Reklama

Polska

Rektor KUL: Dzień Papieski motywacją, by sięgać do nauczania św. Jana Pawła II

Osoba św. Jana Pawła II nie może pozostawać w naszej świadomości tylko w wymiarze wspomnień. XX Dzień Papieski jest kolejną okazją, by sięgać do jego nauczania, szczególnie w przestrzeni akademickiej – podkreśla rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

KUL

Archiwum KUL

Rektor KUL zaznacza, że myśl filozoficzna i przesłanie św. Jana Pawła II są nadal aktualne i mogą przynieść odpowiedzi na wiele pytań, które stawiają sobie młodzi ludzie.

„W wielu kwestiach Ojciec Święty wyprzedzał swoją epokę i przewidywał wyzwania oraz zagrożenia, przed którymi staje współczesny człowiek. Mam na myśli przede wszystkim kwestie relatywizmu moralnego i fałszywie pojmowanej wolności, która jako dowolność – jak mówił papież – staje się dla człowieka prawdziwym zniewoleniem” – powiedział ks. prof. Kalinowski.

Reklama

Zwrócił również uwagę na konieczność ponownego sięgania w dyskursie akademickim do nauczania św. Jana Pawła II. „To szczególne zadanie i wyzwanie dla wykładowców, mających ogromny wpływ na postawy studentów. Używając nowych metod dydaktycznych i technologii mogą oni przekazywać w atrakcyjny sposób zasady moralne i aksjologię Karola Wojtyły. Dotyczy to kwestii małżeństwa, rodziny, ochrony życia, wspólnoty narodowej i europejskiej, a także tych wszystkich wartości, które są fundamentem naszej cywilizacji, zbudowanej na chrześcijańskiej antropologii” – wskazał rektor KUL.

Ks. prof. Kalinowski podkreślił też, że św. Jan Paweł II wprowadził wykładnię relacji pomiędzy światem nauki a religią i wiarą. „Papież udowadniał, że te dwie sfery życia człowieka nie wykluczają się, ale współistnieją. Wyrazem metodologii Karola Wojtyły, w czasie całego pontyfikatu, były liczne spotkania z naukowcami i nauczycielami akademickimi. Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o jednej z najważniejszych papieskich encyklik „Fides et ratio”, w której udowadniał, że wiara i rozum mogą się uzupełniać” – dodał.

Rektor KUL zwrócił się również do studentów z apelem, by sięgali do nauczania św. Jana Pawła II. „Bogactwo i głębia jego przesłania może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na wiele pytań egzystencjalnych. W jednym z utworów poematu „Tryptyk Rzymski” Karol Wojtyła napisał: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”. W XX Dniu Papieskim życzę nam wszystkim takiej życiowej postawy, która jest zaprzeczeniem konformizmu i konsumpcjonizmu, ale motywuje do działania i przekraczania granic. Św. Jan Paweł II swoim życiem udowodnił, że jest to możliwe i może przynieść wielkie efekty w wielu sferach życia osobistego, zawodowego i społecznego” – powiedział ks. prof. Kalinowski.

2020-10-11 08:47

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubaczowskie Dni Papieskie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Robert Kryla

Koncert zespołu „Ruah Elohim” z Lubaczowa

Koncert zespołu „Ruah Elohim” z Lubaczowa

W Lubaczowie 2-3 czerwca to Dni Papieskie. W tych dniach w 1991 r. nasze miasto nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej czwartej pielgrzymki do Polski. W 24. rocznicę tego historycznego wydarzenia przybył do Lubaczowa niezwykły świadek świętości Jana Pawła II, jego osobisty fotograf Arturo Mari. W Miejskiej Bibliotece Publicznej przed południem 2 czerwca spotkał się z młodzieżą lubaczowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a o godz. 17 z mieszkańcami miasta. Opowiadał o życiu i świętości polskiego Papieża, odpowiadał na liczne i interesujące pytania. W parafialnej świątyni, pod przewodnictwem dziekana lubaczowskiego ks. kan. Andrzeja Stopyry, sprawowana była uroczysta Eucharystia dziękczynna za poświęcenie prokatedry pw. bł. Jakuba Strzemię przez Jana Pawła II, zaś wieczorem na Rynku odbył się koncert pt. „W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II – lubaczowska młodzież”. Na plenerowej scenie śpiewał dziecięcy chór „Canzonetta” wraz z zespołem muzycznym pod kierunkiem Andrzeja Kindrata, zespół młodzieżowy „Ruah Elohim” prowadzony przez ks. Rafała Sarzyńskiego, a strofy poetyckie z twórczości Karola Wojtyły recytowali młodzi aktorzy teatru „Arki Lwowskiej”. Teatr ten w tym roku obchodzi 25-lecie swej działalności, a jego założycielem, reżyserem i aktorem jest ks. kan. Józef Dudek. Uczestników koncertu pozdrowił Arturo Mari.

CZYTAJ DALEJ

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję