Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Wieczorem rozpoczną się dożynki

Na Jasnej Górze wieczorem rozpocznie się ogólnopolskie dziękczynienie za plony, któremu tradycyjnie towarzyszy zainaugurowana rano Krajowa Wystawa Rolnicza. Jutro główne dożynkowe uroczystości odbędą się z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra rolnictwa i przedstawicieli polskiej wsi. Rolnicy dziękować będą za stulecie urodzin św. Jana Pawła II, który upominał się także o poszanowanie ich pracy oraz należne im miejsce w społeczeństwie. Jasnogórskie dożynki połączone są z jubileuszem 100. rocznicy zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920r.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Bożena Sztajner/Niedziela

Na wielką zasługę polskich rolników, że mimo suszy czy trudności spowodowanych pandemią, nasz kraj może cieszyć się bezpieczeństwem żywnościowym wskazał minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który dziś przed południem otworzył 29. Krajową Wystawę Rolniczą. – W Polsce chleba nie zabraknie – zapewniał.

Minister Ardanowski zwrócił uwagę, ze wieś jest wartością całego społeczeństwa, stąd potrzeba pełnego wykorzystania także potencjału naukowego, możliwości technologicznych, zaplecza przemysłowego, rozwiązań innowacyjnych w gospodarce rolniczej. Patrząc na perspektywy europejskie, minister zapewniał, że przyszłość należy do polskiego rolnictwa, że ma ono szansę stać się jednym z najlepszych i najważniejszych w Europie.

Reklama

Ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy podkreślił ogromny wkład polskiej wsi w budowanie naszej wolności na przestrzeni dziejów, także w roku 1920 podczas zmagań z bolszewikami, ale też ojczystej kultury.

Jasnogórskie dożynki to również czas zwrócenia uwagi na problemy polskiego rolnictwa oraz wsi zauważył bp Edward Białogłowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Wśród bolączek wymienił m.in. odpływ młodych ludzi do miast, zmniejszającą się liczbę absolwentów szkól rolniczych.

Podziel się cytatem

Tradycyjnie jasnogórskiemu dziękczynieniu za plony towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza.

Reklama

W związku z trwającymi obostrzeniami związanymi z pandemią Covid-19 i stanowiskiem władz Częstochowy, które odmówiły możliwości zrealizowania wystawy tak jak było to w latach poprzednich w głównym ciągu komunikacyjnym Alei Najświętszej Maryi Panny, odbyła się ona w innym miejscu i w okrojonej formie. 29. Krajowa Wystawa Rolnicza usytuowana została po raz pierwszy na terenie parkingów należących do Jasnej Góry.

Jak podkreśla Marek Dziubek, Krajowa Wystawa Rolnicza jest wydarzeniem towarzyszącym Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim i to przede wszystkim z modlitwą rolnicy przychodzą do Częstochowy.

Sama wystawa niezmiennie cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów. Wśród wystawców prym wiodą producenci maszyn i urządzeń rolniczych, środków ochrony roślin, materiałów siennych, sadzeniowych, a także pasz i nawozów. Tradycyjnie można skosztować regionalnych potraw, a także przyjrzeć się sztuce ludowej. Nowością jest wystawa zwierząt hodowlanych, zobaczyć można bydło opasowe. Mimo to tegoroczna wystawa z powodu pandemii została mocno ograniczona. Swoje stoisko ma np. tylko Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, choć do Częstochowy przyjechali dyrektorzy krajowych ośrodków. Także instytuty badawcze działające na rzecz rolnictwa pokazują swoje osiągnięcia tylko w jednym, wspólnym namiocie. Stoisk handlowych; rolniczych, ogrodniczych i rzemieślniczych, jest nawet do 70 proc. mniej niż w latach ubiegłych.

W programie rolniczego spotkania znalazły się też: narada dyrektorów Ośrodków Doradztwa Rolniczego z wiceministrem rolnictwa Ryszardem Kamińskim oraz konferencja poświęcona budowaniu kontaktów pomiędzy nauką a praktyką w województwie śląskim. Dziś także oprócz Krajowej Wystawy Rolniczej z udziałem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego zaplanowano dwa koncerty: zespołu Śląsk w bazylice jasnogórskiej oraz patriotyczny o godz. 22.00 na przyklasztornym parkingu przed namiotem Ministerstwa Rolnictwa.

Modlitwa w intencji rolników rozpocznie się dziś Mszą św. o godz. 19.00. Jutro uroczystej Sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych o godz. 11.00 przewodniczyć będzie metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Uczestniczyć w niej będzie prezydent RP Andrzej Duda.

Jasnogórskie święto przebiegać będzie pod hasłem: „Do Maryi - Niewiasty Eucharystii”.

Jasnogórskie dożynki to największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, w czasie których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI wieku.

Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Natomiast pierwsze dożynki jasnogórskie odbyły się w 1982 r., ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Krajowe Duszpasterstwo Rolników jest od 1996 r. kontynuacją Komisji Duszpasterstwa Rolników, którą Konferencja Episkopatu Polski powołała 2 grudnia 1982 r.

Celem duszpasterstwa jest przede wszystkim pogłębianie życia religijnego rolników, odrodzenie moralne wsi, podkreślenie godności i wartości pracy na roli oraz zaangażowanie rolników w życie Kościoła i państwa. Duszpasterstwo pomaga w samokształceniu i działalności oświatowej, współorganizuje życie kulturalne na wsi, podejmuje akcje na rzecz społeczności wsi i małych miast, ponadto organizuje rekolekcje i dni skupienia.

Diecezjalni duszpasterze rolników wspierają ideę samorządności i uczestnictwa rolników w życiu społeczności lokalnej, wspierają ich współpracę z instytucjami realnie wspomagającymi rolnictwo. Szczególnie istotne jest też budzenie aspiracji, zwłaszcza wśród młodzieży, i troska o wartościowe dziedzictwo kulturowe wsi.

W poszczególnych diecezjach specjalistyczna działalność duszpasterska ukierunkowana na rolników występuje w różnych formach i różnym nasileniu. Organizowane są specjalistyczne rekolekcje dla liderów wiejskich, różne formy szkolenia we współdziałaniu z instytucjami samorządowymi i państwowymi, pielgrzymki, dożynki lokalne i inne formy działań dla dobra rolników.

2020-09-05 15:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 37/2015, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Jerzy Buczek

Kilka tysięcy wiernych z naszego regionu uczestniczyło w ostatnią niedzielę sierpnia br. w Wojewódzkich i Diecezjalnych Dożynkach w Rzeszowie. Rolnicy przywieźli 150 wieńców żniwnych przed rzeszowską katedrę. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Wymagały kilku tygodni, a nawet kilku miesięcy wytężonej pracy i artystycznego pomysłu. W większości symbolika wieńców dożynkowych nawiązywała do Biblii i ważnych postaci, błogosławionych i świętych z naszego regionu. Niektóre z nich, w drodze konkursu, zostały wyróżnione i będą reprezentować podkarpacką ziemię na Ogólnopolskim Dziękczynieniu za zbiory na Jasnej Górze. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści oraz władze wojewódzkie i samorządowe naszego regionu. Biskup rzeszowski Jan Wątroba podziękował podkarpackim rolnikom za ich trud i poświęcenie na roli.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję