Reklama

Kościół

Jasna Góra: dziękczynienie i błaganie w polskiej Kanie

W duchu dziękczynienia za obecność Maryi w dziejach polskiego narodu, z błaganiem o ustrzeżenie wiary i ustanie epidemii na Jasnej Górze, z udziałem polskich biskupów i ok. 10 tys. wiernych, odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej.

Prymas Polski przypomniał o konieczności słuchania głosu Tej, która i dziś mówi do nas: „uczyńcie wszystko co Syn mój wam powie”. Kaznodzieja modlił się o łaskę pokoju i pojednania w naszej Ojczyźnie, ale też dla naszych sióstr i braci Białorusinów.

Abp Wojciech Polak za papieżem Franciszkiem powtórzył, że dziś niezbędne jest znalezienie lekarstwa na małego, ale strasznego wirusa, który rzuca cały świat na kolana, ale musimy uleczyć też wielkiego wirusa, czyli wirusa niesprawiedliwości społecznej, nierówności szans, marginalizacji i barku ochrony najsłabszych. - Ten wirus - wirus naszego egoizmu, prywaty, dbania jedynie o własne interesy, szukania dobra dla siebie i swoich środowisk w imię partykularnych interesów, wbrew czy wprost przeciw drugim, polaryzowania naszego życia społecznego, nie tylko infekuje serca poszczególnych ludzi, ale niszczy tkankę społeczną – mówił kaznodzieja.

Reklama

Wymieniając dalej wyzwania i problemy naszej cywilizacji, jak: deprecjonowanie a nawet poniewieranie fundamentalnych wartości, negacja życia ludzkiego, piękna rodziny, wierności małżonków, miłości do Ojczyzny, marginalizowanie a nawet wyszydzanie Boga, Prymas Polski przypomniał ducha powstałej 40-lat temu „Solidarności”, by budować na tym, co nas łączy, a jeśli walczyć, to tylko o człowieka i jego godność.

Podziel się cytatem

-Trzeba nam i dziś pamiętać, że budować musimy na tym, co łączy, a nie na tym, co dzieli, że - jak mówił św. Jan Paweł II - solidarność musi iść przed walką, a jeśli wyzwala walkę, to jest to zawsze walka o człowieka, o jego godność, a nie walka przeciwko drugiemu człowiekowi. Taka walka bowiem zawsze wyzwala wrogość i pogardę, a nawet nienawiść. Zawsze uruchamia spiralę agresji, a język agresji nigdy nie jest językiem Chrystusa i Jego Matki!- mówił abp Polak.

Zastanawiał się czy naprawdę Maryja kocha tylko tych, którzy Ją kochają? Czy Maryja kocha tylko tych, którzy w naszych oczach na to zasługują? Czy Matka porzuca swoje dziecko i odwraca się od niego tylko dlatego, że nie spełniło jej oczekiwań? Czy jednak nadal kocha chociaż krwawiącym i rozerwanym sercem?. Przypominał, że „nienawiść, pogarda i walka nie są językiem Ewangelii! Solidarność należy stawiać zawsze przed walką, zamiast walki. Tego nie wolno nam zatrzeć w pamięci”.

Reklama

Kaznodzieja modlił się o łaskę pokoju i pojednania w naszej Ojczyźnie, ale też dla naszych sióstr i braci Białorusinów.

Podczas Sumy ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu Prymasa Wyszyńskiego. - Śluby stały się programem pracy duszpasterskiej oraz społecznego wysiłku odnowienia polskiego życia w trudnym okresie walki z wojującym ateizmem - przypominał Generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski. - Zawierzamy Maryi na nowo nasz trud budowania życia rodzinnego, społecznego, państwowego na fundamencie Bożych przykazań, na poszanowaniu godności ludzkiej i życia każdego człowieka - mówił.

Podkreślał, że zawierzamy Maryi „niepewność jutra, jaką niesie ze sobą nękająca świat pandemia, oddajemy także Niepokalanemu Sercu Białoruś i trudny czas, który przeżywa, prosząc o pokój i zgodę w tym kraju”.

Podziel się cytatem

Mimo epidemii większość pielgrzymek pieszych, choć w zmienionej formie, została zorganizowana. Pielgrzymowali też częstochowianie. Za poczucie odpowiedzialności za Polskę, a zwłaszcza za młode pokolenie podziękował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

2020-08-26 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: tysiące pielgrzymów przybywają na Triduum

Triduum Paschalne to na Jasnej Górze czas modlitwy tysięcy pielgrzymów. W tym maryjnym sanktuarium wiele akcentów wskazuje na mękę Chrystusa, a sama bazylika jest pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Paulini zapraszają na drogę krzyżową i świąteczne liturgie.

Ołtarz Adoracji w wystroju przypomina o obecności w Kościele Ducha Świętego. Na środku widnieje napis „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Kościół symbolizują dwie świątynie: bazylika św. Piotra w Rzymie i Jasna Góra. Ich zdjęcia umieszczone są po obu stronach Najświętszego Sakramentu. Są i gołębice, symbol Ducha Świętego. Kilkadziesiąt z nich oplata kościoły i place przed nimi przypominając, że każdy z nas jest świątynią Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję