji w ostatnim roku. Carl Anderson serdecznie podziękował polskim rycerzom za aktywność i dobra formację duchową. O różnych aspektach działalności Rycerzy Kolumba w Polsce i na świecie mówili m.in. : abp Wacław Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, Tomasz Wawrzkowicz – delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, moderator Ruchu Europa Christi, Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna „Niedzieli”, ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek, dla której podopiecznych rycerze zbierali dary w czasie tegorocznej pielgrzymki. Msze św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył abp Wacław Depo. Podczas pielgrzymki wręczono nagrody Rady Najwyższej dla rad lokalnych. Odbyła się również ceremonia przyjęcia w szeregi Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

„Boże, pokaż mi szlak” - Arkadio w nowym utworze

2021-09-22 14:24

Arkadio zaprasza do wysłuchania najnowszego utworu, w którym po raz kolejny porusza temat życia, jego wartości i obrony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję