Reklama

W 10. rocznicę utworzenia diecezji rzeszowskiej (cz. IV)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezji rzeszowskiej od początku Ksiądz Biskup położył nacisk na współpracę ze świeckimi. Stąd bardzo aktywnie podjęły działania stowarzyszenia i grupy duszpasterskie. Bardzo owocne są działania podejmowane z młodzieżą, a więc: grupy oazowe, KSM, RAM i inne organizacje, działające w ciągu roku, a zwłaszcza organizujące w czasie wakacji rekolekcje i wczasy. Także w ostatnich latach powstała możliwość organizowania się katolików w ramach organizacji, na zasadzie stowarzyszeń zarejestrowanych przez państwo. Stąd bardzo owocnie działa Akcja Katolicka i różne stowarzyszenia związane zwłaszcza z grupami zawodowymi. Wielką rolę odgrywa tutaj zaangażowanie kapłanów oraz świeckich liderów, którzy nie żałując swojego czasu, służą wspólnotom. Cieszy fakt zaangażowania świeckich w wiele grup modlitewnych i w wiele działań w ramach parafii oraz swojego najbliższego środowiska. To wszystko budzi nadzieję.

Synod plenarny

Reklama

Ojciec Święty Jan Paweł II 9 czerwca 1991 r. rozpoczął Polski Synod Plenarny. Diecezja rzeszowska podjęła wezwanie papieskie bardzo szybko. Biskup Rzeszowski we wstępie do pierwszego Biuletynu Synodalnego pisał: "W naszej diecezji podejmujemy Synod Plenarny przez zakładanie w parafiach synodalnych zespołów studyjnych. Zwracam się do Was, Drodzy Bracia Kapłani, o życzliwe podejście do problematyki Synodu Plenarnego, tej wspaniałej drogi ożywienia naszego duszpasterstwa, ożywienia apostolstwa ludzi świeckich, poprzez wspólnotowe studium dokumentów Soboru i materiałów synodalnych. Zwracam się do Drogich Braci i Sióstr Świeckich dorosłych, młodzieży, zwłaszcza pracującej i studiującej. Wykorzystajcie sposobny moment dla pogłębienia wiedzy religijnej i wzbogacenia wiary poprzez udział w pracy zespołu synodalnego" . Od 1992 r. pracują zespoły w większości parafii naszej diecezji. Spotykają się raz w miesiącu na modlitwie, rozważaniu Pisma Świętego, podejmowaniu analiz nauki Kościoła i wreszcie podejmują konkretne działania w parafii dla dobra wspólnoty. Każdego roku delegacja diecezji udawała się do Warszawy na Ogólnopolskie Sesje Synodalne, a przedstawiciele wszystkich zespołów synodalnych spotykali się w katedrze rzeszowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Troska o młodych

Ogromnie ważną dziedziną jest troska o młodych. Duszpasterstwo młodzieży było zawsze w diecezji ważną sprawą: wielu młodych jest zaangażowanych w Ruchu Światło-Życie, zdobywając formację w ciągu roku i w czasie rekolekcji wakacyjnych, maturzyści mają swoje rekolekcje oraz wspólny wyjazd na Jasną Górę. Na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę, pod przewodem bp. Edwarda Białogłowskiego, co roku udaje się ok. 3 tys. młodych. Młodzi naszej diecezji spotykają się także co roku w Niedzielę Palmową w katedrze i w kościele Ojców

Franciszkanów w Jaśle. Szczególne jednak znaczenie ma reaktywowanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które jest bardzo atrakcyjną propozycją dla młodych. Dekretem Biskupa Rzeszowskiego z 24 kwietnia 1993 r. powołano KSM Diecezji Rzeszowskiej. Koła KSM bardzo owocnie działają już w kilkudziesięciu parafiach. Co roku spotykają się w rzeszowskiej katedrze w uroczystość patronalną Chrystusa Króla.

Ruchy i stowarzyszenia

Reklama

W diecezji od początku działa bardzo aktywnie Ruch Domowego Kościoła, do którego należy wiele rodzin, zwłaszcza w miastach. W Rzeszowie powstają szybko kolejne wspólnoty Neokatechumenatu, w wielu parafiach diecezji są tworzone grupy Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, bardzo aktywnie działa Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. W miastach diecezji jest tworzone Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, działa Ruch Rodzin Nazaretańskich oraz Fundacja Jana Pawła II "Wzrastanie", Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych. Wszystkie te Ruchy i Stowarzyszenia skupiają wielu wspaniałych ludzi, którzy pragną "przemieniać oblicze tej ziemi".

Rady duszpasterskie

W diecezji od początku pracowały w parafiach rady. W wielu parafiach były to komitety budowlane, które były bardzo aktywne przy budowie kościołów, w wielu zaś rady duszpasterskie, jednak nastawione bardziej na sprawy materialne. W 1995 r. Biskup Rzeszowski zadecydował: "Aby odpowiedzieć na potrzeby wiernych w naszych parafiach, a równocześnie wypełnić obowiązek wynikający z nauczania Soboru Watykańskiego II, a zwłaszcza Ojca Świętego Jana Pawła II w tej kwestii, podejmiemy w czerwcu wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich. Dzięki uczestnictwu w Radzie Duszpasterskiej katolicy świeccy bardziej urzeczywistniają odpowiedzialność za los Kościoła Bożego i gorliwiej wypełniają posłannictwo, wynikające zwłaszcza z sakramentu Chrztu Świętego i Bierzmowania" . W większości parafii powołano nowe Rady Duszpasterskie. Mają one przede wszystkim zająć się sprawami duszpasterskimi i służyć radą i pomocą duszpasterzom w tym, by parafie były prawdziwymi wspólnotami ludzi, zjednoczonych z Bogiem i między sobą.

Duszpasterstwo Rodzin i Studium Rodzinne

Reklama

W diecezji od lat funkcjonuje dobrze rozwinięte Duszpasterstwo Rodzin, prowadzone przez ks. dr. Jana Koca (obecnie ks. lic. Adama Dzióbę) i Helenę Czachor. W ramach Studium Rodzinnego oraz szeregu kursów i szkoleń przygotowano wiele osób, które prowadzą dekanalne poradnie rodzinne, kursy dla narzeczonych i wykłady dla różnych grup. W bieżącym roku na dwuletnim Studium Rodzinnym naukę podejmuje ponad 130 osób. Szczególnie ważnym zadaniem odpowiedzialnych za sprawy rodzinne w diecezji jest w obecnym czasie troska o wychowanie prorodzinne w szkole.

Od 2001 roku funkcjonuje w diecezji Dom Samotnej Matki prowadzony przez Siostry Sercanki.

Akcja Katolicka

Ostatnie lata niosą szereg wyzwań, na które trzeba odpowiedzieć wielką aktywnością ludzi wierzących. Stąd tak wielkie nadzieje w reaktywowanej Akcji Katolickiej. 2 czerwca 1995 r., w kolejną rocznicę pobytu Ojca Świętego w Rzeszowie, Biskup Rzeszowski powołał do istnienia Akcję Katolicką Diecezji Rzeszowskiej: "W oparciu o naukę Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza Konstytucji Duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym, a w trosce o nową ewangelizację i rozwój apostolstwa ludzi świeckich - dorosłych, młodzieży i dzieci - powołujemy Akcję Katolicką Diecezji Rzeszowskiej, «by odnowić wszystko w Chrystusie» . Akcja Katolicka w swojej działalności kierować się będzie nauką Kościoła i zatwierdzonym statutem". Asystentem kościelnym został mianowany ks. kan. Stanisław Potera, proboszcz parafii św. Michała w Rzeszowie. Wspiera go ks. Krzysztof Gołąbek.

Współpraca w dziedzinie kultury

Reklama

W diecezji współpraca duchownych ze świeckimi przejawia się także w organizowaniu szeregu spotkań, które promują kulturę chrześcijańską. W Rzeszowie organizowane są od wielu lat Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, Wieczory Muzyki Organowej w rzeszowskiej katedrze, Wieczory Bernardyńskie u Ojców Bernardynów, koncerty chórów i muzyki organowej w rzeszowskiej farze, przeglądy chórów w katedrze i w parafii św. Judy Tadeusza. W ostatnim czasie doszły jeszcze koncerty organowe w Boguchwale. Ta promocja kultury chrześcijańskiej jest ogromnie potrzebna w dzisiejszych czasach.

Współpraca z nauczycielami

Księża Biskupi dostrzegają rolę nauczycieli w formowaniu młodego pokolenia. Stąd istnieje potrzeba współpracy wszystkich w tej ważnej sprawie. Od początku istnienia diecezji są organizowane uroczyste inauguracje roku akademickiego uczelni Rzeszowa w rzeszowskiej katedrze. Gromadzą się studenci wszystkich uczelni oraz nauczyciele akademiccy, aby modlić się o mądrość i spotkać się razem, by tworzyć wspólnotę. W czasie wizytacji kanonicznych, które objęły w ciągu 5 lat całą diecezję, Księża Biskupi systematycznie spotykają się w szkołach z dziećmi i nauczycielami. Spotkania te są dobrą okazją do uświadomienia potrzeby wspólnej troski Kościoła i szkoły o właściwe wychowanie młodego pokolenia. W diecezji aktywnie działają również: Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Duszpasterstwo Nauczycieli oraz Polskie Towarzystwo Nauczycieli, które organizują szereg spotkań z nauczycielami.

Pierwszy Synod Diecezji Rzeszowskiej

W marcu 2001 r. biskup rzeszowski Kazimierz Górny uroczyście zainaugurował Pierwszy Synod Diecezji Rzeszowskiej. Podejmuje on we współpracy z kapłanami i świeckimi istotne sprawy związane z życiem diecezji. W nawiązaniu do Polskiego Synodu Plenarnego oraz zaleceń Ojca Świętego Jana Pawła II, Synod ma się przyczynić do ożywienia naszej wiary i współpracy wszystkich dla dobra Kościoła Chrystusowego.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Mewa na dachu Kaplicy Sykstyńskiej "królową" mediów społecznościowych

2025-05-07 22:16

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mewa siedząca długo na dachu Kaplicy Sykstyńskiej koło komina stała się w środę "królową" mediów społecznościowych. Obraz komina wraz z czuwającym przy nim pokaźnej wielkości ptakiem transmitowały przez ponad trzy godziny media na całym świecie dzięki zainstalowanej tam watykańskiej kamerze.

W mediach społecznościowych po pierwszym dniu konklawe i głosowaniu, zakończonym brakiem wyboru papieża, pojawiło się bardzo dużo komentarzy, których bohaterką jest właśnie rzymska mewa. Czasem dosiadała się do niej także druga.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Po raz pierwszy biały dym zwiastował wybór papieża 3 września 1914 roku, gdy wybrano kardynała Giacomo della Chiesa, który przybrał imię Benedykta XV. Wcześniej wybór papieża oznaczał… brak dymu, bowiem karty ze skutecznego głosowania archiwizowano. Dłuższa jest historia czarnego dymu. We wcześniejszych wiekach, niezależnie od tego czy konklawe odbywało się w Watykanie, czy na rzymskim Kwirynale (gdy istniało Państwo Kościelne) czerń z komina była znakiem, że wakat na Stolicy Apostolskiej trwał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję