Reklama

Niedziela Kielecka

Konferencja o męczeństwie polskiej wsi

[ TEMATY ]

konferencja

Bożena Sztajner/Niedziela

10 września odbędzie się konferencja historyczna pt. "Wieś polska podczas II wojny światowej - Straty osobowe", w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach (ul. Warszawska 5).

To już trzecia edycja wydarzenia organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Konferencja jest elementem projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich - symbol bestialstwa niemieckich pacyfikacji na narodzie polskim”. Po raz pierwszy pasjonaci historii będą mogli uczestniczyć w konferencji także online, będzie ona bowiem dostępna w formie "live streaming" na kanałach społecznościowych Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach (Facebook oraz You Tube).

Konferencji będzie towarzyszyć prezentacja wystawy "Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939–1940" autorstwa dr Katarzyny Jedynak, w opracowaniu graficznym Grzegorza Chorążka.

Program konferencji:

Podziel się cytatem

Reklama

- ks. dr Tomasz Gocel (Archiwum Diecezjalne w Kielcach) – Represje niemieckie wobec kleru wiejskiego w diecezji kieleckiej 1939–1945

- dr Karolina Trzeskowska-Kubasik (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie) – Straty osobowe w powiecie buskim podczas okupacji niemieckiej

- Ewa Kołomańska (Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie) – Kielecczyzna 1945 – straty osobowe i materialne. Bilans ogólny

Reklama

- dr Tomasz Domański (Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach) – Straty osobowe ludności wiejskiej w Kreis Kielce – próba charakterystyki

- dr Maciej Korkuć (Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie) – Mieszkańcy wsi wobec segregacji rasowej i terroru niemieckiego – wybrane przykłady

- dr hab. Edyta Majcher-Ociesa (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) - Wizerunek społeczności wiejskiej w świetle wykazu repatriantów z Zachodu, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz byłych policjantów „granatowych” w powiecie kieleckim z 1950 r.

2020-09-07 20:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie dla genderowej Konwencji Stambulskiej - konferencja on-line

Dzisiaj o godz. 12:00 rozpocznie się konferencja międzynarodowej koalicji w obronie rodziny - Nie dla genderowej Konwencji Stambulskiej. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele organizacji prorodzinnych z wielu krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję