Reklama

Uświęcanie przez pracę

Tegoroczne diecezjalne uroczystości święta ku czci św. Izydora, patrona rolników, odbywały się 14 maja w Lubawie w sanktuarium Matki Bożej Lipskiej. Wspólnota ludu wsi w modlitewnym trwaniu błagała Pana Boga o błogosławieństwo dla matki ziemi i dla wszystkich pracujących na roli, szczególnie w naszej diecezji

Niedziela toruńska 23/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na rozpoczęcie diecezjalnego spotkania słowa powitania wygłosił wójt gminy Lubawa Tomasz Ewertowski. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: senator Stanisław Gorczyca, poseł Adam Żyliński, radny sejmiku kujawsko-pomorskiego i były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wicedyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu Edyta Zakrzewska, starosta iławski Maciej Rygielski, burmistrzowie, wójtowie oraz sołtysi, dla których był to pierwszy diecezjalny zjazd.
Specjalnym gościem był prof. Józef Szaniawski, politolog, doktor historii, sowietolog, dziennikarz, publicysta i felietonista „Naszego Dziennika”, „Naszej Polski” oraz Telewizji Trwam, Radia Maryja i internetowego SIM Radia; wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i profesor mianowany Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki oraz WSKSiM w Toruniu.
Prof. Szaniawski wygłosił wykład na temat: „Polska XXI wieku. Wyzwania, szanse, zagrożenia”. Prelegent rozpoczął od nawiązania do dziejów średniowiecznych i współczesności ziemi lubawskiej i okolic. Rozważając zagrożenia, wyzwania i szanse dla Polski, przytoczył fakty z okresu złotego wieku, który był nie tylko szczególny w dziedzinie kulturalnej, ale również politycznej i gospodarczej. Jako podstawowy błąd, który przyczyniał się do wielu katastrof politycznych, gospodarczych i społecznych w Polsce, wykładowca uznał nieodpowiedzialność przywódców i obywateli oraz liczne przyczyny zewnętrzne, jak m.in. sojusze antypolskie od XVII aż po XX wiek. Na przykładzie czasów saskich uświadamiał, że wzrost stopy życiowej mieszkańców wcale nie oznacza wzmocnienia państwa, ale może prowadzić do osłabienia państwa. Zagrożeniem są dla nas również biurokracja ograniczająca możliwości Polaków, ignorancja i bezinteresowna zawiść - mówił prof. Szaniawski. Musimy zacząć doceniać siebie i nasze możliwości - akcentował.
Szansą dla współczesnej Polski są dobrze wykształceni obywatele, nasze geopolityczne położenie, sojusz z USA oraz zasoby w postaci m.in. wody, żywności. Warta podkreślenia i docenienia jest również polska pracowitość, którą niektórzy nawet ośmieszają. Na zakończenie swojego wykładu prof. Szaniawski mówił, że chociaż dzisiejsza Polska może nie dla wszystkich jest do końca krajem marzeń i możliwości, to jednak historia Polski pokazała, że nasze dzieje nie są czasem zmarnowanych szans, a od nas samych (obecnie głównie od młodego pokolenia) będą zależały zmiany na naszą i Ojczyzny korzyść.
Centralnym punktem rolniczego święta była Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Eucharystię w intencji rolników sprawowali także dekanalni duszpasterze rolników i kapłani dekanatu lubawskiego. W procesji wniesione zostały relikwie św. Izydora.
Głównym tematem wygłoszonej przez Księdza Biskupa homilii była praca i jej znaczenie dla uświęcania się człowieka. Za wzorem patrona św. Izydora, który w swojej codziennej pracy wcielał w życie wartości ewangeliczne, mamy i dziś dążyć tą drogą do świętości - mówił do rolników i mieszkańców wsi bp Andrzej. Podkreślał, aby pracy nie traktować jedynie jako źródła awansu i zysku (bo już w Księdze Rodzaju czytamy o zdobywaniu pożywienia w pocie czoła), ale wszelkie trudy z nią związane rozwiązywać razem z Chrystusem, u którego wszyscy utrudzeni i obciążeni znajdą pokrzepienie. - Jezus Chrystus, który stworzył Ewangelię pracy, nawoływał, abyśmy uświęcali się przez dobrze wykonywaną pracę, ponieważ wtedy prawdziwie uczestniczymy w dziele stwórczym - dodał Ksiądz Biskup. - Przez pracę człowiek zmienia środowisko i udoskonala, uszlachetnia samego siebie, staje się bardziej człowiekiem. Aby w pełni realizować to zadanie, naszą pracowitość powinniśmy łączyć ze społecznym ładem. Nie można traktować człowieka podmiotowo, ale każdą jego pracę należy szanować i na nowo odkryć jej wartość. W taką istotę pracy wpisuje się powołanie rolnika, który poprzez sumienność, odpowiedzialność i wrażliwość na przyrodę jest bezpośrednim współpracownikiem z Panem Bogiem - celnie zauważał bp Suski. - Jednak należy tę współpracę nieustannie łączyć z modlitwą i zawierzeniem Opatrzności Bożej - podkreślił.
Po homilii Ksiądz Biskup poświęcił przywiezioną przez rolników ziemię, aby wydała stokrotne plony tym, którzy uznają ją jako matkę żywicielkę. Wyraził nadzieję, że każda okruszyna chleba, która wyrasta z tej ziemi, będzie szanowana w naszych domach i całej ojczyźnie. Poświęcona ziemia zostanie rozsypana na polach i w ogrodach rolników, aby z błogosławieństwem służyć innym ludziom w wytwarzaniu żywności.
Liturgię przygotowali członkowie duszpasterstwa rolników. W darach ofiarnych do ołtarza delegacje z poszczególnych dekanatów złożyły świecę, kwiaty, owoce, chleb, przetwory owocowo-warzywne, miód, wypieki, wędliny, produkty ekologiczne, przetwory mleczne, wyroby z wosku pszczelego oraz wytwory rękodzieła. Na koniec wspólnie modlono się za wstawiennictwem św. Izydora.
Słowa podziękowania dla Księdza Biskupa za sprawowanie Mszy św., wygłoszone słowo Boże, za stałą opiekę i życzliwość dla duszpasterstwa rolników naszej diecezji skierował diecezjalny duszpasterz rolników ks. Zbigniew Gański. Podziękował również współorganizatorom tego święta wójtowi gminy Lubawa Tomaszowi Ewertowskiemu i dziekanowi dekanatu lubawskiego ks. kan. Tadeuszowi Brezie. - Wszystkim rolnikom i mieszkańcom wsi naszej diecezji pragnę w dniu ich święta życzyć mądrości Ducha Świętego, pobożności św. Izydora, pracowitości według Bożego prawa dla wykonywania swoich zadań we współpracy z Bogiem w dziele stwórczym - dodał.
Następnie ks. Gański odczytał dekret Księdza Biskupa powołujący Bractwo św. Izydora, czyli Konfraternię Rolników Diecezji Toruńskiej. Jako wspólnota religijna Bractwo zrzeszać będzie osoby świeckie i duchowne. Głównym celem jego działania jest wzrost duchowy członków oraz pogłębienie życia religijnego rolników i mieszkańców wsi, krzewienie zasady pomocniczości braci rolniczej i animacja członków Bractwa w działalności religijnej i społecznej. Bractwo św. Izydora działać będzie na podstawie statutu zatwierdzonego przez władze kościelne.
Po Mszy św. bp Andrzej udzielił specjalnego błogosławieństwa wszystkim dzieciom obecnym na uroczystości. Bardzo liczna gromadka uśmiechniętych maluchów sama podbiegała do Księdza Biskupa lub była na rękach przynoszona przez swoich rodziców, aby z błogosławieństwem wzrastać w duchu wiary i miłości.
Po poczęstunku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczepankowa i strażaków rozpoczął się blok imprez artystycznych. Najpierw rozstrzygnięto konkurs plastyczny poświęcony św. Izydorowi i wręczono nagrody. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu diecezji toruńskiej. Dzieci w różnorodny i ciekawy sposób przedstawiały postać św. Izydora i jego opiekę nad rolnikami również we współczesności polskiej wsi. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce - Paulina Olszewska, kl. I, SP w Wąpiersku, II miejsce - Wiktoria Szafran, kl. VI, SP w Szembruczku, III miejsce - Paulina Dzięgielewska, kl. IV, SP w Prątnicy.
Wyróżnieni zostali: Maria Żuralska, kl. IV - SP w Prątnicy, Paweł Olszewski, kl. III - SP w Wąpiersku, Wojciech Czyżak, kl. IV - SP w Prątnicy, Weronika Laskowska, kl. IV - SP w Prątnicy, Joanna Kuczma, kl. IV - SP w Szembruczku, Paweł Jagielski, kl. IV - SP w Prątnicy.
Nagrody w konkursie plastycznym ufundował wójt gminy Lubawa Tomasz Ewertowski. Następnie przed publicznością wystąpiła Orkiestra Dęta MDK w Lubawie. Uczniowie SP im. Jana Pawła II w Rożentalu zaprezentowali program słowno-muzyczny, zawierający treści o patronie szkoły i błogosławionym Papieżu. Koncert pieśni religijnych w wykonaniu zespołu „Dziękczynienie” zakończył diecezjalne uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha: chcemy z nadzieją patrzeć w przyszłość

2024-04-28 13:12

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

PAP/Paweł Jaskółka

„Przyzywając wstawiennictwa św. Wojciecha chcemy, w tych bardzo niespokojnych czasach, patrzeć z nadzieją w przyszłość - z nadzieją dla Polski, z nadzieją dla Europy, z nadzieją dla całego świata” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając przybyłych na trwające w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha.

Nawiązując do hasła przewodniego tegorocznych obchodów „Służyć i dać życie - pielgrzymi nadziei”, abp Wojciech Polak wyraził przekonanie, że główny patron Polski może być i dla nas szczególnym przewodnikiem i orędownikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję