Reklama

W dniu swego święta ratownicy medyczni z modlitwą na Jasnej Górze

Z narażeniem życia ratują innych, wspierają, pomagają, a w czasach pandemii pracują w skrajnie trudnych warunkach. Ratownicy medyczni w dniu swego święta modlili się na Jasnej Górze. Reprezentowali ich przedstawiciele Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego z Katowic.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ratownictwo medyczne

pixabay.com

Mszy Św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. - Modlimy się o bezpieczeństwo i wytrwałość dla nich, dla wszystkich pracowników Służby Zdrowia, by Bóg dodawał im sił w pełnieniu samarytańskiej posługi, by ludzka wdzięczność pobudzała ich do dalszej służby - mówił na początku Eucharystii o. generał.

W kazaniu nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych przypomniał, że pełne wyzwolenie przyniósł nam Chrystus a człowiek jest wolny wtedy, gdy ma właściwe relacje z Bogiem i drugim człowiekiem. - Łatwo nam popaść w pokusę zewnętrzności, tego co nie jest na tyle ważne, by zdominowało nasze życie. Nie możemy ulegać chęci pokazywania wszystkiego na zewnątrz. Świat reklamy, często świat mediów pokazują nam, byśmy zawsze byli "naj" i można pogubić się jeśli nie ma właściwie uporządkowanej relacji do Boga i drugiego człowieka - mówił o. Chrapkowski. Jednak, jak zauważył, nie możemy też widzieć tylko tego co wewnętrzne, co odnosi się tylko do nas. - Liczy się czystość serca, ale liczy się też czystość naszych rąk - podkreślał pauliński generał. - W sytuacji pandemii, gdy lekceważymy zdrowie i bezpieczeństwo innych, narażając ich, bo najważniejsza jest moja wolność, musimy pamiętać, że liczy się nasze życie zewnętrzne, ale i wewnętrzne, tego nie można rozdzielić – przypominał.

Reklama

W święto ratownictwa medycznego akt zawierzenia Jasnogórskiej Matce Kościoła wypowiedział Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

- Zawierzamy Ci każdego ratownika medycznego i całe środowisko ochrony i opieki zdrowia w Polsce. Powierzamy Ci wszystkich, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Powierzamy Ci głębokie pragnienie naszych serc, byśmy sami poddawali się duchowej terapii Twojego Syna – brzmiały słowa aktu zawierzenia. - Matko Pięknej Miłości otocz nas Twoją czułą opieką. Zawierzamy Ci chorych, dla których żyjemy i pracujemy, broń ich przed samotnością w chorobie i kalectwie, przed bezradnością wobec braku ludzkiej pomocy, przed niesprawiedliwym traktowaniem. Spraw, aby każdy chory był dla nas bratem i siostrą a każdy pracownik ochrony zdrowia dobrym samarytaninem niosącym wsparcie, pocieszenie i ulgę w cierpieniu oraz fachową pomoc medyczną - modlili się przedstawiciele ratowników medycznych błagając Maryję wraz z bł. Gerardem, swym patronem o zaprzestanie pandemii w Polsce i na świecie.

Dzień Ratownictwa Medycznego w Polsce, po raz pierwszy obchodzony był 13 października 2006r. w Wyszkowie w województwie mazowieckim.

Reklama

Święto zostało powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym. - Dzień Ratownictwa Medycznego ma nam uświadomić, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, przecież nigdy nie wiemy, kiedy będziemy mogli kogoś uratować, a często sekundy decydują o ludzkim życiu. Nawet przez tak proste rzeczy jak zastosowanie się do przepisów o ruchu drogowym, tworzenie korytarzy życia możemy okazać szacunek dla pracy zespołów ratownictwa - mówią ratownicy.

Sytuacja pandemiczna postawiła przed zespołami ratownictwa medycznego nowe zadania. To oni z narażeniem życia i własnego zdrowia na pierwszej linii frontu poszukują pomocy dla pacjentów spędzając nieraz długie godziny w oczekiwaniu na przyjęcie chorego do szpitala.

2020-10-13 16:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Dzień Kobiet

Karol Porwich/Niedziela

O tym, ze dziś toczy się walka o naturę kobiety, o plan Stwórcy wobec kobiecości mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski podczas Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Spotkanie wpisało się w przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, przypomniano jego nauczanie o kobietach i do kobiet. Jego organizatorami byli: częstochowski oddział Civitas Christiana i klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

- Patrzymy z podziwem na geniusz kobiecości, który wyraża się w szczególnej wrażliwości na dobro, prawdę i piękno. Pragniemy razem z wami, tutaj obecnymi, i z każdą kobietą w naszej ojczyźnie, prosić dzisiaj o to, by żadna z was, tego geniuszu nie zagubiła, nie rozmieniła na drobne pocieszenia. Świat bez kobiety, bez kobiety wiernej swemu powołaniu byłby światem z pewnością mniej ludzkim, wyobcowanym z najistotniejszych wartości, które decydują o ludzkim szczęściu – mówił do kobiet przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Wyraził ubolewanie, że „ze smutkiem czasem dostrzegamy, że współczesna cywilizacja próbuje niekiedy w sposób cyniczny wykorzystywać słuszne postulaty obrony godności oraz równouprawnienia płci do podstępnej walki z kobiecością i z kobietą”.

CZYTAJ DALEJ

Łęczna: kolejny akt wandalizmu w kościele św. Marii Magdaleny

2021-11-26 09:19

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

wandalizm

atak

Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej/archiwum parafii

Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej

Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej

25 listopada w nocy doszło do zdewastowania kościoła św. Marii Magdaleny w Łęcznej. To kolejny akt wandalizmu na terenie tej parafii – w ubiegłym tygodniu nieznany sprawca rozbił latarnie i lampy wokół świątyni.

Tym razem nocy w pomieszczeniu gospodarczym oraz zakrystii zostały wybite szyby. Dodatkowo na ulicy zostały porozrzucane obrazki z wizerunkiem Matki Bożej, które zostały wyjęte z kościoła. Policjanci otrzymali zgłoszenie od proboszcza parafii i wykonali już oględziny miejsca zdarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Zacznijmy Adwent z biskupem w katedrze

2021-11-27 12:43

[ TEMATY ]

adwent

bp Marek Mendyk

nieszpory

Świdnica ‑ Katedra

ks. Mirosław Benedyk

Katedralny wieniec adwentowy

Katedralny wieniec adwentowy

W sobotę 27 listopada o godz. 17.00 bp Marek Mendyk w katedrze świdnickiej będzie przewodniczył uroczystym Nieszporom I Niedzieli Adwentu.

Do wspólnej modlitwy zaproszeni są nie tylko mieszkańcy Świdnicy, ale i księża, siostry, bracia i wierni świeccy, którzy pragną liturgicznie rozpocząć czas przygotowania do przyjścia Jezusa na świat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję