Reklama

Święty Krzyż: wielodniowy Odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

Wielodniowy Odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego zorganizowany w roku jubileuszowym 100. rocznicy powstania Polskiej Prowincji Oblatów Marii Niepokalanej odbywać się będzie w dniach 12 – 20 września na Świętym Krzyżu.

[ TEMATY ]

Watykan

krzyż

odpust

Jakub Hałun/ pl.wikipedia.org

Uroczyste rozpoczęcie Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego poprzedzi w sobotę tradycyjnie Pielgrzymka Osób Konsekrowanych, której towarzyszyć będzie hasło: „Święci w Obliczu Eucharystii – wielkiej tajemnicy wiary”.

O godz. 10 zorganizowane zostaną konferencje ascetyczne. Referat pt. „Święty Jan Paweł II i Eucharystia” wygłosi bp Jan Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Świadectwo o Prymasie Tysiąclecia przedstawi o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap. Eucharystii odpustowej przewodniczyć będzie bp Jacek Kiciński.

Reklama

W niedzielę 13 września główne rozpoczęcie odpustu będzie przebiegać pod hasłem: „W mocy Krzyża”. Eucharystii odpustowej sprawowanej przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Oprawę zapewni Pueri Cantores Lublinenses.

W poniedziałek w Święto Podwyższenia Krzyża odpustowej Eucharystii przy ołtarzu polowym będzie przewodniczyć abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski. Poprzedzi ją montaż poetycki „Rozmowy o Krzyżu”.

Następnego dnia w Święto Najświętszej Maryi Panny Bolesnej od godz. 9 do 20 adorowany będzie w bazylice świętokrzyskiej Najświętszy Sakrament i odmawiane będzie modlitwa różańcowa.

Reklama

W środę 16 września obchodzony będzie Dzień Pamięci o Męczennikach XX i XXI wieku. Przyświecać będzie hasło: „Męczennicy w obliczu Krzyża Chrystusowego”. Późnym popołudniem odprawiona będzie Droga Krzyżowa z Męczennikami XX i XXI w. Następnego dnia będą sprawowane Eucharystie i nieszpory za zmarłych. Będzie przyświecało hasło: „Krzyż otwiera bramę nieba”.

W piątek 18 września na uroczystości odpustowe pielgrzymować rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze. Mszy odpustowej przewodniczyć będzie biskup pomocniczy kielecki Marian Florczyk. Następnego dnia do świętokrzyskiego sanktuarium zaproszone zostały osoby indywidualne. Sprawowanym Eucharystiom przyświecać będzie hasło: „Krzyż drogowskazem na ścieżkach życia”.

Odpust zakończony zostanie 20 września. Eucharystia odpustowa przy ołtarzu polowym sprawowana będzie w intencji ludzi starszych i chorych. Udzielany będzie także sakrament namaszczenia chorych na wszystkich sprawowanych Mszach św. Oprawę muzyczną zapewni zespół „Echo Łysicy”.

Organizatorami wielodniowego odpustu są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, kustosze Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W trakcie jego trwania wjazd na Święty Krzyż wolny. Z uwagi na panującą epidemię pielgrzymi proszeni są o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych.

Inicjatorem Pielgrzymki Osób Konsekrowanych oraz Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

2020-08-27 11:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust papieski w Lubaczowie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2017, str. 7

[ TEMATY ]

odpust

Adam Łazar

Procesja eucharystyczna

Procesja eucharystyczna

Są daty i wydarzenia, które wyznaczają początek lub koniec danej epoki i okresu historycznego. Niewątpliwie takim wydarzeniem i datą dla Lubaczowa jest 2-3 czerwca 1991 r. – wizyta papieża Jana Pawła II

Lubaczowianie upamiętnili ten fakt wzniesieniem świątyni – wotum wdzięczności. Otrzymała imię św. Karola Boromeusza, patrona Karola Wojtyły – późniejszego papieża Jana Pawła II. Ci dwaj święci upamiętnieni są dwoma witrażami w oknach naw bocznych, jak najbliżej ołtarza. Ich projektantami są witrażyści ze Śląska Elżbieta i Adam Stawińscy. W 15. rocznicę wizyty dziś już św. Jana Pawła II w Lubaczowie, przed wejściem do kościoła, stanął Jego pomnik według projektu artysty z Krakowa prof. Czesława Dźwigaja. Podczas odpustu w 2016 r. parafia otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Już drugi rok peregrynują one do każdej rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze...

W kolejnym dniu czerwca przychodzi nam stanąć wobec prawdy wyrażonej w wezwaniu: Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze.

Wśród sześciu prawd wiary, które wypowiadamy w codziennym pacierzu, brzmią słowa: Syn Boży, stał się Człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z prawdziwości tych słów, bo przecież Jezus Chrystus – Słowo, które stało się Ciałem – wywyższony na krzyżu, w swojej nieskończonej miłości ofiarował za nas samego siebie (pref. o NSPJ). Chrystus umarł na krzyżu cały: umarły Jego kochające i pełne miłości oczy, zastygły pełne wdzięku usta, przestało bić kochające Serce, jeszcze po śmierci włócznią ugodzone… Jezus całym Swym Bosko-ludzkim Ciałem odkupił zbrodnie, których w swojej słabości dopuścił się człowiek. To otwarte Serce Zbawiciela stało się przebłaganiem za nasze winy, jeśli więc mówimy, że „Chrystus cierpiał za nas i wzór nam zostawił”, musimy pamiętać o Jego Sercu. O Sercu, które miłością goreje, które w morzu miłości topnieje… Ale jeśli Serce Jezusa, potraktujemy jedynie jako źródło łaski i odkupienia, odbierając Mu prawdę o Jego cierpieniu, to jesteśmy na złej drodze. Serce Jezusa kochało i kocha, ale jest też Sercem, które cierpiało i cierpi! To Serce nadal promieniuje i świeci w całej swej Boskiej doskonałości. I choć jest przebłaganiem za grzechy i wciąż bije dla człowieka, to od człowieka też doznaje bólu i zniewag, smutku i cierpienia. Tak często nasze życie przypomina ostrze włóczni, która wchodząc w święty Bok, rani Jezusowe Serce.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej. Zobacz wykaz

2021-06-23 15:42

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Monika Jaworska

Biskup ordynariusz Roman Pindel skierował poszczególnych księży diecezji bielsko-żywieckiej do posługi w nowych parafiach. Poniżej prezentujemy zmiany personalne księży proboszczów i wikariuszy w naszej diecezji.

Proboszczowie i Administratorzy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję