Reklama

Niedziela Częstochowska

Tajemnica przejścia

– W południe na Golgocie dokonała się ostatnia droga Jezusa. Dlatego w tę tajemnicę w tej godzinie chcemy wpisać życie, posługę i świadectwo ks. prał Stanisława. Niech ta Eucharystia będzie wyznaniem naszej wiary i dziękczynieniem na jego człowieczeństwo, za jego kapłaństwo, które było oddaniem siebie całkowicie Chrystusowi, dziękczynieniem za tajemnicę Kościoła, wspólnotę zjednoczoną z Bogiem i między sobą. Jesteśmy dzisiaj razem, by uwielbiać Boga w stacji przejścia z życia do życia – mówił abp Wacław Depo podczas Mszy św. pogrzebowej 5 września w kościele św. Wojciecha w Częstochowie, dziękując za życie i posługę ks. prał. Stanisława Iłczyka, proboszcza tej parafii.

Modlitwa i dziękczynienie zgromadziły licznie kapłanów, rodzinę Zmarłego, osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń, organizacji, szkół, rzemiosła oraz wiernych także w rodzinnej parafii. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, który również wygłosił homilię; wśród koncelebransów byli m.in. bp Jan Wątroba i abp senior Stanisław Nowak. Kaznodzieja podkreślił, że życie ks. prał. Stanisława było darem w służbie Bogu i ludziom, także jego więź z Maryją. – Wiara jest spotkaniem z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Dlatego za uczniami z Emaus chcemy zawołać: Zostań z nami, Panie, aby nasze życie miało sens, aby nasze przemijanie miało sens. Zostań z nami i wlej jeszcze raz nadzieję – w nawiązaniu do Ewangelii mówił abp Wacław i wyjaśnił, że Chrystus towarzyszy nam przez swoje Słowo i sakrament Eucharystii. Przypomniał słowa Psalmu 23, który jest drogi wszystkim kapłanom: „Pan jest moim pasterzem. Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. Abp Depo duchowo pochylił nad życiem Księdza Prałata i „ukazał światła jego drogi, miłości Boga w Kościele częstochowskim”. Jego kapłańskie serce troszczyło się o wiernych jemu powierzonych oraz piękno świątyni św. Wojciecha, w której pozostawił m.in. relikwie świętych i witraże: św. Jana Pawła II, bł. Jerzego Popiełuszki i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W duchu wdzięczności abp Depo powiedział: – Dziękując Bogu za jego życie i posługę, prosimy Maryję: Oproś Mu łaskę oglądania twarzą w twarz oblicza Twojego Syna i Twojego”.

Ciało Zmarłego kapłana spoczęło na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Reklama

Z nadzieją pamiętają i dziękują...

– Za zaufanie Bożej Opatrzności chcę Mu podziękować oraz za postawę pełną humoru. Seminarium i kościół seminaryjny pozostaną pamiątką jego życia i działalności – ks. Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

– Wpisał się w dorobek Caritas Polska – ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, przypomniał słowa ks. prał. Iłczyka: „Życzę ci, abyś pełniąc tę posługę, nigdy nie zmęczył się ludźmi”.

Reklama

– Dziękujemy Ci za pogodne usposobienie, Twój uśmiech wnosił wiele pokoju i optymizmu, jednoczył. Byłeś wzorem kapłana duszpasterza, byłeś bratem i przyjacielem. Pozostawiłeś Twój testament dla nas: Przychodzicie do Matki Bożej Jasnogórskiej, kochacie Matkę i Królowę i Jej Syna, czyńcie wszystko cokolwiek wam powie – ks. prał. Roman Szecówka z rocznica święceń kapłańskich.

– Za modlitwę była kara. Ty się nie lękałeś, tylko pierwszy wstawałeś, by innych umacniać. Wspieraliśmy się, byśmy byli wolni od nienawiści. Twoje słowa były pełne nadziei i radości, a postawa – nieugięta. Tak jak prawdziwy żołnierz Chrystusa stałeś wraz z nami solidarnie i owocem tego było rozwiązanie naszej jednostki. Dziękujemy za Twoje świadectwo dla nas, kolegów, i tych, którzy nas prześladowali. Ufajmy, że będziesz wstawiał się za nami, abyśmy tak jak Ty z pasją żyli Chrystusem i z radością i nadzieją nieśli Ewangelię bliźnim – kapłan z jednostki kleryckiej w Szczecinie.

– Byliśmy dumni, gdy stawałeś przy ołtarzu w naszej parafialnej świątyni, sprawując Eucharystię i głosząc słowo Boże. Towarzyszyłeś nam w uroczystościach radosnych i smutnych. Pamiętamy z lat szkolnych, jak torowałeś nam w śniegu drogę na Roroty i swoją postawą mobilizowałeś do bezinteresownej pomocy – wierni z parafii św. Wacława w Irządzach.

Mamy pewność we wierze, że tu, na ziemi, jesteśmy tylko pielgrzymami. Chcemy podziękować za każde wsparcie, za każde dobre słowo. Dziękujemy za trud i wysiłek, by kościół był piękniejszy. Całe życie oddałeś na służbę Bogu i bliźnim. Żegnamy Cię słowami św. Teresy od Dzieciątka Jezus: „Ja nie umieram, ja wchodzę w życie” – wierni z parafii św. Wojciecha w Częstochowie.

2020-09-05 15:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojciechowy dar

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

100‑lecie urodzin

parafia św. Wojciecha

Beata Pieczykura/Niedziela

U kaplicy bocznej kościoła pw. św. Wojciecha BM w Częstochowie

U kaplicy bocznej kościoła pw. św. Wojciecha BM w Częstochowie

Projekt „Jesteśmy i pamiętamy… dar Wojciechowy dla naszego Wielkiego Rodaka w setną rocznicę urodzin” trwa w parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie. Jego celem jest to, by parafianie pamiętali nauczanie Papieża Polaka i wierzyli, że on już w domu Ojca uprasza nas wstawiennictwo u Boga, a teraz, w tych trudnych czasach, pomaga zachować pokój w sercu.

Jest to projekt otwarty, osoby chętne z tej wspólnoty parafialnej mogą w każdej chwili dołączyć do tej inicjatywy. Aby dołączyć do projektu wystarczy wybrać swój ulubiony cytat Jana Pawła II i wysłać jego treść wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz swoim zdjęciem na adres mailowy: ks.piotr.sokalski@wp.pl lub przez Facebooka. Można też wybrany cytat napisać na kartce i wraz ze swoim zdjęciem przynieść do zakrystii.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję