Reklama

Finał i metropolitalnego konkursu papieskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 1 czerwca br., w Dniu Dziecka, ale również w 20. rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II w Koszalinie po raz pierwszy gimnazjaliści z metropolii szczecińsko-kamieńskiej zmierzyli się w konkursie wiedzy o Janie Pawle II. Finał konkursu zorganizowano w Koszalinie w Liceum Katolickim przy parafii pw. Ducha Świętego. Pomysłodawcą konkursu jest ks. Tomasz Ceniuch, duszpasterz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
- Kiedy zacząłem uczyć w gimnazjum, zorientowałem się, że nie ma takiej oferty konkursowej przeznaczonej dla gimnazjalistów. Zaproponowałem więc przełożonym, by w 2007 r., na dwudziestolecie pobytu Jana Pawła II w Szczecinie, powstał taki konkurs - wyjaśnia duszpasterz. - Przez cztery lata konkurs rozgrywany był w ramach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W tym roku organizatorzy pomyśleli o rozszerzeniu jego formuły i zaproszeniu do zmagań gimnazjalistów z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest już spora, bo blisko 50-osobowa grupa katechetów, którzy regularnie przygotowują młodzież do konkursu.
Ks. Tomasz Ceniuch miał nadzieje, że pomysł spodoba się także w pozostałych diecezjach metropolii. - Na razie udało się zorganizować konkurs w Szczecinie i Koszalinie. Być może w przyszłym roku dołączy do nas diecezja zielonogórsko-gorzowska - mówi duszpasterz.
- Konkurs rozgrywany jest u nas po raz pierwszy, odzew jest więcej niż zadowalający. W etapie diecezjalnym wzięło udział 30 diecezjalnych gimnazjalistów - chwali się ks. Radosław Mazur, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Koszalinie. - Natomiast w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w etapie szkolnym wzięło udział 45 gimnazjów (ok. 300 uczestników) - mówi ks. Ceniuch, potem był etap rejonowy 24 listopada 2010 r. w czterech ośrodkach archidiecezji, rozłożonych równomiernie do liczby mieszkańców: dwa w Szczecinie i jeden na północy w Gryficach, i jeden na południu w Choszcznie. W tym etapie wzięło udział 45 gimnazjów (130 uczestników). Następny etap to etap archidiecezjalny, który odbył się w Szczecinie 20 maja br. W tym etapie wzięło udział 26 gimnazjów z terenu archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (35 uczestników).
Pytania konkursowe dotyczyły przede wszystkim wizyty Jana Pawła II w Koszalinie oraz listu papieskiego skierowanego do młodzieży. - To świetny sposób na zapraszanie młodzieży do poznawania Papieża i odkrywania konkretnego wpływu i trwałego śladu, który pozostawił Jan Paweł II na naszym terenie - mówi ks. Mazur. Najwięcej problemów sprawiły gimnazjalistom jednak pytania, w których musieli wykazać się znajomością tekstów Pisma Świętego. - Z pytaniami dotyczącymi bezpośrednio Papieża nie było już takich kłopotów - śmieje się Joanna Susik z Kołobrzegu. Zdaniem gimnazjalistki, zaletą konkursu jest to, że przygotowanie do testów pomaga w lepszym rozumieniu kolejnych dokumentów Jana Pawła II.
- Udział w konkursie motywuje nie tylko do przygotowania się z zadanego materiału, ale także do odkrywania nauczania papieskiego dla samego siebie - dodaje Marcin Biskupski, gimnazjalista ze Szczecina, startujący w konkursie po raz trzeci. W zmaganiach z kolegami z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ostatecznie uplasował się na drugim miejscu. Najlepszy wynik osiągnęła Emilia Paziewska z Polic. Do maksymalnego wyniku zabrakło jej jedynie 2 punktów. Trzecie miejsce przypadło reprezentantce diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Janinie Bartosińskiej z Ustki.
Uczestnicy konkursu spotkali się również z ks. prał. Kazimierzem Bednarskim, proboszczem kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie, który podejmował Jana Pawła II podczas jego czwartej pielgrzymki do Polski. Duszpasterz dzielił się z uczniami wspomnieniami z tamtego wydarzenia oraz zachęcał młodzież do dalszego zgłębiania nauk Papieża Polaka. - Chciałbym, żebyście doświadczali pomocy błogosławionego Papieża, który tak kochał młodzież. To był tak wyjątkowy Papież - bardzo ludzki i zarazem bardzo mistyczny. Dlatego zachęcam was, by stał się dla was nie tylko notatką z historii, ale także zobowiązaniem - mówił do młodzieży ks. Bednarski.
Swoimi wspomnieniami o błogosławionym Papieżu dzielił się również bp Paweł Cieślik, który wręczał nagrody finalistom konkursu. - Dziękuję wam, że podjęliście trud zgłębiania życia i nauczania naszego Wielkiego Rodaka. Czujemy dzisiaj jego obecność jeszcze bardziej, prosimy o jego wstawiennictwo, powierzamy jego orędowaniu wszystkie trudne sprawy i wierzymy, że przez wstawiennictwo błogosławionego Papieża będą dokonywać się cuda w naszym życiu - mówił hierarcha.
Nagrody dla uczestników ufundował metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Koszalinie. W finale wzięło udział 29 gimnazjalistów z 21 szkół z terenu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i szczecińsko-kamieńskiej. Bardzo dziękujemy tym, którzy przygotowali uczniów do konkursu oraz pomogli w przeprowadzeniu jego poszczególnych etapów. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem koordynatorów konkursu: ks. Tomasza Ceniucha i ks. Sebastiana Kowala.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:
1. Emilia Paziewska, Gimnazjum nr 1 w Policach, 79 pkt., opiekun: ks. Kazimierczak
2. Marcin Biskupski, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, 70 pkt., opiekun: ks. Gajowiecki
3. Janina Bartosińska, Gimnazjum Społeczne w Ustce, 68 pkt., opiekun: ks. Zdoliński
4. Ilona Jakimowicz, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, 67 pkt., opiekun: ks. Gajowiecki
5. Magdalena Bober, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, 66 pkt., opiekun: p. Jakubiec
6. Radosław Lewandowski, Gimnazjum w Maszewie, 65 pkt., opiekun: p. Wójtowicz
7. Alicja Janowska, Gimnazjum nr 1 w Płotach, 64 pkt., opiekun: ks. Senderek
8. Roman Waszczyk, Gimnazjum w Pyrzycach, 64 pkt., opiekun: p. Siepka
9. Aleksander Foremniak, Gimnazjum w Mirosławcu, 62 pkt., opiekun: ks. Kowal
10. Barbara Dudziak, Gimnazjum w Choszcznie, 60 pkt., opiekun: ks. Wiśniewski
11. Marta Mostowska, Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, 59,5 pkt., opiekun: p. Maciocha
12. Zofia Sawicka, Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie, 58 pkt., opiekun: s. Maksymiliana
13. Jagoda Synak, Gimnazjum w Ustce, 57 pkt., opiekun: s. Tarsycja
14. Agata Prusinowska, CKS w Szczecinie, 56 pkt., opiekun: p. Zawiślak
15. Hanna Kulińska, Gimnazjum nr 1 w Płotach, 56 pkt., opiekun: ks. Senderek
16. Joanna Susik, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, 54 pkt., opiekun: p. Błachowiak
17. Paulina Cieloch, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, 53 pkt., opiekun: p. Błachowiak
18. Joanna Gortat, Gimnazjum nr 1 w Policach, 52 pkt., opiekun: ks. Kazimierczak
19. Justyna Korpa, Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie, 51 pkt., opiekun: s. Maksymiliana
20. Michał Wędzina, Gimnazjum nr 4 w Stargardzie Szczecińskim, 50 pkt., opiekun: p. Wilkosz
21. Agata Gasyna, Gimnazjum w Ustce, 49 pkt., opiekun: s. Tarsycja
22. Aleksandra Jęckowska, Gimnazjum w Mirosławcu, 48 pkt., opiekun: ks. Kowal
23. Arkadiusz Kaznowski, Gimnazjum nr 3 Stargardzie Szczecińskim, 46 pkt., opiekun: p. Gryciuk
24. Tymoteusz Herman, Gimnazjum nr 2 w Pile, 37 pkt., opiekun: ks. Grocek
25. Małgorzata Chudyk, Gimnazjum w Wierzchowie, 36 pkt., opiekun: ks. Bajero CR
26. Anna Stempień, Gimnazjum w Wierzchowie, 35 pkt., opiekun: ks. Bajero CR
27. Karolina Kulesza, Zespół Szkół nr 11 w Koszalinie, 32 pkt., opiekun: ks. Brzozowski
28. Katarzyna Szkutnik, Gimnazjum nr 3 w Dąbkach, 30,5 pkt.
29. Pamela Cebo, Gimnazjum nr 7 w Koszalinie, 30 pkt., opiekun: p. Rogacka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pokój

modlitwa o pokój

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Biskup Krywicki zauważył, że w 2022 r., kiedy dokonano aktu ofiarowania Maryi Rosji i Ukrainy, nastąpił odwrót wojsk rosyjskich. - Jak Polacy mają „swój” Cud nad Wisłą z 1920 r., [kiedy to nad polem bitwy dwukrotnie ukazała się Matka Boża i doszło do jednego z najbardziej niespodziewanych i przełomowych zwycięstw w historii wojskowości, które pozwoliło ocalić niepodległość Rzeczypospolitej - przyp. red.], tak my postrzegamy odwrót wojsk rosyjskich stojących u bram Kijowa, jako, nowoczesny „Cud nad Dnieprem”. Po zawierzeniu przez cały świat Maryi Rosji i Ukrainy, najeźdźcy odeszli z całej północy naszej Ojczyzny. To naprawdę odczytaliśmy nie jako gest dobrej woli, tylko wstawiennictwo Matki Bożej - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję