Reklama

Kościół

Kraków: sukces akcji „Kredkobranie” dla uczniów na Kresach

18 dużych palet przyborów szkolnych zebrano w tegorocznej akcji „Kredkobranie”, prowadzonej przez Fundację Ignatianum we współpracy z krakowskim Stowarzyszeniem „Korzenie”. Dary trafią do najmłodszego pokolenia Polaków mieszkających na Kresach.

[ TEMATY ]

kresy

Kraków

nick.amoscato / photo on flickr

Aktualnie trwa sortowanie i liczenie przyborów szkolnych zebranych w ramach 3. już odsłony akcji. Dary zbierane były głównie w szkołach, przedszkolach, firmach i parafiach w całej Polsce.

Nasza inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli, instytucji publicznych i firm z całej Polski. Pomimo pandemii Polacy pokazali, że wciąż ich serca są otwarte i chętne do pomocy potrzebującym - mówi Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator „Kredkobrania”.

Reklama

W ubiegłym roku dzięki akcji pozyskano ponad 4o tysięcy sztuk darów, o łącznej wartości około 300 tysięcy złotych, w tym przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i nowych egzemplarzy lektur i książek. - W tym roku sztuk poszczególnych przyborów może być ponad 60 tysięcy. Wszystkie dary i szkoły są teraz liczone w naszym magazynie. Łącznie zajmują już 18 dużych palet - opisuje Konturek.

Jak dodaje, „Kredkobranie” to nie tylko przekazanie pomocy szkolnej, ale wyjątkowy wyraz pamięci o najmłodszym pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. - Dzięki temu młodzi widzą, że ich los nie jest obojętny rodakom mieszkającym w Polsce. A przecież to oni, jak do tej pory ich rodzice i dziadkowie, będą kiedyś ambasadorami polskości i osobami chroniącymi miejsca pamiątkowe na Kresach - ocenia Konturek.

Podziel się cytatem

Ta inicjatywa pozwala mi dzielić się radością z tymi, którzy ze względu na swoją sytuację materialną nie mogą pozwolić sobie na szkolny, zakupowy szał. Kiedy pierwszy raz uczestniczyłem w akcji zastanawiałem się czy zwykła wyprawka naprawdę może ucieszyć. Podczas wyjazdu na Litwę i spotkania z dziećmi i młodzieżą zauważyłem, że ten podarek nie tylko jest źródłem wielkiej radość, ale również motywacją dla obdarowanych, że warto się uczyć, pokonywać trudności i nie poddawać się mimo trudnej sytuacji - mówi jeden z wolontariuszy akcji, Marcin Ogrodnik.

Reklama

Z powodu rozwoju epidemii koronawirusa i względów sanitarnych podjęto decyzję o wstrzymaniu wyjazdu z darami na Kresy. - Jest nam bardzo przykro, bo wiemy, że te dary są tam bardzo potrzebne. Ufamy jednak, że znajdziemy sposoby, by dzieci i młodzież otrzymały zebrane przybory jak najszybciej - zapewnia Konturek.

Oprócz zakończonej zbiórki darów, akcję wciąż można wesprzeć przekazując pieniądze na zakup przyborów szkolnych i pokrycie kosztów wyjazdów z darami na Kresy. Wpłat pieniężnych na rzecz akcji można dokonywać na konto o numerze 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem KREDKOBRANIE.

Patronat honorowy nad akcją objęli m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

2020-10-14 09:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Międzynarodowa Konferencja Komunikacja i Zdrowie

[ TEMATY ]

zaproszenia

Kraków

wikipedia.org

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Ignatianum w Krakowie

Międzynarodowa
Konferencja Naukowa
Komunikacja i Zdrowie
Patronat nad konferencją:
Arcybiskup Metropolita Krakowski Ks. Kard.
Stanisław Dziwisz

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję