Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biłgorajscy seniorzy w „Balladynie”

Biłgorajscy seniorzy zaprosili mieszkańców miasta na Seniorską Noc Kultury połączoną z Narodowym Czytaniem „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Wydarzenie odbyło się w sobotnie popołudnie (05.09) przy fontannie w Parku Solidarności.

Joanna Ferens

Alina i Balladyna

Alina i Balladyna

To dla nas okazja do rozwoju i możliwość zrobienia czegoś dobrego dla całej naszej społeczności – wyjaśniała prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biłgoraju, Halina Wlaź: – Narodowe Czytanie to wyjątkowa akcja i ma ona ogromny sens, głównie ze względu na to, że przypominamy sobie lektury z naszej młodości, bo przecież wszyscy „Balladynę” w szkole omawialiśmy. Jest to również bardzo potrzebne dla rozwoju talentów artystycznych, które w nas drzemią niezależnie od wieku. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wpisują się w to Narodowe Czytanie, a przy okazji jest to sposób krzewienia tej kultury wśród mieszkańców naszego miasta. To jest niezwykły czas, ponieważ ludzie mają się okazję spotkać, szczególnie teraz w tym trudnym czasie epidemii, a przy okazji możemy zrobić coś dobrego dla własnego rozwoju, a także dla całej społeczności. Takie wydarzenia mają sens, a co za tym idzie, wszyscy mamy doskonałą zabawę – zaznaczała.

W widowisku słowno-muzycznym zaprezentowały się zespoły uniwersyteckie takie jak Zespół Artystyczny „Retrospekcje” i Zespół Teatralny „Inspiracje”, którego kierownikiem jest Danuta Idzik. W rozmowie podkreślała ona, że „Balladyna” to klasyka, którą Polacy powinni znać: – Takie utwory jak „Balladyna” znane są przede wszystkim z listy lektur szkolnych, ale nie wolno nam zapominać, że to klasyka literatury polskiej, napisana przez naszego narodowego wieszcza. Ta literatura pokazuje nam tragiczne losy dawnej Polski, a jednocześnie jej piękno. Wielobarwne stroje, wyjątkowe obyczaje i przepiękny język to cały urok tych utworów. To trzeba przekazywać dalej, wciąż przypominać, nie tylko żyć współczesnością, ale delektować się tą naszą niezwykłą i przepiękną literaturą klasyczną. My postanowiliśmy „Balladynę” przeczytać, ale w nietypowy sposób, gdyż włączyli się w to wszyscy członkowie zespołu, przebraliśmy się za poszczególne postacie, każdy z nas włożył w to mnóstwo pracy i serca, aby pokazać wielkość takich utworów, jak właśnie „Balladyna”.

Reklama

Z kolei Maria Różańska tłumaczyła, jakie cele przyświecały organizatorom wydarzenia: – Nasze wydarzenie ma przede wszystkim na celu powrót do literatury, której dawno temu uczyliśmy się w szkole. Chcemy przybliżyć ją biłgorajskiej społeczności, żeby każdy, kto zechce nas posłuchać, przypomniał sobie „Balladynę” i na nowo się nią zachwycił. Chcemy też to nasze dziedzictwo narodowe przybliżyć młodzieży, gdyż to oni poniosą to dalej w świat – powiedziała.

– Słowacki, Mickiewicz, Norwid, Krasiński to nazwiska, które zna każdy Polak. To nasi wieszcze narodowi, którzy tworzyli w czasach zaborów. Oni przepowiadali, że kiedyś Polska powstanie. Byli oni bardzo ważni dla naszego narodu już wtedy, a dzisiaj czytając ich sztuki to przybliżamy tamte czasy i oddajemy hołd bohaterom tamtych lat. Juliusz Słowacki w „Balladynie” mimo, że pokazuje treści z czasów mitycznych jeszcze przed powstaniem państwa polskiego, to nawiązuje do tragicznej sytuacji Polski z I połowy wieku XIX. Dla mnie utwory romantyczne takie jak „Balladyna”, „Kordian”, „Nie-Boska komedia” czy „Dziady” są to dzieła, które jednoczą nasz naród, a po ich przeczytaniu mamy świadomość, że ci wieszcze narodowi mieli wielki wpływ na społeczeństwo – podkreślał w rozmowie Ryszard Korniak.

Biłgorajscy seniorzy, przebrani za poszczególne postaci z „Balladyny”, zaprezentowali zgromadzonej publiczności wybrane sceny z dramatu Słowackiego. Ponadto z koncertem wystąpił również Artystyczny ‘Retrospekcje” śpiewając m.in. wybrane pieśni Franciszka Karpińskiego.

2020-09-12 18:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Irak: trzydniowy post Niniwy, chrześcijanie szturmują niebo

2021-01-25 14:55

[ TEMATY ]

Irak

Franciszek w Iraku

fietzfotos/pixabay.com

Chrześcijanie w Iraku szturmują niebo, prosząc, by zakończyła się pandemia i mogła dojść do skutku podróż apostolska papieża Franciszka.

Patriarcha Kościoła chaldejskiego zainicjował dziś trzydniowy post pod hasłem „Zmartwychwstanie Niniwy”. Nawiązuje on do nawrócenia i postu mieszkańców starożytnej Niniwy pod wpływem przepowiadania proroka Jonasza oraz historycznego wydarzenia z VIII w. kiedy to trzydniowy post chrześcijan uwolnił Mezopotamię od epidemii dżumy.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: Joe Biden staje na czele najbardziej subtelnie-brutalnej kampanii dechrystianizacji kultury

2021-01-26 14:51

Monika Książek/Niedziela

Nie mogę popierać polityka proaborcyjnego, ponieważ buduje on mieszkania socjalne, gdybym ze względu na dobro względne musiał zaakceptować zło absolutne - stwierdził w wywiadzie dla Petry Lorleberg z portalu kath.net kard. Gerhard Ludwig Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary po raz kolejny podkreślił bezzasadność uprzedzeń, jakie żywione są w wielu krajach Zachodu wobec Polski, w tym w kręgach kościelnych. Jednocześnie odnosząc się do sytuacji w Stanach Zjednoczonych, po objęciu władzy przez deklarującego się jako katolik, Joe Bidena zaznaczył, że kraj ten ze swoją skoncentrowaną władzą polityczną, medialną i ekonomiczną, staje na czele najbardziej subtelnie-brutalnej kampanii dechrystianizacji kultury zachodniej od 100 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję