Reklama

Wiadomości

Prezydent: wyzwania stojące przed rządzącymi - walka z epidemią i ratowanie polskiej gospodarki

Walka z epidemią i ratowanie polskiej gospodarki to wyzwania stojące przed rządem Zjednoczonej Prawicy i mną jako prezydentem - mówił Andrzej Duda podczas powołania nowych ministrów. Przed nami czas "dobrych i mądrych decyzji"; wierzę, że wspólnie uda nam się tego dokonać - dodał.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas uroczystości wręczenia powołań nowym ministrom w rządzie Mateusza Morawieckiego, która odbyła się we wtorek po południu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda powiedział, że jest to "bardzo podniosła chwila, można powiedzieć - historyczna".

Przypomniał, że minął prawie rok od ostatnich wyborów parlamentarnych, w których - jak mówił - "Zjednoczona Prawica odniosła drugie z rzędu spektakularne zwycięstwo wyborcze osiągając samodzielną większość parlamentarną i biorąc w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy na najbliższe cztery lata". Wyraził przekonanie, że "wielu w naszym kraju wierzy w to, że na znacznie dłużej, po skutecznych rządach poprzednich czterech lat".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według prezydenta "wielu Polaków swoimi głosami dziękowało za poprzednie czterolecie od 2015 do 2019 roku; za dotrzymane zobowiązania, wdrożone programy społeczne". "To wielkie dzieło Zjednoczonej Prawicy i tej w rządzie, i tej w parlamencie" - mówił Duda. W tym kontekście wymienił byłą premier Beatę Szydło i obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak dodał, "jest to wielkie dzieło całej Zjednoczonej Prawicy", które przez cztery lata poprzedniej kadencji wspierał. "Te rządy dzięki ostatniemu zwycięstwu w wyborach parlamentarnych prawie rok temu są kontynuowane" - powiedział Duda. Według niego, ponad 8,5 miliona głosów oddanych na Zjednoczoną Prawicę w ostatnich wyborach parlamentarnych, to głosy "podziękowania", ale jednocześnie także głosy tworzące zobowiązanie, głosy "wiary w to, że polskie sprawy będą dalej dobrze prowadzone".

Reklama

Prezydent podkreślił, że nowy rząd powołany po wyborach parlamentarnych w 2019 roku "praktycznie od razu zetknął się z ogromną trudnością - pandemią koronawirusa. Jak zaznaczył, wyzwaniem była po pierwsze ochrona życia i zdrowia obywateli, a po drugie ratowanie polskiej gospodarki.

"To dzieło było i jest realizowane. I chciałem z całego serca podziękować wszystkim państwu i za tamte cztery lata - wszystkim tym, którzy brali w nich udział - i za ten czas teraz, tego prawie roku niezwykle dzielnej, a bardzo często odważnej postawy, która wymagała wielkiej odpowiedzialności, odporności psychicznej, ale przede wszystkim wymagała niezwykłego wysiłku" - powiedział Duda.

Reklama

Podziękował rządowi, Zjednoczonej Prawicy, tym ministrom, ale i tym ministrom, którzy "kończą swoją służbę". Wymienił tu byłych już ministrów: rozwoju - Jadwigę Emilewicz oraz rolnictwa - Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

"Z nimi w tym czasie współpracowałem najbliżej. Z panią premier współpracowaliśmy i wiele godzin spędziliśmy pracując nad rozwiązaniami dotyczącymi pakietów antyepidemicznych, pakietów walki z kryzysem koronawirusa w sferze gospodarczej, dyskutując nad różnymi rozwiązaniami, by ratować rynek pracy" - powiedział Duda. Z Ardanowskim - powiedział - pracowali "nad sprawami polskiego rolnictwa, by rolnictwo mogło dobrze się rozwijać, by kwitło, by ludzie na polskiej wsi czuli, że są traktowani godnie".

"Miałem dziś tę przyjemność, że mogłem państwu ministrom podziękować osobiście za ich służbę dla Polski; wszystkim (ministrom), którzy w tej zmianie w polskim rządzie, w tej rekonstrukcji w tej chwili uczestniczą" - powiedział prezydent.

Podziękował też za wsparcie w kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi. "Za to, że wygraliśmy ją, że pełnię teraz drugą kadencję urząd prezydenta Rzeczpospolitej ze znakomitym wynikiem ponad 10 mln głosów - prawie, 10,5 mln głosów. Wynikiem także i wspaniałym, jeżeli chodzi o frekwencję" - powiedział Duda.

Stwierdził, "jest to wielki kredyt zaufania", którym Polacy obdarzyli jego oraz rząd Zjednoczonej Prawicy. "Za prowadzenie dalej odpowiedzialnej polityki, za ratowanie Polski przed koronawirusem, za to, że to właśnie my, razem działając, współdziałając ze sobą, jak stanowi konstytucja o obowiązku współdziałania ze strony prezydenta i rządu, jesteśmy w stanie Polskę przeprowadzić przez ten trudny czas, który w Polsce i na świecie trwa i może szykuje jeszcze niejedno wyzwanie" - powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Podziękował członkom rządu, że podejmując misję prowadzenia polskich spraw, biorą udział w tym, co on w czasie kampanii prezydenckiej nazwał "koalicją polskich spraw". "Polskie sprawy powinny być uczciwie prowadzone. Wierzę, że do tego uczciwego prowadzenia polskich spraw dołączą się też inni, nie tylko Zjednoczona Prawica, że dobre projekty zyskają zdecydowanie większe poparcie parlamentarne niż to, które wynika z prostej arytmetyki parlamentarnej" - powiedział Duda.

Reklama

Jak mówił, poza walką z epidemią, sprawujących władzę w Polsce czeka walka o "uratowanie polskiej gospodarki, o wyprowadzenie jej z kryzysu, o to, by przetrwała tak, by mogła dalej konkurować z najlepszymi na świecie, by nadal się rozwijała".

Reklama

"To czas bardzo dobrych i mądrych decyzji, które trzeba będzie podjąć, to czas inwestycji, które muszą być w Polsce zrealizowane, to czas (realizacji) tych wszystkich zobowiązań, które zostały w kolejnych kampaniach podjęte, a których jeszcze nie zrealizowaliśmy. Wierzę, że wspólnie uda nam się tego dokonać" - powiedział prezydent.

Zapewnił, że każdy projekt i każdy głos, który będzie do niego kierowany, będzie przez niego "wnikliwie obserwowany od strony merytorycznej". "W pierwszej kolejności będę się kierował zobowiązaniami, które podjąłem, które podjęliśmy, ale będę się w każdym przypadku kierował także tym, co nazywamy dobrem obywateli i dobrem Rzeczpospolitej" - oświadczył Duda.

"Uczciwość, rzetelność w polityce, dbanie o ludzi, pilnowanie polskich spraw to jest to, co - wierzę w to - będzie przez najbliższe lata realizowane" - dodał prezydent.(PAP)

Reklama

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mok/

2020-10-06 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawica Rzeczypospolitej wzywa do głosowania na Andrzeja Dudę

[ TEMATY ]

wybory

Andrzej Duda

wybory 2020

Prawica Rzeczypospolitej

Prawica Rzeczypospolitej wydała oświadczenie ws. nadchodzącej drugiej tury Wyborów Prezydenckich.

Poniżej pełna treść Oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję