Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dziękczynienie za dar chleba

Gmina Biłgoraj podziękowała Panu Bogu za tegoroczne plony. Gminne uroczystości dożynkowe odbyły się w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym. Ze względu na pandemię miały one w tym roku charakter wyłącznie kościelny.

2020-09-06 11:14

Joanna Ferens

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Dożynki rozpoczęły się od powitania gości przez gospodarza Gminy, wójta Wiesława Różyńskiego, następnie została odprawiona msza św. dziękczynna, której przewodniczył proboszcz parafii w Korytkowie Dużym, ks. Krzysztof Gajewski. Słowo Boże wygłosił ks. Zbigniew Rzeźnik, który szczególną uwagę zwrócił na szacunek dla chleba: – Można powiedzieć, że dzisiejsza uroczystość jest świętem chleba. Pan Bóg w raju nakazał pierwszym rodzicom, aby czynili sobie ziemię poddaną i człowiek posłuszny woli Boga wciąż to czyni. Wiąże się to jednak z wielkim trudem. Aby cokolwiek wyrosło trzeba włożyć w to mnóstwo pracy. Ziemia przesiąknięta jest potem rolnika, a chleb, który przynosimy dziś do świątyni jest owocem jego ciężkiej pracy. Rolnik spotyka się z naturą, a ona często jest mu przeciwna. I my wszyscy rozumiemy ten trud, gdyż chleb jest wielką wartością. Dzięki Bogu żyjemy w kraju, w którym nie brakuje chleba. Chleb to życie, daje siłę i energię. Musimy chleb szanować, a nigdy nam go nie zabraknie – mówił.

Dożynki to piękna i wyjątkowa tradycja – podkreślała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak: – Tradycje dożynkowe to jedne z najpiękniejszych tradycji wsi polskiej. Jest to moment, kiedy idziemy do kościoła podziękować Panu Bogu za błogosławieństwo w rolniczym trudzie. Cieszymy się, że udaje nam się tę tradycję kultywować i jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim rolnikom, że dbają o to, aby nikomu z nas nie zabrakło chleba – zaznaczyła.

Reklama

Starostami tegorocznych dożynek byli Franciszek i Renata Socha z Korytkowa Dużego, którzy w rozmowie podkreślali, jak ważne jest dziękczynienie Panu Bogu za zbiory: – Chcemy dziś podziękować Panu Bogu i wszystkim rolnikom za trud, za pracę szczególnie w tym okresie, kiedy mamy tyle przeciwności. Przynosimy dzisiaj chleb, który jest symbolem tej ciężkiej pracy i chcemy się nim podzielić ze wszystkimi mieszkańcami Gminy Biłgoraj. Nie wyobrażamy sobie nie podziękować Bogu za pogodę i chleb, którym znów nas obdarzył – powiedzieli.

Dożynki to święto miłości i chleba – zaznaczał w rozmowie proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Soli, ks. Krzysztof Jankowski: – Dożynki w dziejach Kościoła zawsze były taką częścią integralną z rolnikami, kiedy to przychodzili oni do świątyni, z chlebem i wieńcami, aby podziękować Panu Bogu za zbiory. Ten czas, kiedy rolnik przychodzi, aby podziękować Panu Bogu jest czasem takiego głębokiego, wewnętrznego przekonania, że to Pan Bóg rządzi i kieruje losem każdego rolnika i całej ziemi. To dziękczynienie zawsze było wyrażone wzorem naszych ojców miłością do ziemi ojczystej, dlatego czas dożynek to czas dzielenia się chlebem i przede wszystkim miłością – zaznaczał.

Wójt Różyński dziękował wszystkim rolnikom za ich trud włożony w pracę na roli: – Chciałbym wyrazić wielki hołd i podziękowanie wszystkim rolnikom za ich trud w tworzeniu tego dobra, jakim jest chleb. Dziękuję za misternie wykonane dożynkowych wieńców, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie wiary i nadziei na przyszłe plony. Dziękuję za okazałe bochny chleba upieczone z nowej mąki, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości, aby cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić. Życzę wam drodzy rolnicy i wszystkim państwu, aby nigdy nie zabrakło na waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy – podkreślał.

Reklama

Podczas Eucharystii zostały także uroczyście poświęcone wieńce dożynkowe przywiezione przez jedenaście delegacji z terenu Gminy Biłgoraj. Mieszkańcy gminy ofiarowali również w darze chleb wypieczony z tegorocznej mąki.

Po mszy św. na placu przed kościołem chleb został sprawiedliwie podzielony pomiędzy uczestnikami uroczystości. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym zwyciężyła delegacja z Dereźni, drugie miejsce zajęła delegacja z Korytkowa Dużego, zaś trzecie przypadło delegacji z Korytkowa Małego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież pobłogosławił dzwon z Polski – symbol prawa do życia nienarodzonych dzieci

2020-09-23 19:31

[ TEMATY ]

Franciszek

dzwon

Włodzimierz Rędzioch

Głos Nienarodzonych – to nazwa dzwonu, ufundowanego przez podkarpacką fundację Życiu Tak, który pobłogosławił papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego. Ważący blisko tonę symbol, będzie odtąd towarzyszył wydarzeniom promującym niezbywalne prawo do życia każdego poczętego dziecka.

- Kiedy na początku roku przeczytałem, że rocznie 42 mln dzieci na świecie zostaje zabitych wskutek aborcji, przyszedł czas refleksji: co możemy zrobić w ramach fundacji, powołanej do upominania się o prawo do życia dla wszystkich dzieci poczętych. Tak powstał pomysł odlania dzwonu, który udało się zrealizować dzięki pomocy ludzi dobrej woli – mówi w rozmowie z KAI Bogdan Romaniuk, wiceprezes Fundacji Życiu Tak i zarazem pomysłodawca dzwonu „Głos Nienarodzonych” – Dzwon ze swej natury ma budzić, pobudzać. Historycznie był uruchamiany także w trakcie nieszczęść i zagrożeń. Poprzez nasz dzwon chcemy przemawiać do sumień Polaków, a także osób na całym świecie.

Dzwon „Głos Nienarodzonych”, odlany w znanej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, pobłogosławił papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej. Waży blisko tonę, a jego zdobienia posiadają głęboką symbolikę, która sama w sobie wyjaśnia podstawy niezbywalnego prawa do życia każdego poczętego dziecka.

- Na kolejnych płaszczyznach tego dzwonu widnieje następujące przesłanie. Najpierw postaci dwóch cherubinów, którzy strzegą poczętego dziecka, widocznego na zdjęciu USG i słowa proroka Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki znałem cię i poświęciłem cię”. To przypomina, że każde życie powstaje w łączności z Bogiem. Na następnej płaszczyźnie są dwie tablice kamienne, symbolizujące Dekalog. Na jednej wyryte jest piąte przykazanie „Nie zabijaj”, a na drugiej słowa Chrystusa „Nie sądźcie, że przyszedłem zmienić prawo”. W ten sposób chcemy przypomnieć światu, że prawo do życia jest niezbywalne dla każdego człowieka poczętego. Na kolejnej płaszczyźnie znajdują się natomiast słowa bł. ks. Popiełuszki, że życie dziecka zaczyna się pod sercem matki – proste i mówiące o wszystkim – wyjaśnia pomysłodawca dzwonu. Jak dodaje, papież Franciszek, podczas krótkiego spotkania, potwierdził, że słyszał o tej inicjatywie i jej błogosławi.

Dzwon będzie stacjonował w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, miejscu wybranym przez fundację wspólnie z ordynariuszem rzeszowskim bp. Janem Wątrobą – Parafia jest nieprzypadkowa. Oddajemy ten dzwon pod opiekę wszystkich świętych. I stamtąd będzie wyruszał na marsze dla życia, na które zostanie zaproszony. Już teraz mamy zaproszenie do Warszawy na 24 marca 2021 r., kiedy obchodzony jest Dzień Świętości Życia – dodaje Romaniuk – Ważne jest też to, że podczas tych uroczystości nie każdy będzie mógł w niego uderzyć. Jedynie osoby pełnoletnie, które wypełnią deklarację, że będą bronić życia od poczęcia. Będzie to symbol powziętego zobowiązania.

Fundacja Życiu Tak im. Niepokalanego Poczęcia NMP została założona trzy lata temu przez prof. Bogdana Chazana, Bogdana Romaniuka i Jacka Kotulę. Jej celem jest upominanie się o niezbywalne prawo do życia wszystkich poczętych dzieci. Więcej informacji na temat działalności fundacji można znaleźć na stronie zyciutak.com

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kapłanów diecezji kaliskiej: pełnij swoją misję na sposób Jezusowy

2020-09-24 09:48

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

abp Grzegprz Ryś

twitter.com/ArchLodz

- Modlitwa wzmocniona postem to najmocniejsze narzędzie, jakie ma Jezusowy uczeń - mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. kończącej rekolekcje dla kapłanów diecezji kaliskiej w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii celebrans kontynuował rozważanie Listu św. Pawła do Tytusa. Zaznaczył, że 2/3 tego listu dotyczą zdrowej nauki. – Z listu dowiadujemy się jaki ma być włodarz Boży. Potrzebna jest taka nauka, która sprawia, że przyciągasz ludzi do siebie. Przyciągasz ludzi nauką zdrową, ale ważne jest, abyś miał umiejętność przekonywania tych, którzy mówią przeciw tej nauce – powiedział administrator apostolski diecezji kaliskiej.

Wskazywał, że zdrowa nauka jest nauką zbawczą. - Zdrową naukę przekazuje się zdrowym słowem. Zdrowa wiara jest owocem zdrowej nauki. Zdrowa nauka niesie zbawienie – podkreślał kaznodzieja.

Cytując słowa św. Pawła z Listu do Rzymian „Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra” stwierdził, że człowiek, który kocha Boga czyni dobro.

Zaznaczył, że sumienie to wspólne rozpoznawanie dobra i zła z Jezusem. - Chcesz wiedzieć czy to jest dobre czy złe, to spytaj co Jezus nam na ten temat mówi, bo my nie tworzymy norm, tylko je razem odkrywamy w spotkaniu z Nim – mówił metropolita łódzki.

Odwołując się do Ewangelii św. Łukasza akcentował, że Jezus posyłając uczniów wyposażył ich „w moc i władzę nad wszystkim demonami i dla leczenia chorób”. - Modlitwa wzmocniona postem to najmocniejsze narzędzie, jakie ma Jezusowy uczeń. Jak jesteś posłany w tej misji to rób ją na sposób Jezusowy. Każde rekolekcje są jakimś początkiem. Jest nowe otwarcie, od nowa Jezus mówi idźcie i weźcie to co wam daję do tej misji i nie bierzcie tego co się wam kompletnie nie przyda – przekonywał abp Ryś.

W ramach jałmużny kapłani ofiarowali datki, które zostaną przeznaczone na konkretny cel w diecezji kaliskiej.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa abp Grzegorz Ryś dziękował księżom za tak liczny udział w rekolekcjach. – Chcę wam służyć tak jak umiem. Kiedy zgodziłem się na to, żeby być administratorem diecezji to pierwsza myśl, jaka się zrodziła to, żebyśmy przeżyli razem rekolekcje. Nie zdążę was poznać, nie zdążę poznać, gdzie kto pracuje, z niektórymi uda się zamienić słowo, z niektórymi pewnie już nie, ale mam takie przekonanie, że to co mogliśmy razem przeżyć przed Panem Jezusem, przed Bogiem Ojcem w Duchu Świętym jest tysiąc razy ważniejsze niż tamte ludzkie środki i sposoby bycia razem. To co mogłem wam dać to wam dałem, a bardzo wam dziękuję za taką obecność – powiedział administrator apostolski diecezji kaliskiej.

Przez trzy dni abp Grzegorz Ryś w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu głosił rekolekcje dla duchowieństwa diecezji kaliskiej pochylając się nad Listem św. Pawła do Tytusa. W drugim dniu rekolekcji kapłani uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym połączonym z konferencją oraz adoracją Najświętszego Sakramentu. Rekolekcje zakończyła wspólna Eucharystia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję