Reklama

Wiadomości

Wyniki wyborów na Litwie nie były dużym zaskoczeniem

Wyniki wyborów na Litwie nie były dużym zaskoczeniem.Mało dynamiczną kampanię wyborczą zdominowały tematy społeczno-ekonomiczne: kwestie edukacji, reformy opieki zdrowotnej oraz skutków pandemii – ocenia politolog dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL.

[ TEMATY ]

KUL

Lublin

Adobe Stock

Politolog KUL zaznacza, że mimo zwycięstwa Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) w I turze, nie jest pewne czy to ta partia będzie tworzyła koalicję.

„Podczas poprzednich wyborów do Seimasu w 2016 r. konserwatyści zdobyli najwięcej głosów, ale w II turze w wyborach większościowych to Chłopi uzyskali większość, co ostatecznie przełożyło się na ich sukces. Wydaje się, że bez względu na to kto ostatecznie utworzy rząd, na Litwie będzie kontynuowany dotychczasowy kurs w polityce zagranicznej (relacje z USA i UE, współpraca z Polską) oraz wewnętrznej: koncentracji na tematach społeczno-ekonomicznych i walce ze skutkami pandemii” – powiedziała dr Kuczyńska-Zonik.

Reklama

Dodała, że wyniki wyborów nie były dużym zaskoczeniem, gdyż sondaże z września wskazywały duże poparcie dla obu partii, które zdobyły największą liczbę głosów, z lekką przewagą Chłopów i Zielonych (wg badań „Vilmorus“ LVŽS i TS-LKD uzyskałyby po 15 proc.; wg „Baltijos tirimai” – odpowiednio 23 proc. i 18 proc.).

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) uzyskała 4,8 proc., i nie przekroczyła progu wyborczego, co oznacza spadek poparcia w stosunku do poprzednich wyborów (obecnie partia posiada 8 mandatów w Seimasie).

„W parlamencie będą mogli ją reprezentować jedynie kandydaci, którzy wygrali w okręgach jednomandatowych (przewiduje się, że ugrupowanie może zdobyć 2-5 miejsc). Wydaje się, że na niskie noty wpłynęły krytyczne komentarze członków partii w stosunku do działań rządu litewskiego wobec Białorusi (w tym wypowiedź Zbigniewa Jedzińskiego broniącego Łukaszenkę)” – zaznacza ekspertka.

Reklama

Dr Kuczyńska-Zonik podkreśla, że zgodnie z litewską konstytucją jednoizbowy parlament na Litwie (Seimas) składa się z 141 członków. 70 osób wybieranych jest w wyborach proporcjonalnych w jednym okręgu ogólnokrajowym z list partyjnych, natomiast 71 – w okręgach jednomandatowych zgodnie z zasadą większościową.

W przypadku wyborów proporcjonalnych obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy dla partii i 7-proc. dla koalicji partii. Z kolei w jednomandatowych okręgach wyborczych wymagane jest uzyskanie ponad 50 proc. głosów – w przeciwnym wypadku organizuje się drugą turę, w której bierze udział dwóch kandydatów o największej liczbie głosów zdobytych w pierwszej turze.

I tura wyborów parlamentarnych na Litwie odbyła się 11 października (II tura będzie 25 października). Największe poparcie w wyborach proporcjonalnych uzyskali konserwatywny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) – 24 proc. i centrolewicowy Litewski Związek Chłopów i Zielonych (LVŽS) – 17,5 proc.; następnie Partia Pracy (DP) – 9,5 proc., Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) – 9,3 proc., Partia Wolności (LP) – 9 proc. oraz Ruch Liberalny Republiki Litewskiej (LRLS) – 6,8 proc.

W większości okręgów jednomandatowych wymagana będzie druga tura. Frekwencja wyniosła 47 proc. i jest niższa niż w poprzednich wyborach o 3 proc.

2020-10-13 16:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40 lat temu Lublin wyruszył na Jasną Górę

Niedziela lubelska 30/2018, str. 1

[ TEMATY ]

historia

Jasna Góra

pielgrzymka

Lublin

Zdjęcie udostępnili: Małgorzata i Krzysztof Żórawscy oraz ks. Grzegorz Franaszek

Inicjatorem lubelskiej pielgrzymki był dominikanin o. Ludwik Wiśniewski

Inicjatorem lubelskiej pielgrzymki był dominikanin o. Ludwik Wiśniewski

Do 1979 r. pielgrzymi z Lublina wędrowali na Jasną Górę z grupami warszawskimi, tak jak reszta kraju. Rok po Milenium Chrztu Polski, latem 1967 r., dawni licealiści z pielgrzymkowej „7”, a wówczas już studenci, przekonali ks. Tadeusza Uszyńskiego, rektora kościoła św. Anny, aby stworzyć grupę akademicką, z novum w postaci konferencji, dyskusji i śpiewów młodzieżowych. Pomysł poparł kard. Stefan Wyszyński i 400 studentów poszło po raz pierwszy w „Siedemnastce”. Wkrótce do warszawskich żaków zaczęli dołączać studenci z innych miast, w 1971 r. ze swoją grupą z Gdańska poszedł także dominikanin o. Ludwik Wiśniewski. Kiedy pracował już w Lublinie, w „Siedemnastce” wędrowało ponad 20 tys. osób, panował tłok. Wtedy duszpasterz postanowił, żeby pielgrzymować z Lublina. Idea stała się jeszcze bardziej płomienna po pierwszej wizycie Jana Pawła II w Polsce, w czerwcu 1979 r.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo w Choroniu: świat potrzebuje światła Chrystusowego

2021-06-19 15:32

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

poświęcenie

klasztor

Choroń

Mali Bracia Baranka

Maciej Orman/Niedziela

– Świat potrzebuje światła Chrystusowego i soli, która go nie tylko ocali, ale przeniesie w nową rzeczywistość nowej ziemi i nowego nieba – powiedział w Choroniu abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski poświęcił Mały Klasztor „Światłość Najświętszego Oblicza” Małych Braci Baranka.

– Dziękujemy za to, że jesteś wśród nas, w swojej owczarni. To wielka radość i wielki dzień. Dziękuję również za przyjęcie naszej wspólnoty do archidiecezji – mówił na rozpoczęcie liturgii br. Francois Dominique, przeor Małych Braci Baranka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję