Reklama

Świat

Indie: tysiące ludzi złożyły hołd bł. Matce Teresie z Kalkuty

[ TEMATY ]

matka

Archiwum Kościoła nad Odrą i Bałtykiem

Tysiące ludzi złożyły hołd bł. Matce Teresie w 16. rocznicę jej śmierci. W wielu miejscach w Kalkucie zorganizowano specjalne modlitwy i Msze, na które przybywali wierni z różnych środowisk. Od rana do domu macierzystego zgromadzenia Misjonarek Miłości, gdzie znajduje się grób Matki Teresy przychodziły tłumy, by się pomodlić i złożyć kwiaty.

Rocznica jej śmierci jest też okazją do dzielenia się osobistymi świadectwami związanymi z błogosławioną. Jedną z takich historii opowiedział ks. Kinley Tshering SI, jedyny katolicki kapłan w Bhutanie.

Mężczyzna urodził się w buddyjskiej rodzinie, ale z chrześcijaństwem zetknął się katolickiej szkole z internatem, do której posłali go rodzice. W 1974 roku zdecydował się na konwersję. W sekrecie rozwijał swoje życie duchowe, jednocześnie kształcił się, by w przyszłości zostać biznesmenem. Czuł powołanie do życia kapłańskiego, ale ze względu na styl życia i presję rodziny trudno było mu na nie odpowiedzieć. Modlił się, by Bóg dał mu wyraźny znak, który pozbawi go wątpliwości. Pan odpowiedział na jego prośbę. W 1986 roku, gdy wracał z konferencji w Hajdarabadzie do Kalkuty, w samolocie miejsce obok zajęła Matka Teresa. Początkowo była pogrążona w modlitwie, potem zagadnęła onieśmielonego młodzieńca o to, skąd pochodzi. Zwierzył się jej, że jest katolikiem. Opowiedział o swoich obawach. Wtedy powiedziała: „Masz powołanie. Bądź hojny dla Boga, a on będzie hojny dla ciebie”.

Reklama

Niedługo po tym wydarzeniu mężczyzna wstąpił do zakonu jezuitów w Kuresong. Po przyjęciu święceń ks. Tshering pojechał do Kalkuty, by odwiedzić Matkę Teresę. Przywitała go słowami: „Modliłam się za ciebie przez te 10 lat”. W czasie spotkania poradziła mu: „Bądź dobrym księdzem i nigdy nie zapominaj o ludziach, zwłaszcza ubogich”.

Bł. Matka Teresa z Kalkuty urodziła się w 1910 r. w Skopje (obecnie w Macedonii). Mając 18 lat wstąpiła do zgromadzenia Sióstr z Loreto i została misjonarką. Rok później trafiła do Kalkuty, gdzie pozostała już do końca swojego życia. Posługiwała wśród najuboższych, chorych i umierających na ulicach. Jest założycielką zgromadzenia Misjonarek Miłości, którego członkinie pracują pośród najbiedniejszych z biednych, prowadzą m.in. darmowe hospicja dla ubogich. Bł. Matka Teresa została za swą działalność uhonorowana pokojową Nagrodą Nobla w 1979 r. Zmarła w opinii świętości 5 września 1997 r. Została beatyfikowana przez bł. Jana Pawła II w roku 2003.

2013-09-06 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Maryją do Jezusa

PAWEŁ TRAWKA: - Nasz naród nazywany jest narodem maryjnym. Czy rzeczywiście Polacy, nasza duchowość maryjna w jakiś szczególny sposób wyróżniają się na tle innych chrześcijan?

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję