Reklama

Kościół

Kielce: zmarł ks. prof. dr hab. Stanisław Czerwik

5 października w 88. roku życia i 64. r. kapłaństwa zmarł ks. infułat prof. dr hab. Stanisław Czerwik. Termin pogrzebu nie został jeszcze ustalony. Wybitny liturgista, był nauczycielem kilku pokoleń kleryków i studentów świeckich.

[ TEMATY ]

Kielce

©MaverickRose – stock.adobe.com

Był profesorem teologii liturgii, emerytowanym wykładowcą liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. 11 czerwca 2013 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa UPJP II w Krakowie.

Reklama

Śp. ks. prof. Czerwik urodził 1933 r. w Łysakowie w diecezji kieleckiej. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1957 r., a cztery lata później obronił doktorat. W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. Był prałatem Jego Świątobliwości, infułatem, kanonikiem seniorem Kapituły Katedralnej w Kielcach. Przygotował ponad 200 publikacji naukowych o liturgii. Był zaangażowany w wydawanie posoborowych ksiąg liturgicznych i dokumentów kościelnych.

W latach 1982–1994 sprawował funkcję rektora WSD w Kielcach. Za jego kadencji rozbudowano gmach seminarium, dobudowując do niego jedno skrzydło, w którym obecnie znajdują się pokoje kleryków, sale wykładowe, a także aula im. ks. bp. Czesława Kaczmarka.

Od 1984 do 1994 r. był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Seminariów Duchownych, a w l. 1988–1989 przewodniczył Komisji Przygotowawczej ds. Liturgii II Polskiego Synodu Plenarnego. Od 1998 r. był przewodniczącym Diecezjalnego Duszpasterstwa Liturgicznego, Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii oraz członkiem biura Stowarzyszenia Sekretarzy Europejskich ds. Liturgii. Od 1994 r. pełnił funkcję konsultora Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przez dwa lata (od 2000 do 2002 r.) był redaktorem naczelnym "Przeglądu Pastoralno-Homiletycznego".

2020-10-05 12:03

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archiwista w sutannie

Niedziela kielecka 18/2018, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie

kuria

Kielce

TD

Panel historyczny przypomniał postać ks. Tomasza Wróbla

Panel historyczny przypomniał postać ks. Tomasza Wróbla

W historii diecezji zapisał się jako nestor archiwistyki diecezjalnej, bibliotekarz kielecki, opiekujący się szczególnie zasobami seminarium kieleckiego, współtwórca Archiwum Diecezjalnego. Ks. Tomasz Wróbel urodził się 110 lat temu. Jego postać i dzieło zostały przypomniane w ramach programu naukowego realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego w Kielcach im. bł. Wincentego Kadłubka

Spotkanie dedykowane ks. Wróblowi odbyło się 10 kwietnia w kieleckiej Kurii. Prof. dr hab. Adam Massalski – historyk, były uczeń i współpracownik, dzielący z ks. Wróblem historyczną pasję i zamiłowania regionalne, podzielił się ze słuchaczami niepublikowaną wiedzą na temat drogi życiowej ks. T. Wróbla i jego działalności. Spotkanie, w którym uczestniczyli także kielczanie pamiętający ks. Wróbla, wpisuje się w misję Towarzystwa na forum archiwistyki i historii.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję