Reklama

Jasna Góra

Na Jasnej Górze rozpoczęła się suma dożynkowa z udziałem prezydenta

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na Jasnej Górze w niedzielę przed południem rozpoczęła się uroczysta suma z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych, będąca głównym punktem tegorocznych Jasnogórskich Dożynek.

Sumie przewodniczy metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, który wygłosi też homilię.

W powitaniu zebranych przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski powiedział m.in., że "etos polskiego rolnika, zakorzeniony w ewangelicznej prawdzie o umieraniu, które staje się zaczynem nowego życia, przypomina o tym, co stanowi fundament chrześcijańskiej i narodowej wspólnoty".

Reklama

"Żyjemy dla Boga i dla bliźnich. Nasze życie ma sens wyłącznie wtedy, kiedy jest służbą miłości. (...) Stajemy więc dzisiaj przed obliczem naszej matki i królowej, aby z rzeszą polskich rolników dziękować dobremu Bogu, że także w tym roku pobłogosławił ich pracę i trud" - mówił przeor.

Podziel się cytatem

"Dziękujemy wam, drodzy rolnicy, za wasz ogromny wysiłek i poświęcenie; za to, że nie zniechęcacie się, choć musicie pokonywać wiele przeszkód, aby nikomu w naszej ojczyźnie nie zabrakło chleba powszedniego" - dodał o. Pacholski.

Na zakończenie uroczystości przewidziane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, któremu na Jasnej Górze towarzyszą m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, a także minister środowiska Michał Woś.

Reklama

Jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium. Podczas mszy błogosławione są wieńce żniwne, przynoszone przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników. Co roku w uroczystościach uczestniczyło dotąd kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

W tym roku – wobec ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa – na jasnogórskich błoniach zebrało się ponad tysiąc wiernych, rozproszonych na obszernym placu. Tegoroczne Jasnogórskie Dożynki oraz uroczystości Pielgrzymki Rolników rozpoczęły się w sobotę wieczorem; rozważania wieczornego Apelu Jasnogórskiego wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Dożynki na Jasnej Górze organizowane są od 38 lat. Jak zapowiedzieli gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, w tym roku obchody Ogólnopolskiego Święta Dziękczynienia Bogu za plony wpisują się w stulecie urodzin św. Jana Pawła II i 100. rocznicę Cudu nad Wisłą - zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

W Częstochowie trwa od soboty towarzysząca dożynkom 29. Krajowa Wystawa Rolnicza. Zorganizowano ją wyjątkowo na terenie Klasztoru Jasnogórskiego - stoiska ulokowano na terenie parkingów jasnogórskich, a nie, jak w poprzednich latach, w centrum miasta, w Alejach Najświętszej Maryi Panny. (PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ robs/

2020-09-06 11:21

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za dary nieba

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2014, str. 1, 3

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Robert Gołębiowski

Trwając w dziękczynieniu Bożej Opatrzności za dar św. Jana Pawła II – Papieża Rodziny oraz prosząc o obfite owoce jwwego kanonizacji, mamy w pamięci wzór człowieka rozmodlonego, zatroskanego o ludzi, ziemię, pracę i rodzinę. Św. Jan Paweł II przez 27 lat pontyfikatu dawał wielkie świadectwo nadziei, służby i cierpienia, podkreślając jednocześnie znaczenie rolnictwa i ziemi, w której widział podobieństwo do matki – żywicielki: «Ziemia – warsztat pracy rolnika – ziemia, która rodzi i karmi, staje się jakimś podobieństwem matki: matka – ziemia» (Łomża, 4 VI 1999.)”. W takich słowach zapraszał abp Andrzej Dzięga do wzięcia udziału w dożynkach, które odbyły się w niedzielę 24 sierpnia w Pyrzycach.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję