Reklama

Wiadomości

W Brukseli drugi dzień szczytu, UE rozmawia o autonomii strategicznej

Szefowie państw i rządów krajów UE rozpoczęli w piątek tuż przed godz. 10 drugi dzień posiedzenia Rady Europejskiej, podczas którego mają rozmawiać o jednolitym rynku i o autonomii strategicznej UE.

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Rada Europejska

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

Po pandemii koronawirusa "27" chce osiągnąć odporność i niezależność od partnerów zewnętrznych w dostępie do różnego rodzaju zasobów surowcowych, czy technologicznych.

"Sądzę, że jesteśmy na kursie, aby uczynić Europę silniejsza na mapie świata. Mamy jednolity rynek, który jest dobry wewnątrz, ale musimy się uczuć tego, jak lepiej wykorzystywać naszą połączoną siłę, żeby pozytywnie wpływać na wydarzenia w świecie" - mówił przed rozpoczęciem obrad premier Łotwy Krisjanis Karins.

Reklama

Przywódcy mają też zaapelować o usuwanie barier na jednolitym rynku, szczególnie w sektorze usług, aktualizację europejskich ram konkurencji, aby sprostać wyzwaniom globalnym i budowę nowego systemu globalnego zarządzania gospodarczego w oparciu o wolny handel, którego rdzeniem jest Światowa Organizacja Handlu (WTO).

Premier Mateusz Morawiecki, który wypowiadał się na ten temat w czwartek, podkreślał, że UE powinna poszerzać obszary wolności na jednolitym rynku, zwłaszcza swobody świadczenia usług.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że rynek wewnętrzny to największa wartość gospodarcza, która doprowadziła do utworzenia najpierw EWG, a później UE. "Wszyscy zgadzają się w teorii, że należy poszerzać obszary uwspólnotowienia, poszerzać obszary wolności, zwłaszcza swobody świadczenia usług, tymczasem później, bardzo często (ze strony) bogatych krajów Zachodu, w szczególności z Brukseli płyną sygnały ograniczające konkurencje w sektorze usług" - zauważył Morawiecki.

Reklama

Jak zaznaczył, Polska nie tylko się z tym nie zgadza, ale uważa, że to dyskryminacja krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz obniżenie konkurencyjności całej UE. Zapowiedział, że będzie na to zdecydowanie zwracał uwagę podczas rozmów na szczycie.

Projekt konkluzji ze szczytu mówi również o tym, że UE musi realizować ambitną europejską politykę przemysłową, aby uczynić swój przemysł bardziej zrównoważonym, ekologicznym, konkurencyjnym w skali globalnej i odporniejszym.

Szefowie państw i rządów wysłuchają też krótkiego sprawozdania na temat aktualnego stanu negocjacji z wielka Brytanią. Premier Irlandii Micheal Martin mówił w piątek, że przedstawi swoją ocenę sytuacji, zwracając zwłaszcza uwagę na zachowanie zapisów protokołu dotyczącego granicy Irlandii i Irlandii Północnej.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mal/

2020-10-02 10:21

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskie znaczy dobre

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Łukasz Krzysztofka

W Hotelu Polonia Palace w Warszawie odbyła się gala "100% Polski Produkt", podczas której nagrodzono przedsiębiorców , którzy wspierają polską gospodarkę przez wytwarzanie całkowicie polskim produktów.

Ideą konkursu jest wyróżnianie polskich towarów, które w całości powstają w naszym kraju. Jest on skierowany do firm prywatnych, spółdzielni oraz przedsiębiorstw z udziałem skarbu państwa, opartych na polskim kapitale, które konsekwentnie budują swoje pozycje rynkowe stawiając na rodzime produkty i produkcje.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję