Reklama

Europa

Estonia: pielgrzymka do ruin sanktuarium maryjnego

Ofiarom konronawirusa była poświęcona tegoroczna pielgrzymka estońskiego Kościoła do ruin średniowiecznego sanktuarium maryjnego w Viru-Nigula. Był to najstarszy chrześcijański budynek sakralny w północnej Estonii. W czasach reformacji uległ kompletnemu zniszczeniu. Od 20 lat gromadzi on co roku przedstawicieli niewielkiej wspólnoty katolickiej w tym kraju.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

koronawirus

Estonia

Vatican News

Wierni idą do ruin dawnego sanktuarium w 2-kilometrowej procesji, a następnie uczestniczą w Eucharystii w użyczonym im przez luteranów pobliskim kościele. Zwierzchnik katolików w Estonii, francuski biskup Philippe Jourdan podsumował przy tej okazji przeżytą niedawno pandemię. Zwrócił uwagę na jej pozytywne aspekty: wzmożoną solidarność, zacieśnienie więzów rodzinnych, a także większe zainteresowanie wiarą, zwłaszcza wśród młodych. Maryjna pielgrzymka zbiegła się w czasie z Dniem Pamięci o Ofiarach Stalinizmu i Nazizmu. Estońscy katolicy w sposób szczególny wspominali tego dnia swego biskupa męczennika Eduarda Profittlicha.

„Bp Profittlich był pierwszym katolickim biskupem w Estonii od czasów reformacji. Został mianowany w 1936 r. Zginął w rosyjskich łagrach w 1942 r. Jego proces beatyfikacyjny jest w toku. Akta są już w Rzymie. W lipcu otrzymaliśmy zatwierdzenie z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, że materiały, które zebraliśmy na temat bp. Profittlicha w ciągu minionych 17 lat są wystarczające. Dla nas jest to dobra wiadomość. Liczymy, że za kilka lat Papież podejmie decyzję o jego beatyfikacji. Jest to o tyle ważne, że będzie to pierwszy przedstawiciel naszego Kościoła wyniesiony do chwały ołtarzy. Ale będzie to również ważny sygnał dla całego społeczeństwa, bo bp Profittlich podzielił los wielu innych mieszkańców Estonii. Dla Kościoła powszechnego będzie to natomiast okazja do zapoznania się z naszym dziedzictwem. To nie są działania wymierzone w jakiś kraj. Ważne jest jednak, aby uznano tę część naszej historii“ - powiedział Radiu Watykańskim bp Jourdan.

2020-08-27 19:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup poświecił Estonię Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

[ TEMATY ]

koronawirus

Estonia

źródło: vaticannews.va

Administrator Apostolski Estonii poświecił kraj Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo było odpowiedzią na trwającą pandemię. Estonia jest najbardziej dotkniętym przez koronawirusa krajem spośród trzech państw bałtyckich, choć sytuacja tam jest nieco lepsza niż w innych częściach Europy.

„Wierzymy, że Bóg nie chce dla nas zła, takiego jak koronawirus, dlatego modlimy się nie tylko o oddalenie zarazy, ale też o wykorzystanie tego czasu jako okazji, aby zbliżyć się do miłosiernego Boga” - wyjaśnił bp Philippe Jourdan.

CZYTAJ DALEJ

Trwa ingres bp. Krzysztofa Wętkowskiego do katedry włocławskiej

2021-06-19 12:27

[ TEMATY ]

ingres

bp Krzysztof Wętkowski

Włocławek

screen

We Włocławku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Krzysztofa Wętkowskiego do bazyliki katedralnej.

Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, mianowany 27 kwietnia br. przez Ojca Świętego Franciszka 77. biskupem włocławskim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 7 czerwca. Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa włocławskiego w diecezji. Mszę św. transmituje TV Trwam.

CZYTAJ DALEJ

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2021-06-20 14:26

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

Karolina Krasowska

W Rokitnie 20 czerwca odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna.

Uroczystej Mszy św. odpustowej na placu przy rokitniańskiej bazylice przewodniczył pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Eucharystię koncelebrowali biskupi Tadeusz Lityński, Stefan Regmunt i Paweł Socha oraz kapłani naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję