Reklama

Kościół

Abp Gądecki: na uznanie Jana Pawła II Doktorem Kościoła i patronem Europy trzeba będzie poczekać

O tym, dlaczego Jan Paweł II zasługuje na tytuł Doktora Kościoła i patrona Europy oraz z jakich przyczyn trzeba będzie jeszcze na to poczekać - mówił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zabrał głos w pierwszej części konferencji pt. „Kościół św. Jana Pawła II – niepodległość ducha”, która odbywa się w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.

Abp Gądecki poinformował, że 22 października 2019 r. polski episkopat skierował do Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy, zwracając się też z prośbą o wsparcie tej idei do innych episkopatów. Przypomniał, że tytuł Doktora Kościoła przyznaje się świętym, którzy wnieśli znaczący wkład w doktrynę i misję ewangelizacyjną Kościoła. Zwrócił uwagę, że idea patronów europejskich wywodzi się z koncepcji patronów poszczególnych narodów. W XX w., w dobie integracji, ale też odchodzenia od wartości chrześcijańskich dotychczas spajających kontynent, zaczęto poszukiwać świętych, którzy wskazywaliby właściwy kierunek przemian cywilizacyjnych.

Reklama

Przewodniczący KEP, nawiązując do George’a Weigla, przedstawił następnie pięć powodów, dla których Jan Paweł II powinien być nazywany Doktorem Kościoła. Po pierwsze – dostarczył kluczy do zrozumienia Soboru Watykańskiego II. Po drugie – skupił swoje nauczanie na problemie, z którym Kościół zmagał się już od 200 lat: jak przedstawić chrześcijańską prawdę w sposób przyswajalny dla współczesnego umysłu. Po trzecie – w dobie kryzysu idei rozwoju ludzkości zaproponował koncepcję chrześcijańskiej antropologii, którą następnie rozwijał m.in. poprzez teologię ciała. Po czwarte – ze względu na papieską doktrynę społeczną. Po piąte – z uwagi na przypadające na czas jego pontyfikatu przejście z Kościoła kontrreformacyjnego do Kościoła nowej ewangelizacji, Kościoła misji na głębokich wodach postmodernistycznego świata. Abp Gądecki przypomniał też papieskie nauczanie nt. obrony życia, kobiety, małżeństwa i rodziny, pojednania i dialogu oraz Bożego miłosierdzia, a także jego zaangażowanie misyjne i głoszenie Ewangelii na całym świecie.

Abp Gądecki zrelacjonował następnie odpowiedzi, jakie otrzymał ze strony niektórych episkopatów, podkreślając, że zasadniczo odzew nie był duży. Siedmiu przewodniczących odpowiedziało pozytywnie. Były też odpowiedzi negatywne, m.in. z Francji i Szwajcarii. Argumentowano, że myśl o tytule doktora Kościoła podjęta została przedwcześnie; potrzeba jeszcze czasu i lat, które słuszność tego tytułu zweryfikują. Przewodniczący episkopatu poinformował też o negatywnej odpowiedzi, jaka nadeszła z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Kard. Pietro Parolin nie odniósł się w niej do kwestii tytułu Doktora Kościoła, natomiast w odniesieniu do tytułu patrona Europy zwrócił uwagę, że grono tych patronów jest już wystarczająco liczne.

Czy idea polskich biskupów sformułowana została przedwcześnie? Jak podkreślił abp Gądecki, ziarno zostało zasiane. Teraz potrzeba cierpliwości i czasu, by wydało owoc.

2020-10-09 13:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy powieszą flagi na ratuszu?

[ TEMATY ]

Wrocław

św. Jan Paweł II

www.tuwroclaw.com

Ratusz Miejski

Ratusz Miejski

Radny Rady Miejskiej Wrocławia, Michał Piechel złożył interpelację, aby 16 października na budynku Ratusza Miejskiego oraz wszystkich taborach komunikacji miejskiej zawisły flagi państwowe i papieskie.

W tym roku obchodzona jest 100. rocznica urodzin Św. Jana Pawła II. Z tej okazji powstaje wiele inicjatyw, które mają na celu uczczenie pamięci po Wielkim Polaku. Wniosek złożony przez radnego Michała Piechela w sprawie powieszenia flag komponuje się w obchodzony jubileusz. Oprócz prośby o powieszenie flag jest także ujęta inicjatywa specjalnego tramwaju papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję