Jedne z większych w regionie uroczystości upamiętniających policjantów zamordowanych na nieludzkiej ziemi odbyły się w Chmielniku, wpisując się w wojewódzkie obchody 71. rocznicy zbrodni katyńskiej Czesława Bagińska przyjechała do Chmielnika z Chorzowa; z ojcem - starszym posterunkowym Szczepanem Stradowskim, widziała się po raz ostatni w Czeladzi, gdzie służył tuż przed wojną. - Miałam 14 lat, bardzo dobrze tatę pamiętam, tym bardziej, że byłam z nim ogromnie związana. Był dobry, kochany, oddany żonie i trójce dzieci. Miał wspaniałe poczucie humoru i dodawał nim ducha jeszcze nawet w Ostaszkowie, jak nam później opowiadano - wspomina, a wspomnienia zawsze wywołują łzy. Jak w Szczytnie i Miednoje, gdzie także upamiętniano jej ojca. Tam też płakała. Czesława Bagińska i Stefan Angielski, syn st. posterunkowego Juliana Angielskiego z niedalekiej Suchowoli (pochowanego w Bykowni k. Kijowa), wspólnie odsłonili tablicę na chmielnickim Skwerze Pamięci Ofiar Katynia w Chmielniku.
Uroczystości odbyły się z udziałem wojewody świętokrzyskiego: Bożentyny Pałki-Koruby, kuratora świętokrzyskiego: Małgorzaty Muzoł, rodzin policjantów i Grażyny Szkonder - prezesa kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.
Po Mszy św. w parafialnym kościele, uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez kilkanaście pocztów sztandarowych, przemaszerowali na założony w ubiegłym roku Skwer Pamięci Ofiar Katynia. Tam, obok obelisku upamiętniającego mord w Katyniu i katastrofę lotniczą w Smoleńsku, stanęła kamienna ściana z wkomponowaną w nią tablicą, z sześcioma nazwiskami członków służb mundurowych związanych z ziemią chmielnicką. Byli to: St. Pawelec, B. Stachowicz, S. Stradowski, R. Szczukiewicz, St. Tomczyński, J. Angielski.
- To kolejny kamień milowy na drodze odkłamywania tamtych tragicznych wydarzeń i przywracania pamięci o zamordowanych strzałem w tył głowy - mówiła wojewoda świętokrzyski - Bożentyna Pałka-Koruba. - Słowo Katyń drażniło wielu, ale przetrwało w sercach Polaków - podkreślała Amelia Sołtysiak, prezes honorowego komitetu budowy pomnika.
Dotąd w regionie upamiętniono ok. 200 nazwisk policjantów związanych z ziemią kielecką w jej dzisiejszych granicach. Po kwietniowych uroczystościach liczba ta wzrośnie.
A.D.
Pomóż w rozwoju naszego portalu