Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nowy rok szkolny

Po kilku miesiącach nauki zdalnej i wakacjach uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny. W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju kolejny etap nauki uczniowie, rodzice i nauczyciele rozpoczęli modlitwą.

2020-09-06 11:32

Joanna Ferens

Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego w Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Już na początku Eucharystii ks. dziekan Witold Batycki modlił się o Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla wszystkich uczniów: – Rozpoczynamy dzisiaj nowy rok szkolny. Przekraczamy pewien próg, próg nadziei i wydarzeń, które nas czekają. Zdobywania wiedzy, pokonywania wielu słabości ciała i ducha, aby mimo tych trudnych czasów wciąż się rozwijać. Dlatego tym bardziej chcemy prosić o to Boże błogosławieństwo, aby ten próg był przekroczony z Panem Bogiem. Bardzo serdecznie witam wszystkich tutaj zgromadzonych, przedstawicieli szkół, dyrekcję, wszystkich uczniów, zarówno tych najmłodszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją edukację, jak i tych najstarszych, którzy w tym roku będą zdawać egzamin maturalny. Potrzeba nam szczególnie mocy Bożej i Bożego błogosławieństwa, na początku tej podróży, którą dziś rozpoczynamy. Jest nią nowy rok szkolny, nauka, wiedza, która na nas czeka, nowe znajomości i doświadczenia. Otwórzmy nasze serca na przyjęcie tych darów i już dzisiaj podejmijmy dobre postanowienia, aby jak najlepiej i jak najowocniej przeżyć nowy rok szkolny – podkreślał.

Reklama

W kazaniu ks. Łukasz Duda w szczególny sposób zwrócił uwagę na nauczanie św. Jana Pawła II, patrona Katolickiego Liceum: – Wymagajcie od siebie, choć inni od was nie wymagali. To słowa naszego Patrona i są one niezwykle ważne. Inaczej nie można zdobyć wiedzy i umiejętności, które pozwolą w dorosłym życiu dobrze i pięknie żyć, które pomogą w przyszłości znaleźć pracę, założyć rodzinę. Te wymagania są konieczne. Wymagajcie od siebie, choć inni od was nie wymagali – zobaczcie, że te słowa nie straciły nic ze swej aktualności. Szczególnie może w tym czasie naznaczonym epidemią trzeba nam sobie o nich przypominać. Chciejmy ten czas budować tylko na dobrych słowach, które pomogą zarówno nauczycielom, jak i uczniom – mówił.

O potrzebie kształtowania charakterów i umysłów mówił podczas inauguracji roku szkolnego starosta biłgorajski Andrzej Szarlip: Szkoła daje wiedzę, przysposabia do zawodu i dorosłego życia. Jest czasem wzrastania, poszerzania horyzontów, szukania odpowiedzi na pytania i pomocą w wyborze drogi życiowej. To czas zdobywania nowych umiejętności i poszerzania wiedzy. Ale to także czas wykuwania charakterów, hartowania ducha, wychowywania. Zacznijcie więc już od pierwszego dzwonka tego roku, prace systematyczną, rzetelną, pełną poświęceń i wytrwałą. By po kolejnych tygodniach być ludźmi mądrzejszymi, by praca nauczycieli i troska rodziców nie poszły na marne. Korzystajcie z zajęć teoretycznych i praktycznych, z konkursów, zawodów sportowych, zajęć dodatkowych. Wszystko po to, by ten czas wykorzystać jak najlepiej. To zaprocentuje na maturze, na egzaminach zawodowych, ale przede wszystkim w dorosłym życiu czy to na studiach czy w podjętej pracy – podkreślał.

Ze względu na pandemię koronawirusa w szkołach nie odbyły się tradycyjne apele rozpoczynające rok szkolny lub miały one okrojony przebieg. Uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami, gdzie zapoznali się szczególnie z procedurami sanitarnymi, które będą obowiązywać w szkołach już od jutra.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jadwiga Wiśniewska: Należy wzmocnić politykę prorodzinną w UE

2020-09-23 14:59

[ TEMATY ]

polityka

komentarz

Biuro Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej

Podczas posiedzenia Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska przedstawiła projekt opinii odnoszący się do komunikatu Komisji Europejskiej -  Silna Europa socjalna na rzecz sprawiedliwej transformacji.

Kobiety nadal mierzą się z niższym poziomem zatrudnienia. Ich kariery zawodowe są krótsze i bardziej rozdrobnione, co nierzadko jest spowodowane obowiązkami opiekuńczymi nad dziećmi, członkami rodziny i starszymi rodzicami. Ich dochody i emerytury są niższe. Wyraziłam wsparcie dla wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych-  promowania równych szans, równych wynagrodzeń za tę samą pracę, uczciwych warunków pracy i trwałej ochrony socjalnej – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

Jak dodała, kluczową kwestią również jest znaczenie edukacji i umiejętności cyfrowych w dostosowaniu do cyfrowej transformacji Europy.

Kobiety są niedostatecznie reprezentowane na rynku pracy, szczególnie w przypadku zawodów cyfrowych. Stanowią niecałe 20 % wśród specjalistów w dziedzinie ICT (technologii informacyjno-komunikacyjnych), dlatego musimy położyć większy nacisk na zapewnienie wysokiego poziomu edukacji cyfrowej – zaznaczyła eurodeputowana PiS.

Jadwiga Wiśniewska w przygotowanym dokumencie podkreśla wpływu pandemii na kobiety, które dominują na rynku pracy w sektorze zdrowia i opieki, są częściej zatrudnianie w niepełnym wymiarze godzin, na czas określony i w niepewnych warunkach, co  może spowodować wzrost ubóstwa i wykluczenia społecznego, które niestety dotyka szczególnie młode kobiety, samotne matki ich dzieci.

W tym kontekście należy uwypuklić rolę kształtowania polityk prorodzinnych w pandemii, takich jak przystępna i niedroga opieka nad dziećmi, telepraca i elastyczne warunki pracy – uważa autorka opinii.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś/ Wiasna: co najmniej 259 zatrzymanych w czasie środowych protestów

2020-09-24 09:26

[ TEMATY ]

Białoruś

Aleksandr Łukaszenka

PAP/EPA/STR

Co najmniej 259 osób zatrzymano w środę w czasie protestów na Białorusi - informuje centrum praw człowieka Wiasna. Lista nie jest pełna. Białorusini protestowali przeciwko niezapowiedzianemu i potajemnemu zaprzysiężeniu Alaksandra Łukaszenki na prezydenta.

Środowe protesty były rozpędzane brutalnie i z użyciem siły.

Milicja potwierdziła jedynie użycie armatek wodnych. Z nagrań i relacji świadków wynika jednak, że stosowano także gaz łzawiący i granaty hukowe.

Świadkowie mówili też o tym, że w kilku miejscach Mińska słychać były wystrzały. Internetowa Nasza Niwa opublikowała zdjęcie czytelnika, na którym widać łuski od gumowych kul, które miały być znalezione w okolicach metra Puszkińska.

Na liście Wiasny jest informacja o zatrzymanych nie tylko w Mińsku, ale także w Grodnie, Homlu, Mohylewie, Połocku, Borysowie, Baranowiczach, Postawach.

W czasie zatrzymań w Mińsku co najmniej kilka osób odniosło obrażenia. Na liście Wiasny jest informacja o jednej osobie z obrażeniami twarzy i jednej osobie zabranej przez karetkę. Na zdjęciach ze stolicy widać inne osoby, które ucierpiały, np. mężczyznę i kobietę, którym opatrywano rany głowy.

Wiadomo również – z relacji mediów - o zatrzymaniach w Brześciu.

W czasie protestów późnym wieczorem kierowcy i demonstranci blokowali ulice, w niektórych miejscach doszło do bójek z milicją i funkcjonariuszami wojsk wewnętrznych. Na nagraniach widać, że zatrzymywali oni samochody, wybijali w nich szyby.

Media szacują, że na ulice wyszło w stolicy kilka tysięcy ludzi. W środę Alaksandr Łukaszenka objął urząd prezydenta. Ceremonia inauguracji odbyła się bez zapowiedzi i w tajemnicy. Media państwowe poinformowały o niej po fakcie. Na uroczystość nie zaproszono przywódców innych państw ani korpusu dyplomatycznego. W telewizji państwowej nie pokazano transmisji na żywo.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję