Reklama

Niedziela w Warszawie

Budujmy żywy pomnik św. Jana Pawła II

Pod hasłem „Totus Tuus” odbędzie się w niedzielę 11 października Jubileuszowy XX Dzień Papieski. Tego dnia zostanie przeprowadzona zbiórka środków na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego jest zawołanie biskupie Karola Wojtyły. Słowa te pochodzą z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. „Cały Twój (Maryjo)” wyrażają postawę zawierzenia Bogu przez Maryję i razem z Maryją. Konsekwencją tego zawierzenia jest służba każdemu człowiekowi w jego indywidulanej sytuacji życiowej.

- 15 lat nie ma papieża Jana Pawła II z nami na ziemi. W tym czasie został beatyfikowany i kanonizowany. To właśnie wskazuje na wyjątkowość jego pontyfikatu – zaznaczył kard. Kazimierz Nycz w czasie konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Metropolita warszawski przypomniał, że Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powstała jeszcze za życia Jana Pawła II i jest konkretnym, żywym pomnikiem Papieża Polaka. Kard. Nycz podkreślił, że dotychczasowe 20 lat działalności Fundacji wygląda imponująco. Wyszczególnił 4 elementy pracy Fundacji, które wychodzą daleko poza znaną narrację opowieści o Janie Pawle II i docierają do głębi ludzkiej świadomości. Tymi elementami są: nagrody „Totus Tuus” (nazywane też „katolickimi noblami”), przyznawane osobom i instytucjom, które inspirują się nauczaniem Jana Pawła II i w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości; organizacja co roku Dnia Papieskiego i specjalny list Episkopatu na tę okazję; Fundusz Stypendialny, który możemy wesprzeć składając ofiarę do puszek po Mszach św. w Dzień Papieski, a także konferencja naukowa, pogłębiająca nauczanie Jana Pawła II.

Reklama

W czasie konferencji prasowej podsumowano 20-lecie istnienia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, przedstawiono program obchodów centralnych XX Dnia Papieskiego oraz nominowanych do tegorocznych Nagród „Tutus Tuus”. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim utożsamiającym się z dziełem, jakim jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Św. Jan Paweł II jest z nami stale obecny, modlimy się przez jego wstawiennictwo – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Centralne obchody XX Dnia Papieskiego rozpoczną się już w sobotę 10 października. Tego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród „Totus Tuus”. Wyróżnienia zostaną przyznane w czterech kategoriach: promocja godności człowieka, osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, propagowanie nauczania św. Jana Pawła II oraz Totus Tuus medialny im bp. Jana Chrapka. Przyznana zostanie również nagroda specjalna Totus Tuus. Transmisja gali 10 października o godz. 16.00 w TVP2.

Dzień Papieski to także szansa do okazania wdzięczności darczyńcom Fundacji. 11 października o godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji wszystkich, którzy wspierają działanie Fundacji. Eucharystia będzie transmitowana przez stację Polsat News. W tym samym czasie bp Michał Janocha będzie odprawiał Mszę św. transmitowaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia. O godz. 9.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie odbędzie się Msza św. celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza. Transmisja Eucharystii w TVP1 i TVP Polonia.

Reklama

Tradycyjnie obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy koncert galowy. Tegoroczny będzie miał tytuł „Totus Tuus – Królowej Anielskiej śpiewajmy”. Będą to największe hymny i pieśni maryjne chrześcijaństwa tradycji wschodu i zachodu. Wśród wykonawców pojawią się m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka, Kasia Moś, Olga Szymańska, Igor Herbut oraz artyści z Grecji, Armenii i Kuby. Wystąpi również zespół „Tylko Ty” złożony ze stypendystów i absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wydarzenie zostanie wyemitowane w telewizyjnej Jedynce 11 października o godz. 17.30.

Zakończeniem obchodów centralnych będzie konferencja naukowa „Totus Tuus postawa na dzisiaj”. Rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Następnie w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędą się wykłady i dyskusje. Wśród prelegentów będą m.in. ks. abp prof. Ludwig Schick, metropolita Bambergu, ks. prof. Jerzy Szymik, wybitny teolog i poeta z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz prof. Andrea Riccardi z Rzymu, historyk, założyciel wspólnoty Sant’Egidio. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.

- W ostatnich latach popularność zyskały wielodystansowe biegi organizowane z okazji Dnia Papieskiego. W tym roku ze względów sanitarnych zorganizowany zostanie Ogólnopolski Wirtualny Bieg Papieski – powiedział ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor Biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Od 1 do 31 października dzięki rejestracji za pomocą strony www.slotmarket.pl/event/details/283/preview# będzie można uczestniczyć w biegu w każdym miejscu w kraju i na świecie, na dystansach 5, 10, 20 oraz 27 kilometrów.

W czasie Dnia Papieskiego odbywa się zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Z tego wsparcia korzysta rocznie 2 tysiące osób w całej Polsce. Stypendium, które można otrzymać już w VII kasie szkoły podstawowej wypłacane jest aż do zakończenia studiów. Oprócz październikowej zbiórki do puszek Fundację można wspierać wysyłając sms o treści STYPENDIA na numer 74265 (koszt to 4,92 zł z VAT) lub poprzez stronę www.dzielo.pl.

2020-09-30 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: ponad 50. stypendystów przygotowuje się do Dnia Papieskiego

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Ponad 50 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – związanych z diecezją kielecką, przygotowuje się do XIX Dnia Papieskiego, który odbędzie się 13 października. W Polsce jest dwa tysiące stypendystów DNT, którzy dzięki ofiarności i hojności wielu osób zdobywają wykształcenie i realizują swoje pasje.

13 października w trakcie XIX Dnia Papieskiego w kościołach w całej Polsce będą odbywały się kwesty na wsparcie uzdolnionej młodzieży z terenu małych miasteczek i wsi.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję